RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czym różni się amstaff od pitbulla? Oto najważniejsze cechy

  • Dodano: 2021-10-22 15:00

Amstaff i pitbull to popularne rasy psów, które uznawane są za jedne za najgroźniejszych i najbardziej agresywnych na świecie. Czy w rzeczywistości czworonogi te faktycznie są tak agresywne, za jakie się je uważa? Czy tresura amstaffa i pitbulla to konieczność? Czym się różni amstaff od pitbulla? I czy kolczatka dla amstaffa oraz pitbulla jest obowiązkowa? Sprawdź cechy zarówno wyglądu, jak i charakteru obu ras i zobacz, czym się od siebie różnią.

Czym się różni amstaff od pitbulla? Sprawdź najważniejsze różnice

Amstaff od pitbulla różni się przede wszystkim wyglądem. Amstaffy uznawane są przez FCI za teriery typu bull. Najczęściej dorastają do ok. 35 kilogramów, a ich wzrost waha się między 43 a 48 cm. Amstaffy charakteryzują się również doskonałym umięśnieniem i wzbudzającym respekt wyglądem. Najczęściej spotkać można amstaffy niebieskie, szare, rude i kremowe. Sierść piesków jest krótka, a oczy brązowe. Właśnie tak wyglądają wzorcowe amstaffy, zgodne z kwalifikacją FCI.

Na wstępie należy zaznaczyć, że FCI nie uznaje rasy pitbull – właśnie dlatego ciężko w ich przypadku mówić o jakimkolwiek wzorcu. Pitbulle uznaje jednak amerykańska organizacja kynologiczna. Pitbull jest trochę większy od amstaffa, bo mierzy od 43 do 53 cm. Jego waga to z kolei ok. 14-30 kg, więc pies jest nieco lżejszy niż amstaff. Pitbull jest jednak tak samo dobrze zbudowany i silny. W przeciwieństwie do amstaffów, jego sierść może mieć każdy kolor. Cena zarówno za pitbulla, jak i amstaffa wynosi ok. 2000-3500 zł, w zależności od wyceny hodowli. Więcej na temat różnic między amstaffem a pitbullem przeczytasz na Fajnyzwierzak.pl.

Tresura amstaffa i pitbulla – czy jest konieczna?

Oba psy wyróżniają się determinacją, zawziętością, odwagą i wielką siłą. Właśnie dlatego wymagają odpowiedniej tresury, dzięki której właściciel będzie mógł zapanować nad charakterem czworonoga. Pitbull oraz amstaff nie lubią, gdy używa się wobec nich siły. Nie cierpią również być strofowane i na długo zapamiętują, gdy ukochany opiekun na nie krzyczy. Właśnie dlatego, aby pies nie stracił zaufania, lepiej jest tresować czworonogi wyłącznie pozytywnymi metodami. Opiekun amstaffa i pitbulla musi być wyjątkowo opanowany, ale też łagodny i konsekwentny.
Czy do tresury wymagana jest kolczatka dla amstaffa lub pitbulla? Nie, używanie jej to bardzo zły pomysł! Z takich akcesoriów właściciele psów korzystali niegdyś po to, aby kolce obroży wbijały się w skórę zwierzęcia i korygowały w ten sposób nieprawidłowe zachowania czworonogów. Wielu opiekunów amstaffów czy pitbullów zakładało je psom również po to, aby wzbudzałyŚ respekt na ulicy. Dziś oczywiście kolczatki nie powinno się zakładać, ponieważ nikt nie chce przecież krzywdzić swoich zwierząt. Niestety, ale kolczatka właśnie to robi.

Akcesoria dla amstaffa i pitbulla – jak wychowywać psy?

Tresura amstaffa i pitbulla to konieczność. Psy są bowiem bardzo żywiołowe i pewne siebie, w związku z czym niektórym czasem ciężko zapanować jest nad ich charakterem. Akcesoria dla amstaffa i pitbulla, które pozwolą stymulować ich wszystkie zmysły, są jak najmilej widziane. Warto kupować psom różne zabawki i zapewniać im mnóstwo atrakcji – zarówno podczas wspólnych spacerów, jak i w domu. Warto też będzie zapisać szczeniaka do psiego przedszkola, gdzie czworonóg nauczy się podstawowych komend i życia wśród innych psów.

Praca nad psychiką obu ras jest niezwykle ważnym zadaniem dla ich właścicieli. Najważniejsze jednak, aby przeprowadzać wobec amstaffów i pitbullów szkolenie wyłącznie pozytywnymi metodami. Każdy pies lubi być chwalony – wówczas ma jeszcze większą ochotę do nauki nowych rzeczy. Nie krzycz na niego, nie bij i nie strofuj za każdym razem, gdy coś mu się nie uda. Pupil może bowiem zacząć się stresować, a nawet stać się agresywny wobec swojego opiekuna. Amstaffy i pitbulle to psy, które wymagają szczególnego podejścia i odpowiedzialnego właściciela. Powinien on być wobec czworonoga konsekwentny, ale też łagodny i niezwykle cierpliwy.

Czy amstaff i pitbull to dobre psy na pierwszego zwierzaka w domu?

Ze względu na to, iż psy są trudne do opanowania przez amatorów, nie są to czworonogi idealne na pierwsze psiaki w domu. „Świeżakom” bardzo ciężko będzie zapanować nad charakterem ras uchodzących za agresywne. Zarówno amstaffy, jak i pitbulle są bowiem bardzo uparte, inteligentne i niezwykle wymagające. W dodatku trzeba mieć odpowiednią wiedzę, aby móc samodzielnie szkolić psa.

Dla kogo zatem amstaff lub pitbull będzie dobrym materiałem na pierwszego psa? Otóż dla wszystkich, którzy mieli już do czynienia z podobnymi, wymagającymi rasami. Amstaffy oraz pitbulle to psy dla właścicieli, którzy będą konsekwentni, cierpliwi, łagodni i aktywni fizycznie. Czworonogi wymagają jak największej ilości ruchu każdego dnia, a także ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Właśnie dlatego amstaffa lub pitbulla powinien wychowywać odpowiedzialny człowiek, który poświęci psom odpowiednio dużą ilość czasu.

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.