Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kogo możemy uposażyć z polisy na życie?

  • Dodano: 2021-01-25 16:45, aktualizacja: 2021-01-26 18:21

Ubezpieczenia na życie cieszą się w Polsce z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Zapewniają wypłatę pieniędzy m.in. w przypadku poważnej choroby, niezdolności do pracy czy nieszczęśliwego wypadku. Stanowią również zabezpieczenie dla bliskich w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.

Komu wówczas przysługuje świadczenie z ubezpieczenia na życie? Otrzyma je osoba uposażona, o ile będzie to wskazane w umowie. Co to oznacza? Na czym polega uposażenie? Wyjaśniamy.

Kim może być osoba uposażona oraz kto wskazuje uposażonych?

Ubezpieczający, a jeśli przewiduje to umowa ‒ ubezpieczony, może wskazać w umowie osobę uposażoną (jedną lub więcej), która otrzyma świadczenie w razie śmierci ubezpieczonego. To ważne zabezpieczenie szczególnie w przypadku tych rodzin, w których za utrzymanie gospodarstwa domowego odpowiada jeden, główny żywiciel. Uposażonym może też być osoba niepełnoletnia.

Uposażonych w ubezpieczeniu na życie (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia-na-zycie-i-zdrowie/) wskazuje się przed zawarciem umowy albo w jej trakcie. Co ważne, w czasie trwania umowy można zmienić te osoby, dodać nowe czy też przyznać im inną część środków.

Przykładowo, podział po 50 proc. w przypadku dwóch uposażonych można zmienić na taki, zgodnie z którym jeden z nich otrzyma 30 proc., a drugi 70 proc.
Uposażonym nie musi być osoba fizyczna. Może to być np. organizacja charytatywna. Praktykowanym rozwiązaniem jest również uposażenie banku, w którym ubezpieczony ma np. kredyt na mieszkanie. Wówczas świadczenie wypłacone w razie śmierci może być przeznaczone na spłatę zobowiązania.

Czy pieniądze z polisy można dziedziczyć?

W razie śmierci ubezpieczonego świadczenie trafi do osób uposażonych, o ile oczywiście zostali wskazani. Od tej kwoty nie jest pobierany podatek od zysków kapitałowych. Wypłata nie podlega też opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Tym samym wypłacana suma ubezpieczenia nie podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych ani też nie wchodzi w masę spadkową.

Jeśli jednak takie osoby nie zostały wskazane, wypłatę otrzyma najbliższa rodzina ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia, chyba że umówiono się inaczej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.