Wiadomości z Rudy Śląskiej

Objawy przepicia wszywki

  • Dodano: 2021-12-16 09:45

Alkohol jest substancją wyniszczającą cały organizm. Nadużywanie napojów wyskokowych rujnuje życie uzależnionego, jak i jego najbliższych. Wszywka alkoholowa to środek od wielu lat wykorzystywany z powodzeniem w leczeniu alkoholizmu. Chirurg wszywa tabletki pod skórę, po czym substancja czynna stopniowo uwalnia się do krwiobiegu. Ten sposób walki z uzależnieniem ma przede wszystkim spowodować awersję do alkoholu. Esperal zawiera w sobie organiczny związek chemiczny o nazwie disulfiram, który w połączeniu z alkoholem daje bardzo nieprzyjemne dolegliwości.

Wszycie Esperalu a spożywanie napojów wyskokowych

Lek wszywa się pod skórę pacjenta (np. w pośladek), a następnie pozostaje on w organizmie uzależnionego, aż do jego pełnego wchłonięcia. Ustala się różne dawki Esperalu dostosowane do danego pacjenta, aczkolwiek najczęściej substancja utrzymuje się w organizmie nawet do kilkunastu miesięcy. W tym okresie pacjent nie może spożywać nawet małej ilości alkoholu. Disulfiram zatrzymuje w wątrobie alkoholika fizjologiczne wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej- czyli niezwykle ważnego enzymu biorącego udział w metabolizmie alkoholu. Zwiększa on tempo przekształcanie się etanolu w aldehyd octowy. Bez tej substancji aldehyd octowy gromadzi się w organizmie, skutkując pojawieniem się silnej reakcji patologicznej, przez którą pojawia się wiele przykrych objawów. Nieprzyjemne dolegliwości dotykają osób, które zdecydowały się podjąć próbę przepicia wszywki http://odoklinika.pl alkoholowej. Warto pamiętać, że pacjent decydujący się na wszycie tabletek z Esperalem otrzymuje jasną informację od lekarza, że podczas terapii nie może on sięgać po alkohol. Jest to bardzo ważne zalecenie, gdyż połączenie substancji aktywnej wszywki z alkoholem może przynieść niesłychanie poważne konsekwencje. Co ważne, każdy organizm jest inny, więc może w różny sposób zareagować na połączenie alkoholu z disulfiramem.

Czy Esperal można „przepić"?

Nie warto sięgać nawet po niewielkie ilości alkoholu podczas terapii z udziałem wszywki. Powikłania mogą być dla człowieka katastrofalne. Spożywanie alkoholu przez osobę z wszywką prowadzi do objawów zatrucia alkoholowego kojarzonego z kacem. Są one jednak bardziej wzmożone i nieprzyjemne. Negatywne skutki występują przez skumulowanie się aldehydu octowego, który wolniej utlenia się do kwasu octowego.

Esperal - jakie są objawy przepicia wszywki?

Konsekwencje przepicia wszywki https://www.unipar.pl/wszywka-alkoholowa-co-warto-wiedziec-na-jej-temat/ są bardzo uciążliwe i pojawiają się w sposób błyskawiczny od spożycia napoju wyskokowego. Wymienia się wśród nich przede wszystkim

  • duszność,
  • ból oraz zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • skoki ciśnienia tętniczego krwi,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • wzmożona potliwość,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • uczucie niepokoju oraz lęk.

Uciążliwe objawy utrzymują się nawet do 4-10 godzin. Oprócz wymienionych wyżej dolegliwości może też dojść w niektórych przypadkach do:

  • zawału serca,
  • drgawek,
  • zaburzeń neurologicznych,
  • zapalenia wątroby,
  • reakcji psychotycznych,
  • niewydolności oddechowo-krążeniowej,
  • zgonu.

Disulfiram w połączeniu ze spożywaniem alkoholu wzmaga też istniejące już choroby przewlekłe. Powikłania po przepiciu wszywki są niebezpieczna dla zdrowia oraz życia człowieka. Właśnie dlatego ta metoda walki z alkoholizmem jest według niektórych specjalistów dosyć kontrowersyjna. Niestety alkoholicy mylnie uważają, iż wszywka zatrzyma rozwój alkoholizmu i wyleczy z uzależnienia. Przez to nie podejmują dalszych działań dążących do uwolnienia się z nałogu. Esperal jest ogromnym wsparciem w ciągłej abstynencji, aczkolwiek alkoholik musi też korzystać ze wsparcie psychologicznego i wprowadzić pewne ważne zmiany w swoim życiu.

O czym musi pamiętać alkoholik po wszyciu Esperalu?

Osoba uzależniona od alkoholu po wszyciu tabletek, nie może sięgać nawet po minimalne ilości alkoholu, bez znaczenia na jego rodzaj. Musi całkowicie wykluczyć ze swojego życia mocne napoje alkoholowe, jak i koktajle niskoprocentowe. Właściwie w żadnym produkcie wybieranym przez alkoholika nie może znajdować się żadna zawartość alkoholu etylowego. Uzależniony musi więc sprawdzać skład napojów, potraw, produktów, ciast, cukierków. Co ważne, osoba ze wszywką nie może też przyjmować leków na bazie alkoholu, czyli między innymi wielu nalewek (matecznik, głóg). Jeżeli przez przypadek uzależniony przyjmie alkohol w jakiejś postaci, powinien wypić dużą ilość płynu i sprowokować odruch wymiotny. Esperal jest skutecznym lekiem pomagającym w uwolnieniu się od uzależnienia. Należy jednak pamiętać, aby zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Aby nie narazić się na przykre konsekwencje, należy całkowicie odstawić alkohol.

Jak wygląda zabieg umieszczania wszywki w ciele?

Chirurg umieszcza pod skórą pacjenta ok. 8-10 tabletek z substancją czynną. Zazwyczaj wszywa się je na pośladku albo pod łopatką, w sposób podpowięziowy. Co ważne, Esperal można usunąć w każdym momencie. Tabletki mogą działać nawet przez 8 miesięcy, po tym czasie można znowu zdecydować się na taki zabieg. Procedura wszycia tabletek trwa ok. 30 minut i jest wykonywana pod znieczuleniem miejscowym.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.