Wiadomości z Rudy Śląskiej

Profile ochronne: jakie wykończenie wybrać?

  • Dodano: 2024-03-20 17:45

Profile ostrzegawcze to podstawowy element wykończenia ostrzegawczo-ochronnego w wielu przestrzeniach. Dostępne są one nie tylko w kilku różnych wersjach materiałowych, ale też przynajmniej kilku odmianach estetycznych. Choć nie jest to kluczowe, to w pewnych przypadkach może okazać się bardzo ważne.

Podstawowe profile ostrzegawcze

Co do zasady profil ochronny jest wykończony laminatem w czarno-żółte pasy. Taka kombinacja kolorystyczna jest świetnie wychwytywana już z dużej odległości, a poza tym stanowi już pewną niepisaną normę. Po prostu wiele elementów ochronnych i ostrzegawczych jest wykańczanych właśnie tak i tu producenci postanowili trzymać się tego nadal. Oczywiście sama jakość laminatu może być różna, natomiast niektóre z najbardziej poszukiwanych wariantów, w tym profile ochronne Protectin można znaleźć na stronie dla-przemyslu.pl.

Kontrastowe zestawienie barw jest naprawdę skuteczne, natomiast trzeba podkreślić, że najlepiej sprawdza się w warunkach przynajmniej umiarkowanego oświetlenia. Używa się ich nie tylko w obiektach przemysłowych czy użyteczności publicznej, ale często też stosuje się na przykład w przestrzeni wspólnej budynków mieszkalnych czy na parkingach podziemnych.

Fluorescencyjne profile ochronne

W warunkach słabego oświetlenia praktyczne są fluorescencyjne profile Protectin. Są one pokryte laminatem, również w pasy, ale czarno-białe, a nie czarno-żółte. Ten jaśniejszy pas zawiera substancje fluorescencyjne, które poprawiają widoczność w warunkach zmiennego oświetlenia.

Oczywiście profil ochronny Protectin – lub innej renomowanej marki – nie będzie rażąco jasny, natomiast takie rozwiązanie jest świetne w obiektach, w których przewiduje się na przykład ryzyko awarii zasilania oświetlenia. W takiej sytuacji naświetlony wcześniej profil ochronny pozostanie widoczny nawet przez kilka godzin, co pozwoli zwiększyć poziom bezpieczeństwa nawet w niekorzystnych warunkach.

Profile ochronne z czarnym wykończeniem

Jest to zdecydowanie niestandardowe rozwiązanie, natomiast czarne laminaty na profilach ochronnych są w niektórych przypadkach świetnym wyborem. Będzie tak przede wszystkim wtedy, kiedy profil ma zostać umieszczony na jasnym, kontrastującym tle, a estetyka będzie bardzo ważna. Paradoksalnie też niektóre czarne panele mogą zapewniać niezłą widoczność w warunkach równomiernego, ale niezbyt intensywnego oświetlenia. Wtedy, w przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań, przyciągają uwagę nie tym, że są jaśniejsze od tła, ale wyraźnie od niego ciemniejsze.

Taka forma wykończenia jest stosowana relatywnie rzadko, ale warto pamiętać o tym, że profile ochronne, jeśli mają spełniać funkcje ochronne i ostrzegawcze, nie zawsze muszą być żółto-czarne. W niektórych przypadkach warto rozważyć zastosowanie alternatywnych rozwiązań.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.