Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sardynia - wyspa wielu niespodzianek

  • Dodano: 2021-04-06 09:15, aktualizacja: 2021-04-14 11:59

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa na Morzu Śródziemnym. Jej wysokie i skaliste wybrzeża strzegą wstępu na ląd, a bogata roślinność, piaszczyste plaże i szmaragdowe morze zachwycają przybywających. Sardynia to także najcieplejsze miejsce w całych Włoszech. Słynie z przeważającej liczby pełnych palącego słońca dni w roku, a ekskluzywne kurorty przyciągają znane osobistości z całego świata. 

Wyspa bogatej przeszłości

Zgodnie z szacunkami około 1000 roku p.n.e. na Sardynię przybyli Sardenowie, którzy wyparli starożytny lud Ligurów na północne krańce wyspy. W mieście Nuoro do dzisiaj można oglądać świątynię boga Baala, cmentarze, a także pozostałości po domach mieszkalnych pierwotnej cywilizacji sardyńskiej. Nuragi, czyli megalityczne budowle w kształcie ściętego stożka, które do dziś fascynują naukowców, to obowiązkowy punkt podczas wycieczki na Sardynię. Do obecnych czasów zachowało się ponad 7 tysięcy nuragów. Niektórzy doszukują się w Sardynii pierwowzoru mitycznej Atlantydy, a stożkowe budowle mogą przywoływać skojarzenia z opisywaną przez Platona kulturą Atlantów. 

Co warto zobaczyć na Sardynii?

Wakacje na Sardynii kojarzą się przede wszystkim z gorącymi, piaszczystymi plażami i kąpielami w krystalicznie czystej, turkusowej wodzie. To także smakowanie doskonałej włoskiej kuchni i raczenie się owocowym winem. Warto jednak wiedzieć, jak urozmaicić sobie wyjazd i czerpać jak najwięcej z tego, co oferuje ten śródziemnomorski kurort. Największe atrakcje na Sardynii to bez wątpienia Groty Neptuna – najbardziej znane jaskinie na wyspie. Można się do nich dostać, płynąc łodzią od strony morza lub pokonując 600 stopni schodów. Wysiłek z pewnością rekompensuje widok na skaliste wybrzeże kontrastujące z turkusem morza. 

Spędzając urlop na Sardynii, warto zwiedzić wąwóz Su Gorroppu będący jednym z najgłębszych kanionów w Europie. To spotkanie z najdzikszą częścią wyspy, a zgodnie z legendą gdzieś w pobliżu znajduje się miejsce gwarantujące przybyszowi długowieczność. By urozmaicić wakacje z dziećmi, warto skorzystać ze zwiedzania wyspy z perspektywy zabytkowego pociągu Trenino Verde. Wyprawa trwa kilka godzin, a trasa wiedzie przez majestatyczne górskie i wiejskie tereny Sardynii. Za to fanom Jamesa Bonda poleca się odwiedzenie wybrzeża Smeralda, gdzie w 1976 r. kręcono ujęcia do filmu „007 – Szpieg, który mnie kochał”. 

Dlaczego na Sardynii są flamingi? 

Nie każdy wie, że podczas wakacji na Sardynii można spotkać flamingi. Dzięki bardzo wilgotnym obszarom, a także licznym skorupiakom, którymi się żywią, te różowe ptaki zamieszkują tereny wyspy już od pokoleń. By zobaczyć je z bliska, warto wybrać się do rezerwatu Molentargiusm, nad staw Santa Gilla, w okolice miasteczka Olbia lub nad zatokę Chia. To ostatnie miejsce warto odwiedzić także dla najpiękniejszych plaż na Sardynii.

Kiedy wybrać się na Sardynię? 

Ze względu na ogromną liczbę słonecznych dni nie sposób nie trafić na piękną pogodę na wyspie. Spędzając wakacje na Sardynii, należy spodziewać się temperatury ponad 30OC – to idealna pogoda dla ciepłolubnych i plażowiczów. Dla osób preferujących aktywne spędzanie czasu i nieco chłodniejszą pogodę najlepsze będą miesiące wiosenne i jesienne. 

Sardynia to miejsce umożliwiające aktywny wypoczynek, rajski relaks i smakowanie wyśmienitej kuchni. Ze względu na ciekawą historię i bogatą przeszłość wyspa skrywa wiele tajemnic tylko czekających na odkrycie i eksplorację. Jeśli myślicie o urlopie na tej niesamowitej wyspie w sezonie Lato 2021 warto sprawdzić ofertę luksusowego biura podróży CARTER® www.carter.eu
Więcej informacji i rezerwacja: 22 392 60 16/17, travel@carter.eu
Inspiracje podróżnicze: https://carter.eu/blog/sardynia-wakacje/
https://www.instagram.com/carter_luksusowe_wakacje/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.