Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szatnia dla pracowników w świetle obowiązujących przepisów

 • Dodano: 2018-10-31 15:15

Fizyczna praca w trudnych, zagrażających zdrowiu warunkach wymaga specjalnego wyposażenia. Zalicza się tu przede wszystkim odporny na brud i szkodliwe substancje uniform. Po wykonaniu obowiązków pracownicy powinni mieć możliwość oczyszczenia się oraz zostawienia ubrań w bezpiecznym miejscu.

 

Jak powinna być urządzona szatnia, by spełniała przepisy BHP? Wytyczne w tym zakresie zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z Rozporządzenia jasno wynika, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych.

 

Rodzaje szatni

 

Wbrew pozorom zaprojektowanie szatni pracowniczej nie jest prostym zadaniem. Można wyróżnić kilka rodzajów tych pomieszczeń:

 • po pierwsze, szatnie podstawowe – tutaj pracownicy zostawiają zarówno własne ubrania, jak i ubrania robocze;
 • po drugie, szatnie odzieży roboczej i ochronnej – są to pomieszczenia przeznaczone na przechowywanie potrzebnych do pracy odzieży, obuwia oraz środków ochrony własnej;
 • po trzecie, szatnie odzieży własnej – te pomieszczenia służą do przechowywania osobistych ubrań pracowników, jeśli nie mogą wykonywać w nich obowiązków;
 • po czwarte, szatnie przepustowe – składają się one z dwóch pomieszczeń (szatni odzieży roboczej oraz szatni odzieży własnej) połączonych pomieszczeniem sanitarnym z natryskami i umywalkami.

Szatnie pracownicze – wymogi

 

Szatnia, jak każde inne pomieszczenie z którego korzystają pracownicy, powinna spełniać określone w przepisach wymagania.

 • Pomieszczenie przeznaczone na szatnię nie powinno być niższe niż 2,5 metra. Ponadto należy zwrócić uwagę, by jego ściany i podłoga nie sprawiały trudności przy czyszczeniu.
 • Szatnia musi mieć sprawny system wentylacji oraz być ogrzewana i oświetlona (w miarę możliwości światłem dziennym).
 • Pracodawca powinien zapewnić oddzielnie pomieszczenia dla mężczyzn i kobiet.
 • W szatni powinny znajdować się urządzenia służące do odpylania oraz odkażania zabrudzonych ubrań, a także suszarki do ich wysuszenia.
 • Szatnia powinna znajdować się w budynku, w którym świadczona jest praca. Jeśli umieszczona jest w sąsiadującym budynku, należy wybudować pomiędzy nimi ogrzewane i wentylowane przejście.

Co ciekawe, obowiązek zorganizowania szatni nie dotyczy biur. Pracownicy zatrudnieni w takich przestrzeniach mogą zostawiać swoje rzeczy w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

 

Szafki na odzież roboczą

 

Podstawowym elementem szatni pracowniczej są oczywiście szafki, w których pracownicy mogą zostawić ubrania i obuwie – zarówno swoje własne, jak i robocze. Zgodnie z przepisami rozporządzenia każdy pracownik powinien posiadać swoją własną szafkę. Może być to jedna szafka podwójna (z dwoma segmentami) albo dwie szafy pojedyncze. Cel takiego rozwiązania jest jeden: Pracownik musi mieć oddzielne miejsce do przechowywania osobistej odzieży oraz do trzymania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Szafki pojedyncze oraz podwójne znajdują się w ofertach wielu renomowanych sprzedawców, m.in. AJ Produkty. Warto postawić na sprawdzoną firmę, która zajmuje się sprzedażą wyposażenia zakładów pracy.

Rozporządzenie nie określa wymiarów szaf, ale odwołuje się w tym zakresie do Polskich Norm. Zgodnie z nimi szafa powinna mieć:

 • 1800–2000 milimetrów wysokości,
 • 300–400 milimetrów szerokości (pojedynczej szafy lub jednego segmentu),
 • 480–490 milimetrów głębokości.

Szafki powinny być wytrzymałe oraz wykonane z materiałów, które są proste do utrzymania czystości.

Wbrew pozorom szatnia dla pracowników fizycznych to bardzo istotne pomieszczenie, w którym mogą oni zadbać o higienę swojego ciała i odzieży roboczej. Pracodawca ma obowiązek dołożyć wszelkich starań, by to pomieszczenie spełniało wymagania stawiane przez przepisy.

Komentarze (2)    dodaj »

 • Koiot

  U mnie w firmie zatrudnionych jest 30 osób ,szatnia ma wymiary 6 m długości i 2 szerokości ( na 30 osób ,poza tym ubrania brudne razem z czystymi !! Tragedia

 • Krzyś

  Kolego ja prawie 2 lata czekałem na szafkę i to w warsztacie samochodowym a cicho leżały wszędzie, to dopiero dziadostwo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.