Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wakacje w Grecji. Jak przygotować się do wyjazdu? Ile euro ze sobą zabrać?

  • Dodano: 2019-11-28 07:00, aktualizacja: 2019-11-28 08:17

Polacy od dobrych kilku lat bardzo chętnie spędzają wolny czas w Grecji. Choć popularne kierunki wakacyjnych wyjazdów to również Turcja, Egipt czy Włochy, największy wzrost liczby turystów z Polski wciąż odnotowuje ojczyzna Igrzysk Olimpijskich. Piękne krajobrazy, słoneczna aura, błękitne morze... Zanim oddamy się przyjemności wypoczynku, powinniśmy jednak dobrze przygotować się do podróży, pamiętając, iż oprócz różnych przydatnych rzeczy, musimy zabrać ze sobą euro.

Co spakować do walizki i do portfela? Euro i szereg potrzebnych rzeczy

Wymarzone wczasy za granicą, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy dalszy wyjazd, zawsze powodują niepewność względem tego, co ze sobą zabrać. Zamiast panikować, najlepiej po prostu nie zostawiać przygotowań na ostatnią chwilę, zyskując w ten sposób czas na rozsądne przemyślenie zawartości walizek, a także wszelkich formalności związanych z podróżą.

Obierając za cel wyprawy słoneczną Grecję na pewno warto spakować przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, gdyż nawet o zachodzie słońca jest tam zazwyczaj bardzo ciepło. Niektórzy wręcz czekają na lekki spadek temperatury wieczorami, by wreszcie odetchnąć od całodziennego upału. Jeśli planujemy spędzać czas w różny sposób, przyda nam się kilka par butów: sandały lub lekkie obuwie sportowe, idealne do górskich wędrówek buty trekkingowe oraz buty do pływania, gdyż w niektórych miejscach dno morskie bywa kamieniste i łatwo się skaleczyć. Aby bezpiecznie plażować powinniśmy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, nakrycie głowy oraz odpowiedni kosmetyk do opalania. Balsam, mleczko lub olejek zdecydowanie bardziej opłaca się kupić w Polsce niżeli na miejscu, gdyż w Grecji zapłacimy za taki drobiazg około 15 euro. Na szczęście nie wszystko w Grecji jest droższe niż u nas. Fanów lepszych jakościowo rzeczy na pewno zainteresują ceny wyrobów ze skóry, ale też wszystkiego, co ma związek z oliwą i oliwkami - od kosmetyków, przez dodatki do potraw, aż do akcesoriów wykonanych z drzewa oliwnego.

Jeśli chodzi o kwestie bardziej formalne, do udanego wyjazdu wystarczy nam dowód osobisty lub paszport. Zmotoryzowani mogą zabrać ze sobą także prawo jazdy, ponieważ dokument wydany w Polsce uznawany jest w całej Unii Europejskiej, a więc również w Grecji. Ci bardziej zapobiegliwi mogą postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) albo wykupić prywatne ubezpieczenie dla podróżnych.

Jako, że Grecja od 2002 roku należy do strefy euro, na czas pobytu musimy dysponować  obowiązująca tam walutą - niekoniecznie w formie gotówkowej. Niemniej jednak banknoty mogą okazać się przydatne podczas robienia drobnych zakupów. Wymiany waluty dokonamy bez problemu w każdym polskim banku, kantorze stacjonarnym albo internetowym. Przelicznik euro oferowany przez platformy online typu Walutomat.pl będzie prawdopodobnie dużo atrakcyjniejszy niżeli w placówkach lub bankach, dlatego ta opcja przewalutowania powszechnie uznawana jest za najbardziej korzystną.

Ile euro potrzeba na urlop w Grecji?

Ile będzie kosztował wymarzony urlop za granicą - to pytanie zadają sobie niemal wszyscy turyści. W przypadku Grecji okazuje się, że stosunkowo niewiele. Na tygodniowy wyjazd w pojedynkę wystarczy nam skromna suma około 250 euro - jeśli zdecydujemy się na pakiet all inclusive, nie planując dodatkowych atrakcji. Organizując wakacje na własną rękę wydatki z kolei będą zależeć od tego, gdzie będziemy nocować, czy będziemy delektować się pyszną, lokalną kuchnią w tawernach czy też postanowimy bazować na żywności zakupionej w sklepach, co będziemy zwiedzać i jaki środek transportu wybierzemy. W tym wypadku nie pozostaje więc nic innego jak zweryfikować swoje fundusze oraz ceny poszczególnych towarów i usług w Grecji. Zdecydowanie pomoże nam to w określeniu szacunkowego budżetu.

Mądrze zarządzaj pieniędzmi - począwszy od wymiany złotych na euro

Rozsądne zarządzanie środkami to sprawa kluczowa, aby nie przepłacić za zagraniczną wycieczkę. Grecja poniekąd nam to zadanie ułatwia, ponieważ w porównaniu z wieloma innymi krajami turystycznymi oferuje naprawdę korzystne ceny. Dla przykładu, za niektóre regionalne dania, takie jak np. sałatka grecka (prawdziwie grecka, zdecydowanie różniąca się od polskiej wersji), musaka czy souvlaki zapłacimy 3-4 euro, a za bilety do muzeów 10-30 euro. Pierwsze kroki ku oszczędności warto poczynić jednak znacznie wcześniej, mianowicie przed wyjazdem - na etapie wymiany waluty. Wiedząc, jaki jest średni kurs euro i kupując walutę po najbardziej do niego zbliżonym kursie zyskamy nawet kilkaset złotych (zależnie od kwoty przewalutowania). Gdzie przelicznik euro jest taki atrakcyjny? Daleko szukać nie trzeba. Wystarczy dostęp do Internetu. Wchodząc np. na stronę  https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ od razu widzimy, jak ma się kurs sprzedaży euro względem ceny rynkowej - różnica wynosi niespełna grosz.

Punkty odbioru gotówki Walutomat.pl

Niewątpliwie wymiana waluty online skutecznie obniży więc wydatki już na samym początku.  Problem w tym, że w Grecji nie wszędzie zapłacimy kartą, a tu mamy do czynienia z transakcją bezgotówkową. Tymczasem trudno byłoby oprzeć się zakupowi figurek z drzewa oliwnego na lokalnym targowisku albo propozycjom miejscowych straganiarzy oferujących regionalne sery, aromatyczne przyprawy  i świeże owoce. Co zrobić w tej sytuacji? Zdecydować się na droższe przewalutowanie w tradycyjnym kantorze? Jak się okazuje, nie musimy rezygnować ani z lokalnych pamiątek i zakupów, ani też z usług kantoru internetowego. W Walutomacie można bowiem kupić euro w Internecie, a wypłacić je w gotówce. Jak to możliwe? Serwis ma ponad 350 placówek partnerskich w całej Polsce, w których klienci mogą odebrać wymienioną gotówkę. Szczegóły i lokalizacje tych miejsc można znaleźć tutaj: https://www.walutomat.pl/wyplata-gotowki/. Usługa wypłat gotówkowych jest miłym dodatkiem nie tylko dla tych, którzy wybierają się na wakacje w krajach, gdzie płatności karta nie są zbyt popularne, ale i dla tych, którzy plastikiem po prostu płacić nie lubią. 

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.