Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedyś w niemal każdej dzielnicy działał basen letni. Obecnie funkcjonuje tylko jeden

 • Dodano: 2019-08-09 12:45, aktualizacja: 2019-08-12 10:58

Orzegów, Godula, Bielszowice, Wirek czy Bykowina - w tych dzielnicach kiedyś mieszkańcy bawili się na basenach letnich. Obecnie w Rudzie Śląskiej funkcjonuje tylko jedno takie miejsce. Czy to się zmieni?

Kiedyś w niemal każdej dzielnicy naszego miasta działał basen letni. Obecnie jedynie w Nowym Bytomiu funkcjonuje letnie kąpielisko. Jak się okazuje, władze miasta nie planują w najbliższym czasie budowy kolejnego basenu letniego. Jak mówi Krzysztof Piecha - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, przede wszystkim chodzi o wysokie koszty budowy i utrzymania takiego obiektu.

- Dla przykładu modernizacja basenu przy ul. Ratowników kosztowała prawie 17 mln zł, a koszty funkcjonowania i eksploatacji w całym 2018 roku wynosiły 870 tys. zł. Warto to porównać z wpływami ze sprzedaży biletów i wynajmu pomieszczeń, które w ubiegłym roku zamknęły się w kwocie niespełna 443 tys. zł. Widać zatem, że do funkcjonowania tego typu obiektu trzeba dokładać niemałe pieniądze z miejskiej kasy - mówi Krzysztof Piecha.

Również z powodu wysokich kosztów wykonania i funkcjonowania na razie władze miasta nie zdecydowały się na budowę wodnego placu zabaw. Urzędnicy przekonują jednak, że taka inwestycja jest w planach.

- Rozważane jest jego wykonanie przy basenie letnim lub Aquadromie. Wszystko będzie zależało jednak od tego, jakie będą możliwości inwestycyjne miasta w kolejnych latach. Musimy jednak pamiętać, że czekają nas ogromne wydatki związane z budową trzeciego odcinka trasy N-S. Jest to inwestycja priorytetowa, bo dzięki niej nie tylko będzie łatwiej przemieszczać się po mieście, ale także przełoży się ona na wzrost liczby inwestorów, co widzimy po już wykonanych etapach - dodaje Krzysztof Piecha.

Warto przypomnieć, że kiedyś w niemal każdej dzielnicy naszego miasta działał basen letni. Orzegów, Godula, Bielszowice, Wirek czy Bykowina - w tych dzielnicach kiedyś mieszkańcy chętnie korzystali z wszystkich atrakcji kąpielisk. Pamiętacie je jeszcze? Zachęcamy do zobaczenia galerii zdjęć, które znajdują się w zasobach Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.


Basen w GoduliBasen w Goduli dobrze pamiętają starsi mieszkańcy. Na terenach zielonych przy ogródkach działkowych przy ul. Karola Goduli istniał kompleks basenowy z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze kilka lat temu można było dostrzec elementy niecek basenów. Dziś teren mocno zarośnięty nie ujawnia najmniejszych śladów istnienia tego wspaniałego letniego kompleksu, na którym czas spędzały dzieci, całe rodziny i pracownicy, którzy w czynie społecznym budowali basen. Kompleks zaczął upadać, kiedy połączono zakłady górnicze. W kąpielisko nie miał kto inwestować i o nie dbać. W latach 80. basen podupadł. W połowie lat 90. próbowano go "reanimować", jednak i to nie przyniosło zamierzonego efektu. Szybko został zamknięty. Na zawsze. Dziś ciężko dostać się w to miejsce z powodu bujnej roślinności porastającej teren.


Basen w Orzegowie
 Nieopodal, bo kilometr dalej, istniał kolejny letni basen. To ośrodek sportów wodnych w Orzegowie. Swój najlepszy okres przeżywał od lat 60. do lat 80. Później z podobnych powodów do tych, które dotyczą zamknięcia kompleksu w Goduli, miejsce podupadało. W latach 90. wydzierżawił basen, już w okrojonej wersji, prywatny przedsiębiorca, jednak i jemu nie udało się uratować kompleksu. Pod koniec lat 90. basen zamknięto.


Basen w Bielszowicach
Bielszowice także miały swój basen letni. W Parku Strzelnica ośrodek rekreacyjny powstał na początku lat 50. Zakończono budowę basenu, który mieścił się na dzisiejszym boisku, postawiono drewnianą muszlę koncertową. Później w latach 60. w czynie społecznym załoga kopalni wzniosła tu murowaną muszlę koncertową, powstało lodowisko, tor saneczkowy, wyciąg narciarski i kawiarnia - jej odpowiednik istnieje tam do dziś. Stoi także muszla koncertowa. Po reszcie nie ma śladu.


Basen w Bykowinie
W Bykowinie mieszkańcy raczyli się własnym basenem letnim od lat 60. Liczne szkody górnicze spowodowały, że basen zamknięto. Na terenie tym do lat 90. przedsiębiorca prowadził piwiarnię. Później kompleks całkowicie upadł. Kilka lat temu mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego zainicjowali w tym miejscu powstanie parku aktywności. Dziś na terenie dzieci bawią się na dużym placu zabaw, starsi mają do dyspozycji ławki, siłownię i grill, niebawem powstanie też boisko do piłki nożnej.


Zdebel - Wirek
Decyzję o budowie ośrodka "Zdebel” podjęto ponad 50 lat temu, w 1963 roku. Utworzono wówczas Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Zdebel przy kopalni "Wanda-Lech". W jego skład weszli przedstawiciele wszystkich rudzkich kopalń, Huty Pokój, Elektrowni Halemba oraz PSS Społem.
Historia tego letniego kompleksu także była zawiła. Przez wiele lat był to ośrodek KWK "Pokój". Później basen przejęło miasto. Zaczęły się problemy - szkody górnicze, przebiegająca autostrada, która zmniejszyła teren kompleksu, mijająca młodość basenu i brak pieniędzy na remonty. W roku 2011 basen po raz ostatni cieszył mieszkańców miasta. Później został zamknięty. Dziś miejsce to jest w rękach prywatnego właściciela, który wzdłuż działki postawił domy w zabudowie szeregowej.

Pamiętacie jeszcze inne letnie ośrodki rekreacyjne w Rudzie Śląskiej, gdzie można było się ochłodzić w ciepłe dni?

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: fot. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

Galeria zdjęć

« poprzednie zdjęcia     następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (48)    dodaj komentarz »

 • Rudzianka

  Slavia

 • Rudzianka

  Na slavi.

 • Antek

  Którym starym osiedlu?

 • Jo

  Były jeszcze darmowe baseny przy ośrodku "Przystań" tzw. Wilki w Kochlowicach i "Brodzik" na Halembie ;-)

 • Lis

  Sprawdźcie sobie na BIP urzędu zarobki tego Piechy, bzdury gada, lepiej go puścić z torbami, jego i paru innych a na takie atrakcje będzie! Na koksownie na Orzegowie nie taka kasa idzie i nikt nie biadoli?! Schizofrenia w urzędzie?

 • Halembianeczka

  Zgodnie z tym zdjęciami to basenów było tutaj tyle , że głowa mała... A teraz co? Jeden otwarty. Na Nowym Bytomiu, gdzie cienia było... A raczej prawie go nie było.

 • Alex

  Nie mogę przeboleć Zdebla. To był odpoczynek. Na Frynie za dużo ludzi. A Aquadrom? Kogo na to stać,żeby w każdy ciepły dzień z niego korzystać. Często jeżdżę (dwoma autobusami )na wodny plac zabaw do Doliny Trzech Stawów w Katowicach. Ale teraz nawet on jest nieczynny. Może jednak byłoby to dobre rozwiązanie. Dzieci się dobrze bawią a rodzic też się może schłodzić. Katowice mają już 3 takie płace. Alex

 • Swój

  Jo sie tam wola zicnoc na balkonie i nogi w misce moczyć z browarkiem w ręku :)

 • rex

  Koszt utrzymania basenu, czyli 800 tyś złotych to, sądząc po oswiadczeniach majątkowych, zarobek 4 urzędników . Chyba nikt nie zaprzeczy że zwolnienie tej czwórki miałoby jakiekolwiek wpływ na życie mieszkańców Rudy Śl. A drugi basen by się przydał. Może warto zrobić jakieś refendum w tej sprawie.

 • The Truth

  Okey teraz gdzie ten drugi basen ? 800k koszt utrzymania a zbudowania i całe infrastruktury ? Myślisz kolejne 800k ??? Można też zamiast urzędnikom zabrać beneficjentom Mopsu którzy są nieskalani pracą. Wtedy by można faktycznie w każdej dzielnicy basen postawić i jeszcze by zostalo

 • rex

  To takie porównanie, koszt 800 tyś utrzymania basenu to dla miasta za dużo, koszt utrzymania urzędnika 300 tyś to powód do zadumy czy nie trzeba dać mu podwyzki żeby nie odszedł. Basen to przyjemność dla nas, a masy sie liczą tylko przed wyborami.

 • Ernest_Vitczok

  To się ma nijak do rewitalizacji koksowni Orzegów, która ma kosztować 20 mln zł i rządzący tym miastem są przekonani, że da się odpocząć w bezpośrednim sąsiedztwie złomowiska! Pani Prezydent ma więc plan sprzedać deweloperowi teren po basenie w Orzegowie. Już o to niejedna awantura była. Czy lepiej budować ławki i płace zabaw na Orzegowie, gdzie codziennie są tam libacje?! Uważam, że priorytetem miasta powinien być drugi basen letni, Orzegów lub Kochłowice. Dlaczego by nie wybudować takiego basenu w ramach PPP? Przy basenie można wybudować hotel dla sportowców (na Orzegowie) i byłby ośrodek, który zazdrosciłby każdy! Pozatym na priorytetowa NS ma być niezłe dofinansowanie. Budżet naszego miasta to są ogromne wpływy z tytułu dużych zakładów pracy, próbuje sobie wyobrazić jak ta Grażyna Dziedzic poradziłby sobie bez kopalni czy innych dużych zakładów. Teraz duża i "bogata" Ruda Śląska ma basen jeden tak jak biedne i zadłużone Świony, które wokół tego basenu mają porządny teren rekreacyjny.

 • Ngl

  Ciekawe, ze za PRL’u były pieniądze, żeby utrzymywać praktycznie w każdej dzielnicy basen a teraz nie ma..

 • The Truth

  PRL już nie nie ma jakiś czas a kasę do teraz trzeba spłaca. Następny co o ekonomi ma pojęcie jak świnia o lataniu

 • Ruda Śląska betonowe miasto

  Miasto woli zezwolić na postawienie marketu. Swoją drogą na co nam tyle basenów jak w latach 90' to Ruda miała koło 170 tys ludzi a teraz 130 ledwo i ubywo z roku na rok. Jak mom kajś szukać ochłody to na pewno nie na rudzkim basenie jak tam i tak żadnego cienia praktycznie nie ma. Beton wszędzie, drzewa wycinają, a z roku na rok co raz cieplej...

  • Ruda Śląska betonowe miasto
   2019-08-09 18:29
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • wika

  Od jakiegoś czasu w tym Mieście się nic nie opłaca. Nawet zimą posypywać dróg i chodników bo przecież i tak przyjdzie odwilż. Wszystko jest za drogie w utrzymaniu ale dokładać do spółek miejskich drogo nie wychodzi.

 • observer

  Popatrzcie na tego gościa w powietrzu na zdjęciu "Basen w Orzegowie"...to przecież pierwszy latający człowiek. Tak więc Franky Zapata z jego odrzutową deską będzie zawsze DRUGI;))))

 • Marek

  Rewitalizacja haldy w wirku 4,5 mln złotych ile osób z niej korzysta ile kosztują naprawy placów zabaw koszenie sprzątanie w ciągu roku ile pieniędzy wpływa do kasy miasta. Basen w Nowym Bytomiu jest nie dokonczony cała górna część nie zagospodarowana a w dolnej części tłok boisko obok nie zagospodarowane a w ciągu roku z obiektu korzystają dziesiątki tysięcy osób i jakiś zwrot nakładów jest.

 • wodolej

  Susza malo wody,piwo jest pod dostatkiem,mineralna ino pic i lac

 • Łukaszk

  Autor zapomniał wspomnieć o basenie w Kochłowicach i na Halembie w okolicy obecnego Aquadromu

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.