Masz szambo? Musisz zgłosić je w Urzędzie Miasta!
Właściciele nieruchomości, którzy do odprowadzania ścieków wykorzystują zbiorniki bezodpływowe (szamba) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków, zobowiązani są poinformować o tym do 30 kwietnia br. Urząd Miasta, wypełniając w tym celu specjalną ankietę.
Obowiązek zgłoszenia zbiorników bezodpływowych
– Obowiązek ten to efekt zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakazuje gminom prowadzenie elektronicznych ewidencji takich zbiorników i urządzeń. Z kolei na właścicieli nieruchomości nakłada obowiązek zgłoszenia takiego zbiornika do ewidencji – informuje wiceprezydent Jacek Morek.
Procedura zgłoszenia polega na wypełnieniu specjalnej ankiety dotyczącej sposobu gromadzenia i odprowadzania ścieków oraz podstawowych parametrów zbiornika. Wypełnioną ankietę wraz z niezbędnymi załącznikami (kopią umowy na odbiór nieczystości ciekłych zawartej z uprawnionym podmiotem, kopią rachunków lub faktur za wywóz ścieków za 2023 rok oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych) należy dostarczyć do magistratu. Ankieta wraz z dodatkowymi informacjami dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej, można ja także pobrać w Biurze Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miasta.
Dokumenty można doręczyć:
- osobiście do Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Ruda Śląska,
- listownie na adres: Urząd Miasta Ruda Śląska, Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, plac Jana Pawła II 6, 41-709 Ruda Śląska,
- przez ePUAP na adres skrytki: /umrudasl/pisma
W przypadku niedopełnienia obowiązku informacyjnego przez właścicieli nieruchomości miasto będzie przeprowadzać kontrole nieruchomości w terenie. Wykrycie nieprawidłowości przy takiej kontroli, w tym m.in. stwierdzony brak potwierdzeń opłat za usługi wywozu nieczystości czy ważnej umowy na takie usługi, może skutkować poważnymi konsekwencjami. W grę wchodzą tu mandaty karne, a nawet postępowania administracyjne.
Więcej informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Ruda Śląska: tel.: 32 244 90 00 (wew. 4060) lub 32 244 90 37.




![[AKTUALIZACJA] Wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej – Droga została całkowicie zablokawana!](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/02/629317222_1335078548656040_3565580062705664315_n.jpg)


![Seria niefortunnych zdarzeń na wireckim rondzie. Kolejni kierowcy mocno się pogubili! [FILMY]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/01/kolaz.jpg)
![Zderzenie czołowe na ul. Brzechwy. Kierowca jechał pod prąd na drodze jednokierunkowej [FILM]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/01/35-festiwal-afisz_page-0001.jpg)
![Na rondo… pod prąd? O mały włos! Wireckie rondo problematyczne dla kolejnego kierowcy [FILM]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/01/Bez-tytulu.png)










Komentarze (0) DODAJ