Ograniczenia w kościołach tzw. obszaru czerwonego

Czas czytania: 2 min.

Od soboty 8 sierpnia w życie weszły nowe regulacje prawne dotyczące obostrzeń w niektórych powiatach. Zmiany obejmują także zgromadzenia religijne.

W archidiecezji katowickiej nowe zarządzenia dotyczą parafii znajdujących się na terenie Rudy Śląskiej, Rybnika oraz powiatów pszczyńskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.

Jak czytamy w par. 25 ust. 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia br., “zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać w obszarze czerwonym pod warunkiem, że (…) w budynkach kultu religijnego znajduje się nie więcej uczestników niż wynosi 50% obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego, oprócz osób sprawujących kult religijny“.

– Oznacza to, że w kościele, w którym zazwyczaj po przeliczeniu wszystkich miejsc siedzących i stojących może przebywać 300 wiernych, według nowych regulacji w obszarze czerwonym w Mszy św. może uczestniczyć maksymalnie połowa tej liczby – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego.

Wszystkich uczestników liturgii, bez względu na obszar, na którym znajduje się kościół, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Z obowiązku tego zwolnieni są celebransi. Dodatkowo w obszarze czerwonym także osoby przebywające na zewnątrz kościołów, bez względu na odległość między osobami, muszą używać maseczek. W przypadku obszaru żółtego i zielonego wystarczy odpowiedni dystans społeczny, nie mniejszy niż 1,5 m.

Rozporządzenie zostało przesłane do księży proboszczów, którzy są zobowiązani do uwzględnienia zarówno nowych, jak i obowiązujących już zaleceń w dyspozycjach duszpasterskich.

Wprawdzie czas urlopów i wakacji sprzyja podróżowaniu i spotykaniu się z osobami, ale nie możemy zapominać, że stan epidemii nie został odwołany. Wciąż istnieje realne niebezpieczeństwo zachorowania na COVID-19. Liczby nowych zakażeń, które w tych dniach podaje Ministerstwo Zdrowia, nie pozostawiają złudzeń. Przestrzeganie zaleceń i przepisów sanitarnych w duchu odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje i innych to nasz obowiązek i konkretna realizacja chrześcijańskiego przykazania miłości bliźniego – dodaje ks. Wojtal.

Komentarze (6) DODAJ

Ale w Rudzie Slaskiej zaden z biskupow nie dal dyspensy z niedzielnej mszy . Nic o tym nikt nie gadal ani nie pisal chociaz nalezymy do czeronej strefy
rudzianka
niech łażą do kościołów. bóg rozpozna swoich
egon
Byłoby fajnie jak by zamkli te kościoły, moja stara by mnie nie wyciągała rano w niedziele z łóżka. Można by zobaczyć w TV.
adolf
A Ciebie zamknąć do psychiatryka, wszędzie sa wariaci nie tylko tam
kulfon
Zamknąć ta sodomie i gomorie
dżesika
zamknąć kościoły - Bóg jest wszędzie, nie tylko tam
adolf

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe