Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

22 października nauczyciele rozpoczęli protest włoski! Jak wygląda to w Rudzie Śląskiej?

 • Dodano: 2019-10-25 10:30, aktualizacja: 2019-10-26 11:29

22 października nauczyciele rozpoczęli bezterminową akcję protestacyjną! Jak mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, nauczyciele będą wykonywali tylko te czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Czy w rudzkich placówkach również odbywa się protest włoski?

Protest włoski

22 października decyzją zarządu głównego ZNP rozpoczął się tzw. protest włoski. Wybór takiej formy, polegającej na niewykonywaniu przez nauczycieli pozastatutowych zadań, to efekt przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego ankiety, w której wzięło udział ponad 227 tys. nauczycieli z całego kraju (wszystkich nauczycieli jest w Polsce ponad 600 tysięcy). Wynikało z niej, że tylko 18 procent byłoby za wstrzymaniem się od pracy tak, jak zrobili to w kwietniu, a aż 55,3 procent opowiedziało się za protestem włoskim.

- Zaczynamy bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, tych zadań, tych obowiązków, które po pierwsze mieszczą się w 40-godzinnym wymiarze pracy nauczyciela, a po drugie, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Natomiast nie będziemy wykonywali tego, co stało się pewną normą zwyczajową, prawem niepisanym, co weszło w krew i przyzwyczajenia tych, którzy kierują polską edukacją - mówił podczas konferencji prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Wśród tych zadań wymienił m.in. wyjazdy na wycieczki szkolne, zielone szkoły, czy też prowadzenie kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych.

- Nie akceptujemy zadań, które do tej pory wykonywaliśmy, a za które nie otrzymywaliśmy pieniędzy. Nie wyrażamy zgody na to, byśmy ponosili koszty przygotowania do zajęć, nie będziemy prowadzili żadnych dodatkowych zajęć, które nie są wpisane do karty organizacyjnej szkoły - mówi Broniarz. - Nie chcemy być wolontariuszami - podsumował prezes ZNP.

Minister edukacji narodowej krytykuje protest włoski nauczycieli

Dariusz Piontkowski, minister edukacji do protestu włoskiego nauczycieli odniósł się na antenie Radia Maryja.

- Większość rodziców uczniów byłaby zadowolona, gdyby nauczyciele nie przeliczali wszystkiego, tylko i wyłącznie na każdą złotówkę za każdą minutę poświęconą na jakiekolwiek zajęcia, które są przez nich uważane za nieobowiązkowe – mówił. I zauważał: - Na razie tak naprawdę nie widać jakichś oznak przebiegania tego strajku, bo z tego, co pamiętam, to szef ZNP mówił o tym, że ma być to niewykonywanie obowiązków takich jak np. wyjazdy na wycieczki czy zielone szkoły. W związku z tym nie da się na razie zauważyć tego protestu. Pamiętam zresztą, że w szkole zawsze była grupa nauczycieli, która wykonywała wiele bezpłatnych zadań, a z drugiej strony była także jakaś grupa nauczycieli, która na przykład nigdy nie wyjeżdżała na wycieczki.

Czy w rudzkich placówkach również odbywa się protest włoski?

Do akcji protestacyjnej w całym kraju przystąpiło wielu nauczycieli jednak, jak informuje Adam Nowak - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska, pracownicy rudzkich placówek oświatowych nie dołączyli na razie do akcji.

Według informacji pozyskanych od dyrektorów naszych placówek obecnie w naszym mieście nie jest prowadzony strajk - mówi Adam Nowak.

Zobacz także

Komentarze (20)    dodaj komentarz »

 • nierozumiem

  Strajk włoski? przez całą swoją edukację spotkałam kilku ( oczywiście nie wszystkich) nauczycieli, którzy pracowali gdyby bez przerwy mieli strajk włoski. O jakich wycieczkach szkolnych mowa? Ja spotkałam nauczyciela, który nie brał swoich uczniów nigdzie i też potem nie wyliczał za co ma płacone. Nie rozumiem dokąd zmierza ta edukacja, bo niektórzy chcą mieć chyba więcej niż rzeczywiście mają i przysługuje ( pomijając temat wynagrodzeń) - spotkałam się z przypadkiem, kiedy do nauczyciela z tytułem magistra zwracano się przez profesor. A to jak się zwracać do profesora w takim razie?

 • LOL

  To w lato koszyczek i na truskaweczki do Holandii. Zarobią 1000 EURx2=2000 EUR. To daje 8000 PLN. Plus pensja za nic nie robienie w wakacje. Tylko trzeba rączki sobie pobrudzić.To, że nie wpadną na to, że uzdrowieniem systemu jest prywatyzacja szkolnictwa a nie te ich idiotyczne strajki, to już osobna historia.Ale czego można się spodziewać po tych mędrkach? Jakby byli mądrzy, to by przecież w szkole nie pracowali.

 • henkos

  Coś mi się wydaje że było pod górkę do szkoły

 • Tom

  Nikt już nie popiera jakiegokolwiek strajku organizowanego przez pana Broniarza ponieważ skompromitowani się przed maturami i to na maksa!.Brać tysiące uczniów jako zakładników to chore!Nie podoba się w szkole to do pracy w markecie.

 • Kasia

  Zwykle wycieczki nie......Ale zagraniczne wyjazdy z Erasmusa to już jak najbardziej.....

 • Zdenerwowany uczen

  Tak twierdzą ze nie maja płacone a w okresie wakacji dostają pieniądze a nic nie robią. Nauczyciele i tak wiecznie maja problem a to ze musza coś zorganizować a jak przychodzi co do czego to i tak jedzie jeden nauczyciel i rodzice. Taka jest prawda. W okresie wakacyjnym nic nie robią a jakoś pensje wpływają na ich konto.

 • Ism

  A Ty na urlopie masz płacone?

 • Pracująca

  A ty masz 80 dni urlopu w roku??? Bo ja tylko 26. I tylko za tyle mi płacą. A nauczycielowi za 80 albo ile im tam wychodzi tego wolnego

 • Życzliwy

  Zawsze możesz zmienić zawód i też mieć te "80"

 • Bobbudwniczy

  Tak ale za 26 dni w roku. A może policzymy ile dni wolnych ma nauczyciel... Dodając do tego że te 18 godz.pensum może zrobić w 3 dni więc w każdym tygodniu dodatkowe wolę. Zaznaczam że ja jako kierownik budowy (również po studiach) pracuję ok. 9 godz d z i e n n i ePozdrawiam nauczycieli

 • Ona

  Ja mam urlopu w innym wymiarze, nie 2 msc wolnego w okresie wakacyjnym, przy 20 godz. tygodniu pracy.

 • Belfer

  Miasto będzie wiedziało tylko niezbędne minimum, to w ramach podziękowania za wsparcie w kwietniu z załadowaniem kopa w.... kolejnych miesiącach. I żeby było jasne, nie chodzi tu o kasę, ale o odpowiedzialność za słowa osób zajmujących najwyższe stanowiska w mieście! Skoro macie taką czelność wyjść, poprzeć stanowisko nauczyciela a jednocześnie prowadzi się działania przeczące tym słowom! Osoba zajmująca stanowisko wiceprezydenta miasta odpowiedzialnego za oświatę powinna mieć choć odrobinę honoru!!! Niestety to jest Polska polityka, a tu takie coś jak honor nie istnieje, liczy się tylko kasa na stołku!!! Co do samego strajku, ta forma jest mało szkodliwa i odczuwalna dla rodziców. Co najwyżej wzburza się rodzice klas trzecich którzy w tym roku nie pojadą na zieloną szkołę! I tu też problem leży w rozwiązaniu systemowym! Na zieloną szkołę mają jechać np. dwie klasy z prawdopodobnie trzema nauczycielami, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za życie i zdrowie grupy ok 40-50 osobowej!!! Ta odpowiedzialność trwa 24 godziny na dobrze przez 7-14 dni!!!! I żeby było jasne wyjazd jest w ramach pensum, a więc zero dodatku finansowego! Owszem za darmo nauczyciel śpi i spożywa posiłki to tyle z zysku. Mnie jest naprawdę trudno porównać zdrowie tyłu dzieci z takim "bonusem"!!! I teraz sami powiedźcie, w prywatnej czy państwowej firmie taki wyjazd, w ramach wykonywania swoich obowiązków zawodowych wiąże się z wieloma benifitami. Pracodawca zapewnia co najmniej noclegi, często też wyżywienie - więc tak jak nauczyciel. Ponadto otrzymujemy delegację, i benefity w postaci rozłąki. Może nie każda, ale są firmy mi znane gdzie taki wyjazd skutkowałaby praktycznie podwójną pensją w danym miesiącu!!!! I co najważniejsze, będąc w delegacji nie jest się odpowiedzialnym 24 godziny na dobę za czyjeś zdrowie czy życie!!! Więc zanim zacznie się wieszanie psów na nauczycielu zastanówcie się nad tym co napisałem!!! A taki wyjazd to tylko jeden z wielu przykładów!!!!

 • fafik

  Co za bełkot! "Skoro macie taką czelność..." Po jakiemu to jest? Chyba nie po polskiemu, panie belferze ...

 • Mama

  Strach oddać dziecko pod opiekę takiemu belfrowi, jak ten powyżej. Nauczycielowi, który nie zna podstawowych zasad interpunkcji, a dodatkowo nie wie, że przymiotniki piszemy małą literą ( np. ,,polska polityka ") i nie potrafi gramatycznie sklecić prostego zdania powinni jeszcze obniżyć wynagrodzenie za ignorancję, a nie dawać podwyżkę. Może przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o podwyżkach powinno się najpierw sprawdzić umiejętności nauczycieli i wynagrodzić tylko tych, którzy naprawdę na to zasługują, a nie ludzi, którzy uczą z przypadku.

 • Kasia

  Wycieczka, zielona szkoła nie.....Ale zagraniczne wyjazdy z Erasmusa to już jak najbardziej.....jedzie dwóch uczniów A z nim 5 nauczycieli

 • Noelka

  Bredzisz kobieto.Zanim coś takiego napiszesz,zapoznaj się z realiami.

 • Rodzic

  SP 18 Kochłowice też chyba Urząd ma nieaktualne informację

 • Rodzic ucznia

  Ciekawe skąd te informacje , skoro ZSO 3 w Rudzie Śląskiej strajkuje.......

 • Ja

  Ciekawe... ZSO3? Drogi Rodzicu ucznia może najpierw zweryfikuj swoje informacje co do nazwy szkoły... No i nie pisz nieprawdy.

 • Noelka

  ZSO nr 3?nie ma już takiej placówki.Twój wpis to fake news!!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.