Wiadomości z Rudy Śląskiej

58 podopiecznych Żłobka Miejskiego w Orzegowie powiększyło grono absolwentów placówki

 • Dodano: 2019-06-26 10:00, aktualizacja: 2019-06-26 11:05

58 podopiecznych Żłobka Miejskiego w Rudzie Śląskiej powiększyło grono absolwentów placówki. Pierwsze lata edukacji upłynęły im w bardzo rodzinnej i radosnej atmosferze.

Dziś miałam okazję uczestniczyć w uroczystym zakończeniu roku w Żłobku Miejskim w Orzegowie. Jestem zachwycona umiejętnościami, jakie maluchy zaprezentowały podczas programu artystycznego. Dziękuję wszystkim ciociom-wychowawczyniom, które w wypełnianie swoich zawodowych zadań wkładają wiele zaangażowania i serca. Dziękuję także rodzicom za zaufanie, którym obdarowali pracowników żłobka, oddając im pod opiekę swoje skarby. Wszystkim życzę też udanych wakacji - mówiła wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Żłobek Miejski w Rudzie Śląskiej powstał w roku 2007

Na początku placówka liczyła 45 miejsc, mieściła się tylko w dzielnicy Orzegów. Obecnie w Rudzie Śląskiej działają trzy żłobki miejskie: Żłobek Miejski przy ulicy 1 Maja 286, Żłobek Miejski "Misiakowo” przy ulicy Kościelnej 35, Żłobek Miejski przy ulicy Piasecznej 2. Dysponują one łącznie 154 miejscami dla dzieci.

Wśród kryteriów przyjęcia dziecka do żłobka miejskiego w Rudzie Śląskiego znajduje się m.in.:

 • zamieszkanie na terenie miasta,
 • zatrudnienie rodziców,
 • orzeczona niepełnosprawność u dziecka,
 • wychowywanie przez samotnego rodzica,
 • pochodzenie z rodziny wielodzietnej.

Podczas procedury przyjmowania dziecka do placówki, wszystkie dane zawarte we wniosku są weryfikowane.

Na terenie miasta funkcjonują także placówki prywatne

Obecnie 9 żłobków dysponuje 267 miejscami, z kolei 4 kluby malucha 83 miejscami. Miasto dofinansowuje pobyt dzieci w placówkach prywatnych, ułatwiając w ten sposób powrót młodych rodziców na rynek pracy. W przypadku pobytu dziecka w żłobku jest to kwota 200 zł na miesiąc, w przypadku klubu malucha jest to 100 zł. Informacje o ilości oraz dostępności wolnych miejsc można sprawdzać na bieżąco na portalu informacyjno- usługowym Empatia (https://empatia.mpips.gov.pl/), prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

58 podopiecznych Żłobka Miejskiego w Orzegowie powiększyło grono absolwentów placówki

Komentarze (17)    dodaj »

 • Nie ma zmiłuj

  W prywatnych żłobkach jest zawsze dużo miejsc a w państwowych koniec limitu przyjęć. No tak pracujemy to nas ,,teoretycznie" stać na ten prywatny.

 • Poirytowana

  Żenada jak może być 154 miejsc w żłobku państwowym, gdzie w Rudzie rodzi się ok 2 tys dzieci rocznie. Nie każdego stać na żłobek prywatny nie mówiąc już o niani. Chyba wszystkie matki powinny iść na bezrobotny albo zwolnić się i zasilić szeregi MOPS, Miasto zamiast wspierać ludzi pracujących po raz kolejny pokazuje, że młodych mieszkańców Rudy ma głęboko gdzieś.

 • Ka

  . Mamy ten sam problem oboje pracujemy. Dzwoniąc do żłobka wireckiego dowiedziałam się że nią mam szans na państwowy żłobek bo są przyjęte dzieci z rodzin wielodzietnych. Nie mam nic do tych rodzin, ale niech będzie to w jakiś sposób podzielone. Prywatne żłobki też nie mają miejsc... Żenada....

 • Mama

  Jeżeli jeden z rodziców jest w domu powinni tak samo czekać bez dodatkowych punktów. Mam wrażenie że miasto specjalnie nie otwiera nowych żłobków po to aby prywatne mogły zarabiać.

 • ?!

  Miejsce w żłobku powinno być uzależnione przede wszystkim od tego czy rodzice pracują. Jeżeli w rodzinie wielodzietnej jeden z rodziców nie pracuje to z jakiej racji ma pierwszeństwo przed rodzinami gdzie oboje rodzice pracują. To samo tyczy się samotnych matek. Jak pracuje powinna mieć ułatwiony dostęp do żłobka, a jak siedzi na zasiłku to z jakiej racji? Poza tym wiele par żyje w konkubinacie, jak żłobki więc weryfikują, że kobieta jest samotną matką?

 • niedorzeczność

  Właśnie i to są te nasze polskie chore przepisy.

 • Rodzic

  To jest kpina z ludzi pracujących. Dziecko nie dostało się do żłobka miejskiego pomimo tego że oboje z mężem pracujemy, mieszkamy w Rudzie Śląskiej i opłacamy tu podatki. O miejscu na liście oczekujących już nie wspomnę. Żłobek prywatny to bardzo duży wydatek. Zamiast finansować prywatne placówki może czas zabrać się za rozbudowę miejsc w miejskich żłobkach?

 • Maggga

  Jaka pomoc w finansowaniu prywatnych żłobków. W tym roku obniżyli dofinansowania. Córka 2 lata czeka na miejsce w żłobku państwowym. Zanim się dostanie to pójdzie już do przedszkola. Dodam ze oboje z mężem pracujemy i mamy dodatkowe punkty za czas oczekiwania. Ale nie stety pseudo matki z 4 dzieci ma pierwszeństwo przed nami bez znaczenia kiedy się zapisze. Chore i gdzie tu sprawiedliwość.

 • Maggga

  Jaka pomoc w finansowaniu prywatnych żłobków. W tym roku obniżyli dofinansowania. Córka 2 lata czeka na miejsce w żłobku państwowym. Zanim się dostanie to pójdzie już do przedszkola. Dodam ze oboje z mężem pracujemy i mamy dodatkowe punkty za czas oczekiwania. Ale nie stety pseudo matki z 4 dzieci ma pierwszeństwo przed nami bez znaczenia kiedy się zapisze. Chore i gdzie tu sprawiedliwość.

 • Rodzic

  Chcesz żeby dziecko dostało się do takiego żłobka złóż wniosek w ten sam dzień co się urodzi. Może się uda dostać

 • autopsja

  Rodzic niestety tutaj też nie ma 100 % gwarancji.

 • Rodzic

  No niestety. Dziecko zapisane zaraz po urodzeniu. Ma dodatkowe punkty za czas oczekiwania, a zamiast spadać w liście oczekujących jest coraz wyżej. Nadmienię, że oboje z mężem pracujemy i mieszkamy w Rudzie. Ale punkty za czas oczekiwania to 1 na miesiąc i max możesz ich osiągnąć 12. Więc to i tam nie zmieni sytuacji.

 • Ism

  Taa.. Biorąc pod uwagę liczbę urodzeń w RŚl, ponad 2 tyś rocznie, jak dziecko urodzi się później niż w lutym, to może być problem..

 • Lasta

  Kpina. Nic to nie dało

 • Xxx

  Nic nie dało.. Zlozylam a i tak jest 70.

 • Bunia

  Samotne wychowywanie dziecka- to często tylko wymówka, bo w rzeczywistości rodzice razem wychowują dzieci, ale nie są małżeństwem

 • właśnie

  Właśnie to powinno być weryfikowane. Żyjesz w konkubinacie to żyj ale bez dodatkowych przywilejów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również