Wiadomości z Rudy Śląskiej

76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całym kraju o godzinie 17 zawyją dziś syreny

 • Dodano: 2020-08-01 11:15

Dzisiaj obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku do walki o wolność stanęło 40-50 tysięcy młodych mężczyzn i kobiet. W całym kraju o godzinie 17 zawyją dziś syreny.

W całym kraju o godzinie 17 zawyją dziś syreny

Sygnał syren alarmowych rozlegnie się na terenie województwa śląskiego w sobotę o godz. 17 - podało w piątek biuro prasowe wojewody śląskiego. Dźwięk syren ma przypominać o rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Jednocześnie jest to wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.

- W tym roku mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Test tradycyjnie przeprowadzamy 1 sierpnia, aby sprawdzić działanie systemu i symbolicznie uczcić pamięć Powstańców Warszawskich – mówił wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Na terenie województwa śląskiego procedurę alarmowania uruchamiać będą poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, zależnie od sposobu organizacji systemu w danej lokalizacji.

Powstanie Warszawskie

Godzina "W" była formalnym początkiem Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 rozpoczął się w stolicy Polski zryw niepodległościowy. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. 

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanka

  Mam nadzieje, że syreny zawyją tez 19 sierpnia, mamy 100 lat od drugiego powstania śląskiego! A w 4 literach mam powstanie, które było totalnym niewypałem, przez które tylko ludzie stracili życia, bo ktoś z Warszawy miał takie widzimisie. Oczywiście potem górnicy musieli warszafke odbudowywać, a teraz to już nikt o tym nie pamieta i kopalnie wraz z górnikami chce się zabić żywcem. Wstyd

 • Adolf

  Wiadomo od dawna iż plebiscyt został zmanipulowany.

 • jo...

  A czy warszawioków interesuje powstanie Śląskie.

 • observer

  Może zacznijmy czcić bohaterów i ofiary Powstań Śląskich?

 • Karl

  Nie ma czego czcić. Zorganizowane przez poloków powstanie w kerym broła udział znikomo ilość Ślązoków ino same Hawaje z Małopolski i inne pidciepy. Wystarczy przejrzeć lista uczestników w muzeum Śląskim, msło kery stond. Yych stond w większości Korfanty zresztą ocyganił autonomią keryj nie ma...

 • Hindenburg

  [...]isz fleki, Niemcy zawsze traktowali nos jako obywateli II kategorii, Yno arbeit do u[...]j śmierci, tyla nom yno oferowali.

 • Ślązak

  Nie wszyscy tak jak Ty, mieli ochotę być dalej germanizowani, dlatego nie obrażaj ludzi, którzy walczyli o wolność.

 • pioler

  No i zamiast germanizacji mieliśmy i mamy polonizację, co na dłuższą metę okazało się o wiele gorsze...

 • hanys

  mosz recht

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.