Wiadomości z Rudy Śląskiej

Agitacja polityczna w komisji wyborczej? Anna Krzysteczko złamała prawo?

 • Dodano: 2022-08-16 14:45, aktualizacja: 2022-08-17 13:13

Była wiceprezydent miasta Anna Krzysteczko została członkiem Miejskiej Komisji Wyborczej. Co ciekawe, aktywnie popiera kandydaturę Michała Pierończyka na prezydenta miasta, co jest niegodne z przepisami Kodeksu Wyborczego. Sprawa odbiła się głośnym echem w mediach społecznościowych.

Anna Krzysteczko członkiem Komisji Wyborczej

Skład Miejskiej Komisji Wyborczej został ogłoszony 2 sierpnia tego roku. Jednym z jej członków została Anna Krzysteczko, była wiceprezydent Rudy Śląskiej. Co ciekawe, Anna Krzysteczko aktywnie angażuje się w kampanię wyborczą Michała Pierończyka, który podczas prezydentury śp. Grażyny Dziedzic, również pełnił funkcję wiceprezydenta miasta. Prawnicy zwracają uwagę, iż polityczna agitacja uprawiana przez Annę Krzysteczko gryzie się z jej posadą w Miejskiej Komisji Wyborczej.

Zgodnie z artykułem 153 § 3 Kodeksu Wyborczego:

Komisarze wyborczy, członkowie Państwowej Komisji Wyborczej, okręgowej, rejonowej i terytorialnej komisji wyborczej nie mogą prowadzić agitacji wyborczej na rzecz poszczególnych kandydatów lub list kandydatów. Urzędnicy wyborczy nie mogą prowadzić agitacji wyborczej, o której mowa w zdaniu pierwszym, z wyjątkiem agitacji na rzecz własnej kandydatury.

Anna Krzysteczko nie jest kandydatką na prezydenta i nie prowadzi agitacji politycznej na rzecz własnej kandydatury, więc nie ma tutaj mowy o wyjątku opisanym w wyżej przytoczonym artykule.

Szybka reakcja

Na zachowanie byłej wiceprezydent uwagę zwrócili także internauci, którzy wytknęli Annie Krzysteczko łamanie przepisów Kodeksu Wyborczego. Reakcja byłej pani wiceprezydent była do przewidzenia – jak podaje Gazeta Wyborcza, Anna Krzysteczko 10 sierpnia złożyła rezygnację z pracy w Miejskiej Komisji Wyborczej. Informację tą potwierdziła w serwisie Facebook.

- W rozmowie z Panem Sędzią złożyłam rezygnację z pracy w miejskiej komisji wyborczej. Jutro rano złożę oficjalne pismo w tej sprawie. Pragnę także podkreślić, że działałam w dobrej wierze. 

Doczekaliśmy się także oficjalnego stanowiska ze strony Miejskiego Komitetu Wyborczego. 

- Anna Krzysteczko z uwagi na pobyt na urlopie od początku działania MKW nie brała udziału w pracach komisji, a powrocie z urlopu niezwłocznie złożyła rezygnację z funkcji członka po tym, gdy przeprowadzono z nią rozmowę w przedmiotowym zakresie. Okoliczności sprawy nie wskazują na możliwości pociągnięcia w/w osoby do jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Już dzień później, 11 sierpnia, skład Miejskiej Komisji Wyborczej został uzupełniony o osobę zgłoszoną po rezygnacji byłej wiceprezydent.

Teraz gdy Anna Krzysteczko oficjalnie zrezygnowała z pracy w komisji, nadal może pomagać swojemu wieloletniemu współpracownikowi w prowadzeniu kampanii wyborczej.

Komentarze (25)    dodaj »

 • stary rudzianin

  Jeżeli osoba pełniącą już wysokie funkcje w samorządzie nie zna przepisów(PODSTAWOWYCH) niech lepiej da sobie spokój z polityką. Nie radzę na niego głosować. Krytyczne oceniam i Pana kandydata oraz Panią.

 • Rudziol

  Walczy również o swój stołek. Ręka ręke myje

 • rudy

  Kurde Mejer tego Pierończyka naprawdę się boi...

 • Zofia

  Wydaje mi że powinno być na odwrót napisane .

 • Gwiazdor

  Nie śpi po nocach;) mówił to na imprezie Gwiazdy!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również