Wiadomości z Rudy Śląskiej

[AKTUALIZACJA] Pierwszy przypadek koronawirusa w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2020-03-18 14:30, aktualizacja: 2020-03-20 13:28

Pierwszy przypadek koronawirusa w Rudzie Śląskiej! O sprawie poinformował wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Przed chwilą władze miasta poinformowały o pierwszym pozytywnym wyniku badania u mieszkańca Rudy Ślaskiej. Osobą zakażoną jest młody mężczyzna. Jego stan jest dobry. Przebywa w domu na kwarantannie. Miał kontakt z osobą zakażoną.

- W związku ze stwierdzeniem w Rudzie Śląskiej pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem chce wszystkich Państwa uspokoić. Od kilku dni byliśmy przygotowani na to, że u któregoś z mieszkańców naszego miasta ten wirus wstąpi - mówi Krzysztof Mejer.

Jak przekazał wiceprezydent Krzysztof Mejer, zarażony mężczyzna czuje się dobrze. Nie było potrzeby jego hospitalizacji. Razem ze swoimi najbliższymi od kilku dni przebywa na kwarantannie. Rudzki sanepid dysponuje już listą osób, z którymi mężczyzna miał kontakt. Z informacji tych wynika, że zaraził się od bliskiej osoby. Wśród osób, z którymi miał kontakt, oprócz rodziny, jest tylko jedna osoba z Rudy Śląskiej. Co ważne mężczyzna ten nie pracuje w naszym mieście.

- Ze względów bezpieczeństwa nie możemy podać informacji, gdzie mieszka. Musimy się przygotować na to, że osób zakażonych koronawirusem w Rudzie Śląskiej będzie więcej. Obecnie 100 osób przebywa na kwarantannie. Na tej liście są mieszkańcy z różnych dzielnic miasta. Dlatego apelujemy do mieszkańców o stosowanie się do zaleceń epidemiologów i przedstawicieli rządu i władz miasta - mówi wiceprezydent.

Wiceprezydent apeluje do mieszkańców, aby zostali w domach.

- Jeśli to możliwe proszę zostać w domu. Proszę unikać większych skupisk, proszę pamiętać o niewypuszczaniu dzieci na place zabaw. Choć pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Proszę też pamiętać o myciu rąk. Zapewniam, że rudzkie służby epidemiologiczne i kryzysowe pracują na "pełnych obrotach", by zapewnić nam bezpieczeństwo. Oczywiście codziennie będziemy przekazywać Państwu informacje o osobach zakażonych i objętych kwarantanną -  podsumował Krzysztof Mejer.Najnowsze dane epidemiologiczne dla Rudy Śląskiej:

 • 1 stwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem.
 • 100 osób poddanych kwarantannie
 • 1 osoba hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem
 • 316 osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym

W sumie w całej Polsce liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem wzrosła do 251. Pięć osób zmarło.

Komentarze (264)    dodaj »

 • Sarona

  Czy wy wiecie ile czeka się na wymaz, 3 tygodnie i nikt się tym nie przejmuje że ktoś musi iść do pracy. Za każdym razem gdy dzwonię do sanepidu i pytam kiedy przyjadą pobrać wymaz słyszę tylko,, trzeba czekać i lekką ręką przedłużenie kwarantanny o 10 dni, a wymazobusa jak nie było tak niema. To jest chore, a mówią w telewizji że wszystko tak sprawnie i szybko idzie. To po prostu kłamstwo, goni kłamstwo

 • nie tyko wy

  Trochę to przykre...wielu ludzi boi się o swoje życie np. mój mąż który pracuje w szpitalu i nie może sobie pozwolić by teraz nie pracować...może trochę pokory.

 • Marazm

  To że ludzie jeszcze nie pojęli tego, co oznacza akcja #zostańwdomu nie napawa mnie optymizmem, jeśli chodzi o walkę z epidemią. #Zostańwdomu to apel o pozostanie w domu w miarę możliwości (!). Jeśli ktoś musi iść do pracy/do sklepu/po leki to jest to zrozumiałe. Chodzi o to, aby nie wychodzić bez potrzeby i nie gromadzić się bez potrzeby.

 • nieznany.

  Boże ludzie zwarwiowali na tego koronowirusa. Wy jestescie. Nie normalni wierzycie w głupoty planujcie się. Proszę .

 • Misiek_xl

  Witam czy Urząd miasta jet wyposażony w środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne i biobójcze.

 • słusznie

  Misiek_xl to pytanie dla Dziedzic ona miała o to zadbać.

 • ostrzeżenie

  Sam jesteś nie normalny ,,planuj się". Ty się opanuj a nie obrażaj szczerych ludzi. Poczekaj jeszcze miesiąc a zobaczysz jak to dziadostwo się szybko rozprzestrzeni.

 • Wiktor

  Każdy kto przeczyta te wszystkie kentarze odrazu dostaje koronowirusa,pozdrawiam wszystkich czytelników ,życzę dużo zdrowia

 • Będzie dobrze - mieszkańcy

  Nie ma żartów z ,,Korona", pozdrawiamy, życzymy zdrowia i wytrwałości na przymusowej kwarantannie:)

  • Będzie dobrze - mieszkańcy
   2020-03-22 10:57
  • odpowiedz
 • młoda

  Nie wiem o co ta panika z tym koronawirusem, pali się, pije sie, żre się cukier i chemię na potęgę, co 4 Polak otyły, a teraz jakies cyrki panika bo wirus. Ci ludzie sami się zabijają nie trzeba im wirusa.!

 • Nie wychodź na miasto

  Dziecko siedź w domu i ucz się.

 • Koronawirus

  Młoda życie nauczy cię pokory.

 • młoda

  Nie wiem o co ta panika z tym koronawirusem, pali się, pije sie, żre się cukier i chemię na potęgę, co 4 Polak otyły, a teraz jakies cyrki panika bo wirus. Ci ludzie sami się zabijają nie trzeba im wirusa.!

 • Stan epidemii

  Stan epidemii w Polsce ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Co to oznacza w praktyce? Na początek to przedłużenie zamknięcia szkół do Wielkanocy i dalsze ograniczenia działalności galerii handlowych. Ale stan epidemii pozwala państwu także na wprowadzenie zakazu prowadzenia określonej działalności, ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, a także tworzenie zamkniętych stref - tzw. stref zero czy stref buforowych. W praktyce może oznaczać to zamykanie miast, osiedli czy nawet konkretnych miejsc. Na razie żadne takie decyzje jednak nie zapadły. Stan epidemii daje możliwość wprowadzenia:-czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się,-czasowego ograniczenia lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,-czasowego ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,-zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,-obowiązku wykonania określonych zabiegów sanitarnych-nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,-obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych.Jak będzie w praktyce to się okaże.

 • Nadzieja

  Lek ,,Arechin" - leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Cały zapas leku został przekazany do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

 • Józef z bielszowic urodzony

  a co powiecie o takim co zbiera puszki po piwie i przynosi komus pod drzwi?Aczy takich puszkach nie ma czasem koronawirusa,jak takim sasiadem mieszkac?

  • Józef z bielszowic urodzony
   2020-03-21 10:49
  • odpowiedz
 • Ciąg dalszy apelu

  Jeśli przeciążymy szpitale, stworzymy dramatyczne warunki dla pielęgniarek i lekarzy, którzy pójdą leczyć w swoich bulionach wirusologicznych - błagam potrzebujemy profesjonalny sprzęt do zabezpieczenia się w szpitalach, to jest jedyne wyjście i nie bagatelizowanie sytuacji pandemii, chodzeniem do pracy i na imprezy i inne zgromadzenia pomimo zakazów, bo to zrobili Włosi, którzy nie byli kompletnie świadomi - ja już jestem dzięki ich walce ze śmiercią i pełną mobilizacją Wczesne nawroty tak to prawda są!!! Potwierdza to mechanizm - przewlekłej nawrotowej wiremii nie myjąc rąk i chuchając na innych. Dobrą ogólnoświatową informacją powinno być na początku epidemii w krajach - pacjenci z rozpoznaniem koronawirusa powinni zostać w domu nie w szpitalu!!! Szpital jest dla ciężko chorych dopiero- niech to dotrze nawet i do prezydenta i premiera, bo będzie naprawdę taniej i szybciej wrócimy do normalności - to przemawia Przekażcie jak najdalej ten post Nie zbliżajcie się do innych, w rodzinach dbajcie o higienę rąk sam jeden wirus nie jest dla nas niebezpieczny, ale czym ich więcej w naszym otoczeniu tym gorzej. Odpoczywajcie mamy w tym tygodniu na to czas. A my wracamy do organizacji szpitali na wojnę, bo to nic innego, błagam pomóżcie każdy niech radykalnie zakończy kontakty i dawajcie sobie czas na leczenie przeziębień, w domu wietrzymy często pomieszczenia i w miarę możliwości spacery bez kontaktu z innymi ew. Pobyt na balkonach jak Włosi itp., badania są potrzebne do statystyk, nam potrzebny jest odpoczynek i żeby dać czas naszym organizmom wytworzyć odpowiedź immunologiczną i wygrać samemu. Teraz wiem z czym walczymy!!!! Jaka Twoja jest droga? Nie rób krzywdy innym i pamiętajcie o miłości i świadomości!!!!!!! Prześlij dalej, może kogoś nieświadomego uratujesz.

 • Apel

  Myślę, że już czas zrozumieć koronawirusa. Wreszcie mamy wiedzę potwierdzającą przypuszczenia!. Kochani piszę do Was, bo wiem, że zagrożenie jest olbrzymie dla każdego z nas i Tylko dzięki Wam jesteśmy w stanie wygrać zanim pojawi się u nas dramat w szpitalach i w Waszych rodzinach, który obecnie dzieje się we Włoszech. Proszę o dokładne przeczytanie komunikatu. My lekarze jesteśmy w posiadaniu wiedzy, która uchroni nas wszystkich jeśli wszyscy zrozumieją istotę tej choroby. Dostaliśmy wstępne wyniki badania prosto z Włoch od włoskich badaczy zostało przetłumaczone przez lekarza na angielski, dzięki za to olbrzymie, wielki szacunek i pokłony! . Wykonano na 3000 osób badanie testem potwierdzającym obecność wirusa niezależnie od objawów, badali wszystkich. Stwierdzono, iż od 50-75 procent pacjentów było bezobjawowych z dodatnim wynikiem i gdy zastosowali izolacje całkowitą społeczeństwa w ciągu 7 dni doszło do spadku zachorowań objawowych w sensie rozwiniętej choroby 10x (100 nowych spadło na 10 w ciągu 7 dni!!!!)! Czyli nośnikiem totalnie niewidocznym choroby są osoby nieświadome choroby. Śmiem przypu[...], że 100 procent społeczeństwa miała już kontakt z tym wirusem - testy nie wyjdą u wszystkich dodatnie, bo to zależy od ilości wirusa w wydzielinach człowieka. Jesteśmy globalnie zakażeni. Teraz skąd w takim razie takie ciężkie zachorowania wśród osób starszych i schorowanych? To jest oczywiste - słaby organizm szybciej reaguje na zakażenie. To dlaczego chorują też ciężko osoby młodsze, a dzieci najmniej???? Bo to nie zależy jedynie od stanu zdrowia chorego. To zależy od czasu ekspozycji na wirusa także!!! Tak więc co się dzieje z dzieckiem, które zaczyna chorować? Zostaje w domu najczęściej do wyzdrowienia. Co się dzieje z nastolatkiem i młodym zapracowanym człowiekiem, gdy zaczyna chorować, przyjmuje leki przeciwzapalne, po których czuje się lepiej i idzie dalej pracować lub spotykać się z tymi samymi osobami - dlatego obiegła świat informacja, że pacjenci młodzi którzy przyjmowali leki przeciwzapalne m.in już słynny Nurofen, ale też Diclofenak i tak dalej - bo po leku przeciwzapalnym czuł się lepiej i wracał do swojego zakażonego środowiska ( dlaczego paracetamol nie pogarsza choroby - bo nie pomaga w samopoczuciu chorego, nie ma działania przeciwzapalnego!!!!!!!!) Tak więc po analizie tego co napisałem, stwierdzam z całą moją powagą jako lekarza, który szykuje się na wojnę z tym złem, że najistotniejszym czynnikiem jaki pogarsza stan zdrowia w tej chorobie jest powolna destabilizacja układu odpornościowego, która jest łatwiejsza czym więcej wirusa pojawi się w organizmie! Tak więc przyczyną jest przede wszystkim nasz ciągły nawrotowy kontakt z osobami bezobjawowymi, którzy Cię zakażają nieświadomie i wystąpienie objawów ciężkich jest warunkowane przez dorzucanie sobie samemu kolejnych wirusów od znajomych, pracowników i inne osoby z którymi zakażamy się przede wszystkim tworzeniem się tzw. "Bulionu wirusologicznego" w zamkniętych pomieszczeniach lub u np. Sportowców w sportach kontaktowych w których jest bezpośredni kontakt na zwykły oddech, siłownia, wspólny bezpośredni kontakt, trwający przewlekle przez nieokreślony jeszcze czas. Tak więc z miłości do człowieka piszę to, bo takie było moje zadanie! Czyli co mam robić??? Zachować spokój, odpocząć i przeczekajmy 1 miesiąc, ale tak naprawdę z ręką na sumieniu dając nastolatkom i pracoholikom czas pobyć w domu!!!

 • Wyrocznia

  Wszystko zamkną do końca roku. Ogłoszą kwarantannę domową. Tylko wybory będą w terminie. Czyli jak wybory mają się odbyć to komunie w maju również? W Niemczech do końca czerwca wszystkie imprezy uroczystości odwołane. A komunie przełożone na wrzesień. A teraz apel do matek! Nie paradujcie z dziećmi po parkach. Słońce nie ucieknie, a wirusa trzeba przeczekać. Obudzicie się!!!

 • Adam

  Ponoś tego wirusa zabijo dym i czad z pieca wonglowego ,tam kaj smrodzom z kominow ludzie niy muszom sie obawiać że dopadnie ich wirus, ino jest jedyn wymog muszom sie kupić maski przeciw gazowe.

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również