Wiadomości z Rudy Śląskiej

Aleksandra Skowronek i Danuta Pietraszewska zrezygnowały z członkostwa w PO

 • Dodano: 2020-10-03 08:00, aktualizacja: 2020-10-02 23:10

Przewodnicząca Rady Miasta Ruda Śląska - Aleksandra Skowronek i była posłanka Danuta Pietraszewska poinformowały wczoraj, że rezygnują z członkostwa w partii. Jest to reakcja na rozwiązanie rudzkiego koła PO przez szefa Rady Regionalnej Platformy Obywatelskiej - Wojciecha Saługę.

Kilka dni temu informowaliśmy, że władze śląskiej Platformy Obywatelskiej rozwiązały struktury partii w Rudzie Śląskiej. Przewodnicząca Koła PO w Rudzie Śląskiej - Aleksandra Skowronek, została zawieszona w prawach członka partii. Sprawą miał zająć się sąd koleżeński w PO. Miała to być to kara za ciągnący się latami konflikt z prezydent Grażyną Dziedzic, który pchnął rudzką PO w nieformalną koalicję z PiS.

Jak się okazuje po rozwiązaniu rudzkiego koła PO przez Wojciecha Saługę odchodzą prominentni działacze partii, w tym szefowa PO w mieście Aleksandra Skowronek i była wieloletnia wpływowa posłanka Danuta Pietraszewska. Kobiety opublikowały w mediach społecznościowych swoje oświadczenia.

- Wyrażam stanowczy protest wobec rozwiązania struktury koła PO RP w Rudzie Śląskiej oraz zawieszenia mnie w prawach członka bez możliwości konfrontacji. Nie zgadzam się z zarzutami, że w Rudzie Śląskiej Koalicja współpracuje z Prawem i Sprawiedliwością. Radni Koalicji Obywatelskiej zawsze podejmowali decyzje w interesie i dla dobra mieszkańców - napisała Aleksandra Skowronek. - W związku z tym, że zasady demokracji w PO RP już nie obowiązują oraz wobec destrukcyjnej polityki Zarządu Regionu informuję, że z dniem 1 października po wieloletniej pracy na rzecz PO RP rezygnuję z członkostwa w partii - dodała przewodnicząca Rady Miasta Ruda Śląska.

Bardziej wylewna w swoim oświadczeniu była Danuta Pietraszewska. Była posłanka zarzuciła Wojciechowi Sałudze, że jego działania mają charakter "głęboko destrukcyjny od lat osłabiający śląską Platformę"

- Z żalem informuję, że rezygnacji z członkostwa w Platformie Obywatelskiej RP z dniem 1 października 2020 roku. Jako posłanka czterech kadencji Sejmu RP, była członkini dwóch kadencji Zarządu Krajowego RP oraz wieloletnia członkini Zarządu Regionu Śląskiego PO, a także była przewodnicząca dwóch kadencji Sejmowej KMNiE, członkini Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej ds. wyjaśnienia okoliczności śmierci Barbary Blidy nie zgadzam się i nie identyfikuję z polityką i metodami działań prowadzonych przez przewodniczącego Zarządu Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej RP Wojciecha Saługę. Jego działania mają charakter głęboko destrukcyjny, od lat osłabiający śląską Platformę - napisała Danuta Pietraszewska. - Likwidacja struktur z jego inicjatywy w m.in.: Katowicach, Częstochowie, Świętochłowicach, Mysłowicach, Tychach nie wzmocniła Platformy, bo powołanie w ich miejsce nowych, słabych kół niekorzystnie przełożyło się na wyniki wyborcze 28 września 2020 roku. Przewodniczący zniszczył kolejną strukturę, ponad 100-ososbowe Koło Powiatowe w Rudzie Śląskiej. Budowaliśmy siłę tego koła przez 20 lat. Nawet w najmniej sprzyjających warunkach Koło wprowadzało do Rady Miasta 8-9 radnych, miało radnego Sejmiku i posła. Manipulowanie miejscami na listach spowodowało, że Ruda Śląska po moim wycofaniu się ze startu w wyborach nie ma dziś posła - dodała.

Była posłanka uważa za "niedorzeczne" oskarżenie radnych Klubu KO o współpracę z klubem radnych PiS. Przekonuje także, że "dalsza współpraca w warunkach, jakie wykreował na Śląsku Przewodniczący Saługa jest niemożliwa".

- Niedorzeczne oskarżenie radnych Klubu KO o współpracę z klubem radnych PiS skutkowało karą dla całego ponad 100-osobowego Koła, likwidacją jego struktur bez jakichkolwiek możliwości odniesienia się do absurdalnych zarzutów. Łamanie zasad demokratycznych partii, brak kontaktów Przewodniczącego z Kołem, Zarządem Koła i jego Przewodniczącą, niestatutowe powołanie Komisarza gwarantującego likwidację i powstanie nowych struktur zgodnie z oczekiwaniami Przewodniczącego W. Saługi utwierdza mnie w przekonaniu, że dalsza współpraca w warunkach, jakie wykreował na Śląsku Przewodniczący Saługa jest niemożliwa. Przeżyła w Platformie wiele wspaniałych chwil, ciężko pracując dla jej dobra i współbudując jej wizerunek. Dziękuję Wszystkim, którzy mi to umożliwili i z którymi miałam przyjemność pracować. Mam nadzieję, że w bardziej sprzyjających okolicznościach będę mogła moją jedyną w życiu partię nadal wspierać - podsumowała była posłanka.

Pod oświadczeniami Aleksandry Skowronek i Danuty Pietraszewskiej pojawiło się kilka komentarzy innych członków partii, którzy również zadeklarowali chęć opuszczenia szeregów PO.

Jak dalej potoczą się losy rudzkiego PO? Tego dowiemy się pewnie już niedługo. Na razie wiadomo, że do trzech miesięcy w Rudzie Śląskiej odbędą się wybory nowych władz koła. Jak podaje Dziennik Zachodni misję zorganizowania partii na nowo w Rudzie Śląskiej otrzymała Urszula Koszutska, radna sejmiku.

Komentarze (20)    dodaj »

 • dewil

  hmmm... czyli to trochę tak jakby skazany na więzienie oświadczył, że on teraz rezygnuje z życia na wolności i udaje się w miejsce odosobnienia :-)

 • Ciekawy

  Trudno powiedzieć, czy to lepiej dla nich, czy dla Platformy.Czy Platforma jest taka kiepska, bo ma takich członków, czy to ci członkowie tracą wizerunkowo należąc do Platformy?

 • boluś

  Kiela trza sie nagimnastykować' coby ominąć? Przijymnyj lektury życza. Orwell downo niy żyje' a wciąż aktualny. I przyjymnyj lektury' boć niydokończono ! I tela jeszcze do doczytania!

 • Wyborca

  Afery Nowaka pokazują jaką partią jest PO więc lepiej jak członkowie odejdą sami.

 • Tyn

  Taka zagrywka taktyczna zeby na nastepne wybory być bezpartyjnym..

 • Iks

  ale wtedy kampanię wyborczą fundujesz sobie sam. Zobaczymy jak dadzą radę..

 • eses

  Bardzo dobra decyzja! Pozdrawiam obie Panie!

 • boluś

  Czy tym Miastem' tym Krajem?zawsze muszom rzondzić "blondynki"płeć obojętna? Czytaj' Folwark Zwirzęcy. Orwella. Pytanie dotyczy niy tylko tych tych pań.

 • Brutal

  Nie wiem jak Danka ale Ola to wydmuchała kiedyś co nieco na jednej z ulic Katowic ...Baba porażka.

 • Gg

  Lepiej późno niż wcale

 • Pokrzywa

  Pewnie wstąpią do "Ruchu Trzaskowskiego, który ma być miejscem dla ludzi niezrzeszonych w partiach politycznych, a w chwili obecnej obie panie to kryterium spełniają.Tylko Rafał musi nie pospieszyć.

 • Jorg

  Skowronek zaczęła trzeźwo myśleć. Koń by się uśmiał :)

 • OK

  Nareszcie

 • observer

  Ten archaiczny i skompromitowany twór jakim jest PO powinien sie dawno rozpaść. Czekamy na prawdziwą opozycję, która pohamuje szalone zapędy orłów z PiS-u.

 • POstkomuchy

  KTO TERAZ ICH BĘDZIE BRONIŁ JAK NIEPODLEGŁOŚCI ZA JAZDĘ PO PIJAKU ?

 • Ryl

  Ruda zalała się łzami. Tak na serio to pokazały klasę. Niech się zapiszą do Pisu.

 • Magdalenka

  Złe informacje !!! Pietraszewska poszła na emeryturę.A co do pani Skowronek już dawno mieli ją wyrzucić z jaździe po pijaku . WRESZCIE PO DOŻYJE.

 • Tomcio

  Zrezygnowały !?Zostały wyrzucone to dosyć istotna różnica :-)

 • boluś

  No i CACY" Koszutska psiapsiułka Mejera dokończy dzieła!

 • Jan

  Komedia!!! Po cichu układały się z PiSem, teraz wielce się odcinają. Rezygnują z członkostwa w partii? Po co ? Skoro już dawno ich tam nie było!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również