4 grudnia w Rudzie Śląskiej świętowana jest tradycyjna Barbórka. Jak zwykle z tej okazji w mieście odbędą się uroczyste akademie i karczmy, a w kościołach odprawione zostaną msze święte.
Barbórka - tradycyjne święto patronki górników i hutników
– Całej Braci Górniczej, wszystkim pracownikom Polskiej Grupy Górniczej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń składam serdeczne życzenia przede wszystkim bezpiecznej pracy, zdrowia i wszelkiej pomyślności – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta.
Uroczystości Barbórkowe
Już w piątek, 1 grudnia o godz. 12.00 w kościele pw. św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku odbędzie się nabożeństwo w intencji górników Oddziału KWK „Pokój I – Pokój II” Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Natomiast główne uroczystości barbórkowe pracowników KWK „Ruda” odbędą się w sobotę, 2 grudnia w Domu Kultury w Bielszowicach, gdzie o godz. 12.00 będzie miała miejsce uroczysta akademia.
Z kolei w dzień wspomnienia św. Barbary w wielu kościołach będą odprawiane msze św. w intencji górników i ich rodzin. I tak o godz. 9.15 odbędzie się msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Halembie. Kolejna, o godz. 10.00 w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej, będzie poprzedzona spotkaniem załogi w cechowni KWK „Halemba”, skąd górnicy w pochodzie udadzą się na nabożeństwo. Około godz. 9.15 planowane jest również spotkanie załogi w cechowni KWK „Bielszowice”, skąd górnicy przejdą do kościoła pw. św. Marii Magdaleny, gdzie o godz. 10.00 rozpocznie się liturgia. Msza św. w intencji czynnych zawodowo, jak i emerytowanych górników, rencistów i ich rodzin zostanie odprawiona także o godz. 11.00 w kościele pw. św. Barbary w Bykowinie. Nabożeństwo będzie koncelebrował ks. biskup Grzegorz Olszowski.
Historia KWK "Ruda" i "Halemba"
Działająca w Rudzie Śląskiej KWK „Ruda” jest największym tego typu zakładem w Polsce. Powstała 1 lipca 2016 roku z połączenia kopalń: „Bielszowice”, „Halemba- Wirek” oraz „Pokój”. Aktualnie, po przekazaniu Ruchu „Pokój” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, rudzki zakład ma dwa ruchy: „Bielszowice” i „Halemba”. Warto przypomnieć, że kopalnia „Bielszowice” powstała w 1895 roku. W 1976 roku, wraz z kopalnią „Zabrze” (wcześniej „Królowa Luiza” założona w 1791 roku), weszła w skład kopalni „Zabrze-Bielszowice”. W latach 1993-2003 zakład funkcjonował w ramach Rudzkiej Spółki Węglowej, od 1997 roku jako zakład jednoruchowy „Bielszowice”.
Z kolei „Halemba” to pierwsza w Polsce kopalnia oddana do eksploatacji po II wojnie światowej. Jej budowę rozpoczęto już w 1943 roku, a 1 lipca 1957 roku, jako kopalnia dwupoziomowa została przekazana do eksploatacji. Samodzielnie funkcjonowała do 26 lipca 2007 roku, kiedy to decyzją zarządu Kompanii Węglowej połączono KWK „Polska-Wirek” i KWK „Halemba” w dwuruchową kopalnię pod nazwą Oddział KWK „Halemba- Wirek”.
Na terenie Rudy Śląskiej działalność prowadzi również Spółka Restrukturyzacji Kopalń, której zadaniem jest: fizyczna likwidacja kopalń, usuwanie szkód górniczych, rekultywacja i rewitalizacja terenów pogórniczych oraz pompowanie wód dołowych. Zasięgiem działań obejmuje teren całego miasta poza obszarami zajętymi przez KWK „Ruda”.
Święta Barbara patronką Rudy Śląskiej
Barbórka to przede wszystkim wspomnienie świętej Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Święta wywodziła się z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec (Dioskuros) wysłał ją na naukę do Nikomedii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem. Gdy Dioskuros dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Gdy to nie poskutkowało została uwięziona w wieży, gdzie przed śmiercią miał objawić się jej anioł z kielichem i hostią. Ścięta mieczem prawdopodobnie około roku 305 w Nikomedii lub Heliopolis. Według legendy, święta Barbara, uciekając przed ojcem, schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty.
W 1996 r. Rada Miejska w Rudzie Śląskiej przyjęła uchwałę w sprawie „Wyrażenia woli ustanowienia św. Barbary patronką miasta Ruda Śląska”. Oficjalny dekret Stolicy Apostolskiej w tej sprawie został podpisany w 1998 r. Równolegle do zabiegów w Watykanie toczyły się dyskusje o nowej formie rudzkiego herbu, który przyjęto 27 kwietnia 1998 r. Jest w nim przedstawiona postać św. Barbary.