Wiadomości z Rudy Śląskiej

Biblioteka Ficinus otwiera podwoje!

 • Dodano: 2020-02-29 11:30

Wczoraj "Twórczym piątkiem na Ficinusie" została zainaugurowana działalność Biblioteki na zabytkowym osiedlu robotniczym przy ul. Kubiny 24. W budynku po modernizacji znajduje się wypożyczalnia centralna, wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia czasopism, ekspozycja muzealna, punkt informacyjny oraz sala animacyjna.

Wirecką bibliotekę tworzy kompleks składający się z odrestaurowanego zabytkowego budynku przy ul. Kubiny 24 oraz nowego parterowego obiektu. Prace budowlane polegały na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych oraz detali architektonicznych wnętrza charakterystycznych dla tej zabudowy. Obiekt został poddany odbudowie z wykorzystaniem historycznych materiałów. W budynku po modernizacji znajduje się:

 • wypożyczalnia centralna,
 • wypożyczalnia dla dzieci,
 • czytelnia czasopism,
 • ekspozycja muzealna,
 • punkt informacyjny
 • oraz sala animacyjna.

Łączny koszt renowacji wyniósł niecałe 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodzi z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Obiekt jest wpisany na Szlak Zabytków Techniki.

Mamy nowe miejsce na kulturalnej mapie Rudy Śląskiej! Dziś oficjalnie zainaugurowana została działalność biblioteki na osiedlu Ficinus w Wirku. Jest to miejsce wyjątkowe, bo znajduje się na Szlak Zabytków Techniki. To prawdziwa perełka architektury. W budynku po modernizacji znajduje się wypożyczalnia centralna, wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia czasopism, punkt informacyjny, sala animacyjna oraz ekspozycja muzealna, której wyposażenie w dużej mierze stanowią meble i sprzęty przekazane przez rodzinę zasłużonego obywatela naszego miasta śp. Leona Brzezińskiego. Bardzo za to dziękuję i proszę również Państwa o przekazywanie kolejnych eksponatów. Na renowację zabytkowego domu pozyskaliśmy unijną dotację w kwocie prawie 1,5 mln zł. Jest pięknie! - mówiła Grażyna Dziedzic.

Na parterze budynku powstał punkt informacji turystycznej wraz z salką animacyjną i czytelnią czasopism, zapleczem socjalnym i toaletami, w tym dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze zlokalizowana jest stała ekspozycja w postaci dawnej kuchni oraz wypożyczalnia książek dla dzieci. Wystrój wnętrza nawiązuje do historii miejsca. Między innymi kuchenny piec kaflowy, byfyj, stół i krzesła przekazały panie Barbara Brzezińska - Mateja i Ewa Brzezińska Dłóciok - córki śp. Leona Brzezińskiego, radnego I i II kadencji, zasłużonego dla miasta Ruda Śląska. Pozostałe eksponaty wyposażenia kuchni pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej i darów mieszkańców miasta.

Biblioteka Ficinus zaprasza wszystkich czytelników od poniedziałku tj. od 2 marca. Godziny pracy są następujące:

 • w poniedziałek, wtorek, środa piątek w godz. 10.00-18.00,
 • w czwartek w godz. 10.00 – 19.00 oraz
 • w sobotę od godz. 7.00 do godz. 15.00.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • kwakwarakwa

  To co jest na zdjęciu to nie jest centralna wypożyczalnia. Ona mieści się w baraku za tym budynkiem. Na obrazku jest okazała biblioteka dla dzieci (!) i coś nie wiadomo co. Dużo krzeseł jak w sali kinowej.Centralna wypożyczalnia powinna być gmachem reprezentacyjnym przy ulicy. Nic z tych rzeczy.Poza tym brak numeru budynku, szyldów. Sa kartki ksero na drzwiach.Starsze panie z siatami pełnymi książek szukają biblioteki, czego byłem świadkiem. Mam tez wrażenie że baaardzo wzrosła liczba personelu. Krewni i znajomi królika... Wyszło groteskowo, jak to w Polsce. Dzieci rzadko do takiej biblioteki zachodzą. Poza tym mają książki w szkolnej bibliotece. Czytają starzy, co było widać jaskrawie na Dąbrowskiego, gdzie dół świecił pustkami, a życie kwitło u góry. No i last but not least, na zdjęciach nie widzę żadnej z miłych pań pracujących na Dąbrowskiego "u góry" Są działacze. Istna kwakwarakwa

 • Krystyna

  Trochę duży koszt --- ,ale to że jest to ok.

 • Truda

  Ładnie wygląda, teraz jeszcze by się przydało by ta ostatnia chałpka od strony ogródków przestala straszyć i byłoby super.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.