Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Brak porozumienia nauczycieli z rządem. Pedagodzy są gotowi na strajk.

 • Dodano: 2019-01-17 16:00, aktualizacja: 2019-01-18 09:30

W zeszły czwartek Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił spór zbiorowy. Ma to być wstęp do ogólnopolskiego strajku.

Do tej pory inicjatywa nauczycieli, objawiała się tym, że pedagodzy w poszczególnych placówkach przechodzili na zwolnienia lekarskie. Teraz Zarząd Główny ZNP podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego. Decyzję tę poprzedziły próby negocjacji ZNP z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poza próbą przekonania nas, że odpowiedzialnymi za poziom naszego wynagrodzenia są tylko i wyłącznie samorządy, nie przedstawiło żadnej propozycji — powiedział po zakończonych negocjacjach prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Minister Zalewska zaproponowała podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości od 121 zł do 166 zł brutto dla nauczycieli w 2019 r., w zależności od kwalifikacji. Nauczyciele uważają jednak, że to stanowczo za mało.

ZNP podjął decyzję o sporze zbiorowym

Dlatego Zarząd Główny ZNP podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego. Nauczyciele, którzy popierają postulat ZNP podwyższenia pensji, zostali zobowiązani, żeby do 8 lutego wysłać pismo do przełożonych o podniesienie wynagrodzeń. Ustawa przewiduje, że w ciągu pięciu dni dyrektorzy muszą odpowiedzieć na pisma w sprawie podwyżek. Jak mówią sami nauczyciele, zdają sobie oczywiście sprawę z tego, że decyzja o wzroście wynagrodzeń nie leży w gestii dyrektora ani nawet samorządu, tylko zależna jest od decyzji rządowych o zwiększeniu środków przeznaczonych na ten cel. Pedagodzy muszą jednak spełnić warunki formalne zapisane w ustawie o sporach zbiorowych, w przeciwnym razie ewentualny protest byłby bezprawny.

Resort Edukacji podaje, że obecne zarobki nauczycieli kształtują się na poziomie:

  ŚREDNIE WYNAGRODZENIE W 2018 ROKU MINIMALNE WYNAGRODZENIE ZASADNICZE W 2018 ROKU
nauczyciel stażysta 2900 zł brutto 2417 zł brutto
nauczyciel kontraktowy 3219 zł brutto 2487 zł brutto
nauczyciel mianowany 4176 zł brutto 2824 zł brutto
nauczyciel dyplomowany 5336 zł brutto 3317 zł brutto

Warto jednak pamiętać, że do średniego wynagrodzenia wliczają się także dodatki np. za wysługę lat czy pełnienie funkcji kierowniczych.

Przypomnijmy, że ZNP domaga się podwyżki wynagrodzenia nauczycieli o 1000 zł. Pracownicy oświatowi chcą strajkować poprzez całkowite powstrzymanie się od pracy. Datę ogólnopolskiego strajku poznamy dopiero w połowie lutego.

Komentarze (68)    dodaj komentarz »

 • Mirka

  Ja bym dała więcej tylko tym co umią uczyć i nauczyć, niestety klepanie na lekcji suchych wiadomości z książki to nie to co trzeba uczniom , są już zmęczenie takimi lekcjami i się nie dziwię , a jak już Pan z historii, przeczyta słowo po angielsku tak jak pisze to się nie dziwie, że cała klasa w śmiech bo mógł się przygotować sobie choć transkrypcje albo go nie używać , jak nie zna języka Szekspira. Na szacunek uczniów trzeba sobie zasłużyć, niestety 2/3 nauczycieli moich dzieci jest nie douczona i uważam nie kompetentna. To smutne -na szczeście Pani z angielskiego rewelacja , j polski rewelacja , wf tez świetny wiec jest nadzieja -i tym nauczycielom dalabym nawet po 2000 wiecęj natomiast reszcie przykro mi nadróbcie zaległości , nie czytajcie ze startych zeszytów starych notatek i nie dyktujcie je dzieciom -powiedzcie dzieciom tez coś miłego, a w kółko nie narzekajcie . Nie pijcie kawy na lekcji , wyciszcie telefon na lekcji, nie spóźniajcie się na lekcje.

 • Mariusz

  Mirka, a może co umiom?

 • tomtom

  Mirka ma niestety rację. Nauczyciele zasadniczo są z siebie zadowoleni ale z drugiej strony biurka nie wyglądają już tak wzorowo.

 • Szpila

  Prawidłowo! Ja bym wnioskował i 2000zł netto podwyżki! Nauczyciel to powinien być zawód elitarny, przecież każdy niżej komentujący mówi jakie to łatwe i inne zawody są cieżkie, niech się przebranżowią na nauczyciela. Pomimo studiów pedagogicznych poszedłem do Korporacji bo płacą więcej (z resztą jak większość osób z mojego rocznika), ale skoro po 5 latach studiów i 5 stażu mam zarabiać mniej niż magazynier na start? Gdyby Ci nauczyciele posłuchali Waszego pierd...nia i zmienili zawód dopiero byłby płacz jak jednemu kretynowi z drugim przyszłoby dziecko do prywatnej szkoły zapisać, płacić i odbierać dzieci z zamknięciem szkoły, a nie przed 18 z świetlicy choć powinna być czynna do 16... Choć przynajmniej zarobki w prywatnych by skoczyły.

 • Uczeń

  Nauczyciel taki wygadany?

 • Adam Berski

  Nauczyciele i ich wypłaty pochodzą z podatków pozostałych obywateli. Tak samo utrzymanie szkoły i mienia też z podatków obywateli. To chyba dobry czas aby sprywatyzować szkoły https://infomiasto.eu/?p=3661 takie rozwiązanie ma same zalety, ja nie widzę w tym wad jak się weźmie wszystko pod uwagę.

 • Popieram

  Prywatyzować wszystko! Szkoły, przedszkolna, szpitale, przychodnie nawet Policję!!!

 • tomtom

  Przychodnie są sprywatyzowane od dawna. To tylko kwestia kontraktu z NFZ. Szkoły prywatyzować i niech ubiegają się o dotację z Ministerstwa.

 • Kaja

  Współczuję w dzisiejszych czasach nauczycielom, za 5 tysięcy brutto nawet bym nie chciała uczyć dzisiejszych zarozumiała ów.

 • Helena

  Najgorsze w tym wszystkim to, że teraz trzeba tu pisać "grupie bezmyślnie piszących hejterów" jak jest. A jest różowo, bo mam mase przywilejów,szał, kończę wcześnie, poprostu się obijam. Skończyłam nie należące do łatwych studia pedagogiczne. Później w celu nabycia praktyki, różne bezpłatne staże, praktyki itp w różnych placówkach opiekuńczych i oświatowych. Kilka msc w domu dziecka jako bezpłatny staż odcisnely na mnie ogromne piętno. W końcu udało się zostałam nauczycielem, i znów szok, jak chce uczyć muszę mieć przygotowanie np z nauczania wczesno szkolnego, znów nauka połączona z pracą, moje wnioski o dofinansowanie studiów do dziś nie doczekały się rozpatrzenia (pracuje juz 10 lat). Dostałam wychowawstwo i to pierwsze wspominam miło, dzieci były super rodzice chętni do współpracy. Po trzech latach nowa klasa i mój szok, na dzień dobry 2 z 22 uczniów z zespołem aspergera (zero pomocy w szkole w tym temacie, sama na żywca przerabiałam co to - wcześniej wiedziałam, ale nie miałam okazji pracować z takim dzieckiem, więc szkolenia, opracowania za moje) do tego w drugiej klasie dochodzą kolejne dzieci z nowymi problemami (jeden mówi o samobójstwie, drugi kilkakrotnie próbował mnie uderzyć - rodzice twierdzą, że u nich wszystko ok, nic się nie zmieniło). Jestem z tym sama, dyrekcja nie pomaga, jedynie pedagog szkolny wspiera (wielkie dzięki). Na zebraniu rodziców jeden z rodziców wyzywa mnie od najgorszych, bo uwagę wpisałam, zresztą słusznie, w mojej obronie staje pozostała część rodziców (uff). Każdy dzień to nowe wyzwanie, nowe problemy, rodzice: nie każdy wyrozumiały m.in. rodzic dziecka z zespołem aspergera uważa, że dziecko całkiem zdrowe, jest ok, ja się czepiam. Pensja w moim przypadku to te minimum z kontraktowego + wychowawstwo + wysługa lat. Szał w kwocie 2270 zł. Widocznie jestem niezaradna, mimo takich przywilejów nawet tipsów nie mam czasu zrobić, może dlatego, że mam jeszcze swoje życie, mąż, dzieci, problemy.... ja nie zazdroszczę, że lepiej gdzieś płacą, nie wypominam, że ktoś siedzący w domu na mopsie i 500+ ma dochód dwukrotnie większy niż ja!!!

 • Ola

  Studia pedagogiczne to akurat najłatwiejsze studia.

 • POLAK

  1. ZLIKWIDOWAĆ KARTĘ NAUCZYCIELA2. ZLIKWIDOWAĆ WSZYSTKIE PRZYWILEJE PO PRL3. NIE PŁACIĆ ZA WOLNE WAKACJE, FERIE ITP....PO ZA 26 DNIAMI URLOPU 4. ZLIKWIDOWAĆ DODATKI I NADGODZINY 5. PO SPEŁNIENIU POWYŻSZYCH WARUNKÓW DAĆ KAŻDEMU NAUCZYCIELOWI 5000 BRUTTO za 160 GODZ PRACY W MIES

 • SEBAzKafałzu

  Jak likwidować to we wszystkich zawodach, bez wyjatku! Szczególnie w górnictwie wszelkie przywileje zlikwidować!

 • And

  Czymu cię Bozia takim głupim stworzyła - szkoda słów

 • Barbara

  Dlaczego pani nazywa czyjeś wypowiedzi hejtem ? czy tak ciężko zauważyć ,że nikt tak nie obnosi się ze swoimi problemami jak wy nauczyciele?Czy gdzie indziej ich nie ma ?My doskonale wiemy , jak wasza praca jest odpowiedzialna .Odnosi się jednak takie wrażenie ,że nikt tak nie ma ,,przechlapane" jak wy .Nie dziwmy się ,że wasze roszczenia są źle odbierane , w kontekście tego ,że robicie to na okrągło i że ciągle wydaje się wam ,że wszyscy się na was wypinają i nikt was nie rozumie .To raczej wy nie potraficie dostrzec ,że w innych branżach wcale nie jest lepiej .Zapewniam panią ,że mogę podobną litanię niedogodności w mojej pracy w podobny sposób jak pani .Ale co mamy wszyscy zacząć strajkować ?

 • Mem

  Tak. Jest Ci źle zacznij strajkować, idź na L4, zmień pracę, najlepiej zostań nauczycielem. Oni podobno świetnie zarabiają, mają ciągle wakacje i dostają prezenty, są szanowani i nic nie robią:)

 • Tyle w temacie

  Naszą cechą narodową, Polaka anonimowego w sieci, to brak poszanowania innych, innych zawodów itp. Górnicy strajkują, w komentarzach fala nienawiści, Policjanci to samo, jakiś artykuł o UM czytamy w komentarzach jacy ci Urzędnicy źli, lekarze to samo itp itd. Też uważam, że wiele wypowiedzi tu to zwykły hejt.

 • To Polska, chory kraj

  No, szczerze współczuję Pani dziećmi z takimi problemami powinni zająć się nauczyciele po resocjalizacji.

  • To Polska, chory kraj
   2019-01-19 08:28
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Xxx

  Resocjalizacja dotyczy czegoś zupełnie innego

 • Belfer

  Powinni ale.... decydują rodzice, jeśli uważają, że poradzi sobie w szkole to zapisują do placówki publicznej.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu