Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budżet uchwalono, ale jest zawiadomienie do prokuratury na działania G.Dziedzic i K.Mejera

 • Dodano: 2019-12-27 15:30

Podczas dzisiejszej kontynuacji budżetowej sesji Rady Miasta radny Mariusz Pakuza (Prawo i Sprawiedliwość) poinformował, że wraz z radnym Andrzejem Stanią (Platforma Obywatelska) złożyli zawiadomienie do prokuratury na możliwość popełnienia przestępstwa przez prezydent miasta Grażynę Dziedzic oraz wiceprezydenta Krzysztofa Mejera.

Zgłoszenie do prokuratury jest związane z wiadomościami sms, jakie radny miał otrzymywać w dniu sesji (w czwartek 18 grudnia) od prezydent miasta, a które to wiadomości miały zawierać groźby karalne. Jak stwierdził wówczas radny Mariusz Pakuza, sms-y miały być formą nacisku na radę miasta.

Oświadczam, że razem z radnym Andrzejem Stanią złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent miasta Grażynę Dziedzic oraz wiceprezydenta Krzysztofa Mejera. Dla podkreślenia wagi, zawiadomienie podpisał adwokat, co oznacza, że ma on również uzasadnione podejrzenie o popełnieniu przestępstwa przez panią prezydent i pana wiceprezydenta - poinformował radny Mariusz Pakuza.

Radny Mariusz Pakuza już podczas swojego ubiegłotygodniowego wniosku o przerwanie sesji sugerował, że sprawa znajdzie swój finał w prokuraturze. Powołał się wówczas na trzy artykuły z kodeksu karnego:

 • Art. 191 KK, §1: Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 • Art. 115 KK, §12: Groźbą  bezprawną jest zarówno groźba, októrej mowa w art.190,  jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jak również rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej;
 • Art. 241 KK, §1: Kto  bez  zezwolenia  rozpowszechnia  publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego,  zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

To, czy władze miasta faktycznie mogły dopuścić się przestępstw zbada dopiero prokuratura, niewykluczone zatem, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Obecna na sali obrad prezydent Grażyna Dziedzic w żaden sposób nie odniosła się do oświadczenia radnego.


Uchwały budżetowe z poprawkami naniesionymi przez radnych zostały przyjęte - więcej na ten temat już wkrótce na RudaSlaska.com.pl

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj komentarz »

 • Pod wrażeniem

  No i mamy pokaz powszechnej nieznajomości prawa i powszechnego przekonania, że każdy je zna i ma prawo sądzić innych. Jakby ktoś chciał naprawdę wiedzieć, co to jest groźba karalna, to cytuję - Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,podlega karze...(..) art 190 k.k. I konia z rzędem jeżeli to co podobno dostał w sms radny spełnia te przesłanki. Ale ma adwokata, jak sam stwierdził, więc zakładam że ten go oskubie na maksa, bo za darmo szkoda się wygłupiać, a potem radny zapłaci jeszcze za tego co stanie po drugiej stronie. A tak na koniec to nadejdzie dzień kiedy człowiek z człowiekiem nie będzie już umiał rozmawiać i przestaniemy konstruktywnie rozwiązywać swoje problemy. Będziemy się porozumiewać przez prawników, godziny spędzać na sofach u psychologów, życie marnować gapiąc się w komputery i czerpiąc z nich dostosowaną do naszych potrzeb zmodyfikowaną przez algorytmy informację, która nijak się będzie miała do rzeczywistości...

 • zyklo

  Nie wiem ktoś ty ani skąd ci rogi wyrosły ale jesteś pod względem prawa po prostu Nieudacznikiem! Dobrego samopoczucia i Dosiego Roku.

 • boluś

  Jak sąd ,prokuratura, policja mają bezstronnie rozpatrywać zawiadomienia w sprawach dotyczących "naszych"władcóf skoro są sponsorowane i doceniane przez wzmiankowanych ? I dzieje się tak od dziesięcioleci . ŁAPKA' ŁAPKĘ MYJE 'A MOŻE LIŻE?

 • marcel

  Pieski znowu się obszczekają, a potem pochowają się do swoich norek i będzie jak zawsze.

 • Beny

  A kiedy pani przewodnicząca poda się do dymisji??? Rozumiem że jak sąd skaże prawomocnym wyrokiem za jazdę po pijanemu??? To dopiero wstyd dla mieszkańców!!!

 • Ernest_Vitczok

  Jest konkretna kara za jazdę po spożyciu, mianowicie utrata prawa jazdy. Weź mi pokaż przepis z którego wynika, że brak prawa jazdy jest przeszkodą w wykonywaniu mandatu radnego czy też sprawowaniu funkcji w Radzie Miasta. Czym innym jest kierowanie pojazdu pod wpływem alkoholu (bezsprzecznie niedopu[...]na rzecz, niegodna tego stanowiska), a czym innym jest kierowaniem rzekomych gróźb! Jeżeli "pani pijana" nie poczuwa się do zrezygnowania z funkcji, to zostanie rozliczona przez nas - wyborców, w trakcie wyborów. Natomiast co do tych gróźb, czy nie jest to aby recydywa? przypomnę, że na początku rządów prezydent Grażyny D. pomówiła publicznie urzędnika, w mediach, zamiast skierować sprawę do prokuratury! Wolała świadomie, z premedytacją wykonać publiczny lincz, który zakończył się samobójstwem osoby pomówionej!!! Dalsze działania prokuratury, nie wykazały, aby osoba pomówiona dopuściła się przestępstwa!! Jak widać Grażyna D. ma pewne odbiegające, od sprawowanej funkcji standardy.

 • Obywatel

  Normalna ludzka przyzwoitość nakazuje podanie się do dymisji

 • Kara

  To już jest mobbing, który doprowadził do śmierci ów osoby.

 • Łuk

  Mobbing nie polega na publicznym oskarżaniu w mediach, dla mnie to pomówienia.

 • trol

  PiSowiec donosi do prokuratury bo prokuratura jest od PiS wynik sledztwa oczywisty, i tak bedzie w kazdej sprawie kto nie jest za PiS, a balbina dalej nie zostal przesluchany ws wież. Macie swoje 500+ za wszelka cene...

 • Matka

  P Stania nie ma To wstyd za jego rządów Ruda poparła w ogromne długi i znowu pcha się do koryta.

 • zym

  Z ciebie jest matka jak z koziej sakwy Razintasza.......

 • Mieszkaniec

  Widać, że jest Pani za Panią Grażyną tylko zapomina pani o jednym, że pieniądze zaciągnięte na kredyt przez Pana Andrzeja Stanie wpłynęły do miasta i jeżeli by tamtych wyborów nie przegrał z panią Dziedzic to Ruda Śląska szybko by wyszła na czysto a pani Dziedzic zasłużyła się w podobny sposób na dodatek dając premię swoim zastępca mimo trudnej sytuacji miasta bo czym się martwić jak można wyciągnąć kasę od ludzi a sprawiedliwość w sądach jest wbrew temu co pani mówi i jeżeli okażą się winni to zostaną ukarani czy pani się ten wyrok będzie podobał czy nie.

 • Karminadel

  Gramatycznie, ortograficznie i logicznie poziom poniżej dna! Podpisano Matka, aż strach pomyśleć, że takie coś dzieci wychowuje!

 • xyz

  Karminadel - mosz 100% racji ! Ta pani co podpisała się " matka" to abo żona górnika abo osoba żyjąca z mopsu ! Ani me ani be ani kukuryku.

 • rudy

  Obniżyć swoje dochody z 200 tys b do normalnych dochodów podatników oraz prezesów spółek miejskich a kasa na inwestycje będzie .

 • Klj

  Ruda Śląska brud smród i ubustwo. Prezydent Dziedzic już tylko chyba kartki podpisuje. Rządzi kto inny. Ona się już nie nadaje na prezydenta. Smog, ob[...] chodniki śmieci nic z tym nie robi. Dla swoich wysokie premie dla ludzi którzy pracują w spółkach miejskich zero podwyżek nic . Fizyczni pracownicy już się nie liczą wcale. Tym powinien zająć się prokurator. W MPGM w biurach tylko stołki dostawiają a fizyczni pracują za miskę ryżu.

 • Mieszkaniec

  Prawda jest tak, że ta pani nigdy samodzielnie nie rządziła najpierw pan Zbigniew rządził teraz pan Krzysztof.

 • nina

  NIE SRAJCIE DO SWOJEGO GNIAZDA----

 • Zyga

  Pozbyli się Wesołego to teraz Pakuza chce awansować na lidera .

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.