Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bytom zyska połączenie kolejowe z Rudą Śląską i Zabrzem

 • Dodano: 2024-03-14 10:15, aktualizacja: 2024-03-14 11:45

Budowa ok. 6-kilometrowego odcinka torów oraz modernizacja istniejącego ok. 3-kilometrowego torowiska, przebudowa i budowa obiektów infrastruktury kolejowej, budowa wiaduktów, dwóch łącznic i przystanków kolejowych. To najważniejsze roboty, jakie trzeba będzie zrealizować, aby odbudować połączenie kolejowe z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzia i Zabrza. O dokumentacji projektowej nowego połączenia kolejowego w Bytomiu rozmawiali podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Bytomiu zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, naczelnicy wydziałów, kierownicy MZDiM z przedstawicielami PKP PLK oraz wykonawcy projektu, specjaliści opracowujący dokumentację projektową z konsorcjum firm: Mosty Katowice Sp. z o.o. i Arcadis Sp. z o.o.

- Bytom stanie się ważną stacją Kolei Metropolitalnej. Modernizacja linii kolejowej nr 131, czyli popularnej Magistrali Węglowej, linii kolejowej nr 132 oraz budowa połączenia do Rudy Śląskiej, Zabrza oraz możliwość dojazdu pociągiem do Pyrzowic z pewnością poprawi ofertę komunikacji publicznej w naszym regionie – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

– Mieszkańcy oczekują szybkich i wygodnych połączeń kolejowych między miastami Metropolii. W Bytomiu planujemy również budowę trzech centrów przesiadkowych, przy stacjach kolejowych, dzięki którym podróż transportem publicznym będzie jeszcze wygodniejsza – podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Jakie prace będą konieczne do wykonania, aby odtworzyć połączenie kolejowe?

Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom Bobrek Wschodni w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom, w tym budowa nowych p.o. Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska” realizowany w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+ do 2029 roku” zakłada budowę ok. 6 km torów i modernizację ok. 3-kilometrowego odcinka torowiska, a także budowę potrzebnych łącznic, przystanku w Bytomiu przy ul. Zabrzańskiej w rejonie Bobrka oraz stacji kolejowej (mijanki) Ruda Śląska Orzegów. Ponadto, planowana jest nowa infrastruktura kolejowa (tory, perony, sieć trakcyjna, urządzenia sterowanie ruchem kolejowym, odwodnienie, zasilanie) oraz obiekty inżynieryjne, w tym wiadukty i mosty, ściany oporowe oraz przepusty.

Podczas poniedziałkowego spotkania omówiony został nie tylko szeroki zakres inwestycji, ale przede wszystkim jej przebieg, konieczność budowy i przebudowy wielu obiektów infrastruktury na trasie projektowanej linii, wyzwania związane z jej budową oraz ujęcie w projekcie budowy połączenia kolejowego do Rudy Śląskiej planów inwestycyjnych gminy, które będą przebiegać w rejonie linii kolejowej.

Budowa nowych łącznic z pewnością przyczyni się do usprawnienia istniejących już połączeń kolejowych. Na budowie nowej linii kolejowej najwięcej zyskają mieszkańcy Bytomia-Bobrka i Bytomia-Szombierek oraz dzielnicy Rudy Śląskiej – Orzegowa, którzy będą mogli bezpośrednio dojechać do Zabrza, Katowic, ale również Gliwic. W ramach zadania inwestycyjnego ma powstać nowa stacja (mijanka) Ruda Orzegów oraz przystanek Bytom Zabrzańska (nazwa robocza). Tym samym zwiększy się oferta przewozowa w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W 2029 roku pojedziemy z Bytomia do Rudy Śląskiej i Zabrza

W sierpniu 2023 została zawarta umowa na prace projektowe, a w roku 2026 zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Za organizację postępowania oraz nadzór nad realizacją umów odpowiada Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Gmina Bytom pokryje 25% netto kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją Programu, zaś pozostałe 75% pokryje Spółka PKP PLK. Przypomnijmy, że realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania na ten projekt przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Kolej Plus”.

Opracowanie Studium Planistyczno - Prognostyczne w ramach Programu „Kolej Plus” zaplanowane jest na lata 2023-2026, zaś realizacja robót budowlanych na lata 2026-2029. Warto dodać, że Studium to zakłada stworzenie dokumentacji projektowej, w tym koncepcji programowej przestrzennej, projektu budowlanego i wykonawczego, dokumentacji geologicznej i przetargowej oraz pozyskanie decyzji administracyjnych i pozwoleń niezbędnych do realizacji inwestycji.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Karminadel

  Bydzie banhoff na Orzegowie?

 • Hans

  Bydzie

 • Bubi

  Już to widza. Ni ma i nie bedzie

 • TLK

  Szkoda kasy na tę nowa linię, jest bardzo dobra komunikacja autobusowa połączona z tymi miastami, nawet pociąg GLIWICE- BYTOM nie jest przepełniony.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również