Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Chór Mieszany "Słowiczek" otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

  • Dodano: 2019-10-07 12:00, aktualizacja: 2019-10-09 12:47

Chór Mieszany "Słowiczek" otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". "Słowiczek" należy do jednych z najstarszych chórów w Polsce. W tym roku obchodzi swoje 100-lecie.

Jeden z najstarszych chórów w Polsce

Chór Mieszany "Słowiczek" jest wyjątkowy, ponieważ należy do jednych z najstarszych chórów w Polsce. Został powołany 28 lutego 1919r. podczas zebrania rudzkich entuzjastów pieśni obyczajowej w sali Danzigera w Czarnym Lesie. Wśród założycieli znaleźli się m.in. Karol Bytomski, Grzegorz Gwóźdź, Julian Pieczka i Antoni Szpilka.

W latach dwudziestych chór zajmował czołowe miejsca na okręgowych konkurach śpiewaczych. W 1930 roku Chór zdobył I nagrodę w Konkursie Wojewódzkim i II Lokatę w Konkursie Śpiewaczym w Teatrze Polskim w Katowicach, dzięki czemu zyskał ogólnopolską sławę. 30 października 1938r. po 5 miesiącach wytężonej pracy uroczyście otwarto Dom Śpiewaczy "Słowiczek" w Rudzie Śląskiej – Wirku. W budynku znajduje się duża sala mieszcząca 100 osób posiadająca również scenę.

Podczas drugiej wojny światowej działalność chóru została zawieszona, jednak już 25 marca 1945r. Nadzwyczajne Walne Zebranie reaktywowało chór. W tym czasie chórem dyrygował Juliusz Kandziora – wybitny i zasłużony dyrygent i kompozytor, który zostawił po sobie wielką spuściznę swoich dzieł muzycznych. Ten wybitny człowiek dyrygował "Słowiczkiem" 41 lat. Oprócz wymienionego powyżej Juliusza Kandziory Stowarzyszeniem dyrygowali także m.in.: Wilhelm Nocoń, Krystyna Świder, Piotr Warzecha, Hubert Ratka, Paweł Kotucha, a od 2003 r. mgr Barbara Orlińska.

W repertuarze chóru są kompozycje o różnorodnej stylistyce

W repertuarze chóru są kompozycje o różnorodnej stylistyce i tematyce między innymi pieśni świeckie, religijne, operowe, rozrywkowe, operetkowe, musicalowe, ludowe oraz okolicznościowe. Stowarzyszenie zasłużyło się dla miasta Ruda Śląska, jak i województwa śląskiego poprzez charytatywny śpiew podczas jubileuszów, Dni Miasta, Jarmarków Świątecznych oraz jako oprawa muzyczna podczas nabożeństw za miasto, oraz ojczyznę.

Gratulujemy wszystkim chórzystom oraz pani dyrygent Barbarze Orlińskiej.

Chór Mieszany "Słowiczek" otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.