Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co z Pierwszą Komunią Świętą? Arcybiskup Wiktor Skworc wydał zalecenia

 • Dodano: 2020-05-08 11:15, aktualizacja: 2020-05-14 10:21

Rodzice trzecioklasistów zachodzą w głowę, czy tegoroczne uroczystości Pierwszych Komunii Świętych zostaną odwołane. Metropolita katowicki odniósł się do sprawy w swoich najnowszych zarządzeniach.

Arcybiskup Wiktor Skworc w najnowszym zarządzeniu zalecił proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin.

- Ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, polecam proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne - napisał Metropolita Katowicki.

Zdaniem Arcybiskupa Wiktora Skworca, "odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci".

- Odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. Niemniej jednak ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem - napisał arcybiskup Wiktor Skworc.

Metropolita Katowicki zaleca, by bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej miało charakter indywidualny.

- Bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny (rodzinny – zdalny, bez mnożenia spotkań). Pierwszej Komunii św. udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę - napisał arcybiskup Wiktor Skworc.

A co jeśli nie chcemy organizować dziecku Pierwszej Komunii Świętej w warunkach pandemii? Wtedy komunia może się odbyć dopiero w kolejnym wyznaczonym terminie, czyli we wrześniu albo nawet w październiku. Takie terminy wyznaczyło już kilka parafii w Rudzie Śląskiej.

PARAFIA DZIELNICA WCZESNA KOMUNIA ŚW. I KOMUNIA ŚW.
parafia pw. św. Piusa X Ruda 6 września o godz. 10.30 13 września o godz. 10.30
parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej Halemba 12 września 19 września
parafia pw. św. Wawrzyńca Wirek 13 września 13 września
parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Kłodnica 30 sierpnia o godz. 10.00 30 sierpnia o godz. 13.00

Komentarze (26)    dodaj »

 • postępowy

  Tych od Małp nikt Siłą nie będzie Ciągnął do Kościoła. Robta co Chceta tylko w Potrzebie daleko od Katolików! !!!

 • Papa Andre

  Moje dzieci dobrze sobie radzą bez nauki kościoła. Bez religii w szkole, bez mszy. Niczego im nie brakuje. W życiu dorosłym mogą zapisać się i wierzyć w co zechcą - oby nie. Pod moją opieką nikt nie będzie im prał mózgów.

 • halembianka

  Pytanie czy jeżeli na halembie będzie komunia o godz 11 a nastepna o godz 13 to czy kościół zostanie zdezynfekowany pomiędzy dwoma mszami i czy ksiądz prowadzący będzie miał maskę i rękawiczki podczas eucharystii??????

 • Matka

  A co by się stało jakby takie dziecko małe poszło do spowiedzi pierwszej i do komunii incognito na mszy bez tych białych szat i wianków? Bóg w niebie by przylał pasem, czy nie.

 • fafik

  Gdyby proboszcze z Rudy Śląskiej poczytali wpisy na tym forum, z Pierwszej Komunii Świętej by zrezygnowali, bo dzieci tak myślących i piszących rodziców powinny zostać w domu, a do komunii świętej niech idą już jako dorośli, z własnego wyboru. Ludzie, pomieszanie z poplątaniem! Gdybym szydził z Kościoła, pluł na Niego, nie posyłałbym na żadną Pierwszą, Drugą czy kolejna komunię. Po co Wam ta "impreza"? Zróbcie dziecku urodziny z tabletem albo dronem, i cyrku nie będzie. Zresztą, niedaleko mnie rodzina posłała dziecko do Pierwszej Komunii i na tym zainteresowanie dziecka i rodziny Kościołem się skończyło. Kiedy wysyłacie dziecko na zajęcia karate albo tenis, tez kpicie z zajęć, trenera, z samego sportu???? Stan ducha ....

 • fafik

  Z podobnej beczki: 3 maja godz 13, Bykowina,Stara, kościół NSPJ, msza za Ojczyznę. W kazaniu ani słowa o Ojczyźnie, na końcu jakaś pieśń w żadnym stopniu nie patriotyczna. W tym kościele to norma. Podobnie jest 11 listopada. Proboszcz coś ma do Polski? Jesli tak, niech nie urządza mszy za Ojczyznę, ale np za społeczeństwo otwarte. GW się ucieszy, Soros sie ucieszy, a jak kościół do reszty opustoszeje, przerobi się go na muzeum albo salon mody jak np w Colmar

 • nina

  Nie rozumie w czym problem, przeciez nikt nie musi na siłę posyłać dziecko do komunii i narażać się na koszta. To są "Polscy katolicy"

 • Ola

  Dziadowskie trolle non stop piszą bzdety żeby skłócić społeczeństwo .

 • Zbulwersowany

  Szkoda ze nie widzicie ile ludzi teraz biega po galeriach i na grubach jaka jest sytuacja a wy sie czepiacie komunii co jeden od drugiego bedzie siedział co 2 metry 40 ludzi na 1000 metrów kwadratowych porównajcie sytuacje ile miejsca jest w kościele z szolą czy po wejściu do galerii jak jeden o drugiego sie dosłownie ociera

 • Jola

  Parodia

 • Ja

  Parafia Bozego Narodzenia Halemba wczesna komunia 30 sierpnia

 • Zbulwersowana

  30 sierpnia bo jedyna grupa która przełożyła termin, reszta idzie od 6 czerwca i nie sa to szczęśliwi rodzice, którzy głosu nie mieli bo góra sobie sama ustalila. Zagrożone Życie ludzkie w tym momencie sie nie liczy???

 • Komunista

  Zamiast bawić się w cyrk z Komuniami, najlepiej by było przenieść uroczystości na maj 2021. W przyszłym roku w maju jest 5 niedziel. Wszyscy się pomieścimy w terminach. Ale NIE, na chama musi być w tym roku bo kasa parafialna świeci pustkami. W tym jest cały problem

 • rozumicie

  Ale oma już kupioła wnuczkowi koło i niy bydzie je u siebie trzimać bez cały rok.

 • Mg

  A nie myśli sie o rodzicach, że którzy wydali kasę na alby, buty itd... Które za rok będą za małe?!

 • haha

  na nowe szczewiki nie stać ale na quady itd na pokaz to tak

 • grazyna

  a to szczera prawda

 • Komunista

  To akurat jest najmniejszy koszt ok. 200zł. Większość osób nawet jeszcze nie ma alb odebranych. Także tu problemu nie widzę

 • Karlus

  Ciekawe ze Żaden nie przelicza ile wydał na Piwo lub Wódkę w Miesiacu!!!

 • Nusia

  Zgadzam sie w 100%

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również