Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy uroczystości Pierwszych Komunii Świętych zostaną odwołane przez koronawirusa?

 • Dodano: 2020-03-26 11:15

Rodzice trzecioklasistów zachodzą w głowę, czy tegoroczne uroczystości Pierwszych Komunii Świętych zostaną odwołane. Biskupi diecezji śląskich jeszcze nie podjęli decyzji, ale metropolita katowicki odniósł się już do sprawy w swoich najnowszych zarządzeniach.

- Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi) - czytamy w komunikacie abp. Wiktora Skworca.

Po Wielkanocy rozpatrywane są dwa warianty, które zależą od sytuacji w kraju i stanu epidemii.

 • Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
   
 • Jeśli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Abp Skworc nie wyklucza także możliwości organizowania uroczystości rodzinnych. Wówczas rodzina umawia się z kapłanem na dzień i godzinę Mszy Świętej, niekoniecznie w niedzielę, i w gronie najbliższych przeżywa I Komunię Świętą. Takie rozwiązanie przewiduje w sytuacji, gdyby okazało się, że rodzice chcą, aby uroczystość odbyła się w pierwotnym - zwykle majowym terminie.

- Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę - czytamy w komunikacie abp. Wiktora Skworca.

Jeśli rodzice zdecydują się, że chcą przełożyć termin uroczystości, księża również powinni im to umożliwić.

- Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich opinie - pisze w swoim komunikacie abp Skworc.

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • Halymbiorz

  Nie dam sie zabić za Komunie i wybory 10.05.2020. Stanowcze NIE dla tego terminu. Zdrowie moje i rodziny najważniejsze.

 • xd

  Jak by naprawdę było by tak niedobrze jak nas informują to już byś nie żył człowieku.

 • dzidzia

  Chińscy naukowcy mowia zeby pokonac Covid19 trzeba-1.Nosic maseczki (niezaleznie czy jest ktos chory lub zdrowy ,bo nie wszystkich sa w stanie przebadac a niektorzy chorzy przechodza to bezobjawowo i zarażają innych) 2.Izolacja spoleczna 3.Dystans 2-3 metrow jesli wychodzi sie z domu 4.Mycie czeste rąk 5. Zadne uodparnianie ,tylko izolacja spoleczna.

 • Kasia

  Dla zwolenników pozostawienia Komuni w pierwotnym terminie proponuje spotkanie 2tygodnie później na pogrzebie babci czy dziadka. Chcecie tego?

 • Aga

  Do prawdy ten koronoświrus działa na ludzi jak czerwona płachta na byka , żałosne.

 • Padre

  Tu nie chodzi o zaliczki tylko o zdrowie nas wszystkich. 100dzieci, 200rodziców, 200chrzestnych, do400 dziadków, ciotki, wujki itp. Spora część z obniżoną odpornością, z innymi chorobami. Czy tak to ma wyglądać? Uroczystość ta powinna mieć charakter rodzinny i radosny w dużej grupie, a nie gdzieś w kącie na zachrysti. Chyba lepiej dla wszystkich przesunąć Komunie o kilka tygodni czy miesięcy niż sie zarazić. Wiadomo że pandemia potrwa przynajmniej 3miesiące (patrząc na Azję) albo i dłużej. Zdrowie najważniejsze

 • Cepelia

  A może w baardzo kameralnym gronie?

 • pomoc

  Myślę ,że zrezygnowanie z zaliczki w lokalach na korzyść ich właścicieli byłoby w tych trudnych czasach właściwym gestem solidaryzującym się z niezwykle trudną sytuacją osób , które znalazły się ze swoją działalnością w obliczu upadłości i nieobliczalnych strat , z których ciężko się im będzie pozbierać .Wiem ,że komentarz ten będzie storpedowany na ,, nie" ale wkrótce przejrzymy na oczy i sami dojdziemy do wniosku ,że aby się z tego wszystkiego pozbierać nie wystarczy pomoc państwa .Czy ktoś się już zastanawia z wiernych , bo tych drugich nie biorę w ogóle pod uwagę , choć wiem ,że będą najbardziej zaraz szczekać ,z czego w najbliższym czasie utrzymywać się będą nasze parafie .O tym i o wielu innych narastających problemach się jeszcze głośno nie mówi ale one się pojawią ze zdwojoną mocą już wkrótce .Będziemy tak czy tak skazani w najbliższym czasie na szeroko zakrojoną pomoc , tym , których najbardziej dotknęły skutki obecnej sytuacji .

 • co-wy-na-to

  Zamknąć kilka kościołów....a środki które otrzymywały przeznaczyć na szpital.

 • Ola

  Ciekawa jestem gdzie poszły pieniądze , duże sumy ...Robert Lewandowski parę milionów , Błaszczykowski ,podobnie , Orlen , Żabka , WOSP, i jeszcze parę innych.....miliony...podobno na szpitale...

 • Ola

  Albo przekazać te środki na twoje konto .

 • pomoc

  O takich kundlach jak ty co będą szczekać na kościół wspomniałem.Na szczęście nie masz tu nic do gadki , po pierwsze .Po drugie czemu najwięcej zawsze boli że się daje na kościół tych co do niego nie chodzą.

 • rex

  Dziwi cię to co jest logiczne?

 • Ziutek

  A teraz rozpęta się burza - bedzię widać dla kogo komunia jest najważniejsza. Ci nastawieni na sakrament - zrobią w gronie najbliższych, a nastawieni na przyjęcia i prezenty - będą czekać. Tylko czy dostaną zwrot zaliczki za salę?

 • Ewa

  Problem jest i to poważny ,jednak ze zwrotem zaliczki nie powinno być problemem ,jednak można się spotkać z pewnym nie dosytem organizatora.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.