Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy przystanek „Wirek Stadion” zostanie zlikwidowany? Tego chcą mieszkańcy

 • Dodano: 2023-09-12 10:15, aktualizacja: 2023-09-19 10:40

Część mieszkańców dzielnicy Wirek wystosowała apel o likwidację przystanku „Wirek Stadion”. Jako powód wskazują, że okolice przystanku są słabo oświetlone, a co za tym idzie – niebezpieczne. Chcą, aby ruch został przeniesiony na przystanek „Wirek Kościół”. Jak takie rozwiązanie ocenia miasto?

Niebezpieczna okolica

Grupa mieszkańców dzielnicy Wirek postanowiła zaapelować do władz miasta o likwidację przystanku „Wirek Stadion” i przeniesienie go w miejsce przystanku „Wirek Kościół”. Wśród argumentów wymieniają łatwiejszą możliwość przesiadki w razie wypadnięcia kursu, a także fakt, że przystanek „Wirek Kościół” znajduje się w oświetlonej, bezpieczniejszej okolicy.

- Przystanek [„ Wirek Stadion”] obsługiwany jest przez linie 146/982/155 w kierunku N. Bytomia. Z przystanku „Wirek Kościół” w tą samą stronę jeździ tramwaj linii 9 oraz 121/39 /199/144. Prośbę swą motywujemy łatwiejszym przesiadaniem z innych linii jak 7 czy 230 w kierunku Ruda Południowa i Zabrze. [ąŚ] Przystanek „Wirek Kościół” jest w bezpieczniejszym położeniu niż „Wirek Stadion”, gdzie jest ciemno po zmroku i mały ruch wieczorami, gdyż znajduje się tam park z krzakami i drzewami, a oświetlenie jest bardzo kiepskie – czytamy w apelu mieszkańców.

Mieszkańcy mają nadzieje, że zaproponowane przez nich rozwiązanie ułatwiłoby życie zarówno pasażerom, jak i kierowcom.

Co na to urząd?

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta, aby dowiedzieć się, jak władze oceniają pomysł mieszkańców. Wiceprezydent Jacek Morek jednoznacznie wskazuje, że rozwiązanie zaproponowane w apelu raczej się nie sprawdzi. 

- Likwidacja przystanku „Ruda Śląska - Wirek Stadion” i skoncentrowanie całej pracy przewozowej wyżej wymienionych linii na przystanku „Ruda Śląska- Wirek Kościół” w chwili obecnej jest niewskazane, ponieważ rozwiązanie to w znacznym stopniu utrudniłoby dojazd podróżnym korzystającym obecnie z połączeń transportu zbiorowego w innej części dzielnicy Wirek – komentuje wiceprezydent.

Argumentuje, że obecne lokalizacje przystanków dostosowane są do potrzeb mieszkańców różnych części dzielnicy.

- Obsługa podróżnych korzystających zarówno z przystanku o nazwie „Ruda Śląska- Wirek Stadion”, jak i „Ruda Śląska - Wirek Kościół” dostosowana jest do potrzeb przewozowych w różnych częściach dzielnicy Wirek, ponieważ w wyżej wymienionej dzielnicy wskazane potrzeby generują dwa odrębne, znaczące ciągi komunikacyjne, ten na ulicy 1. Maja oraz ciąg transportowy z przejazdem ulicą Katowicką i ulicą Odrodzenia.

Jak oceniacie rozwiązanie zaproponowane przez mieszkańców? Zgadzacie się z nim? A może podzielacie zdanie wiceprezydenta miasta? Dajcie znać w komentarzach!


Źródło: UM Ruda Śląska

Komentarze (32)    dodaj »

 • purpurowy78@gmail.com

  Jud od dawna kiedy wypada 146 do rudy slaskiej 1 bylo by łatwiej mi dojjechac wtedy 230 czy 155 podjezdzajać 7 n wirek osiedlową

 • Ecik

  Z tego przystanka dzieci chodzą do Morcinka i do 3 (dawniej gimbaza).

 • grita

  dzieci a mlodzie jezdzą boltami i autami od rodziców osle jeden

 • grita

  z ul katowickiej na westrplatte tam gdzie jest centrum banki sklepy i biuro podózy na przeciwku koscióla ewnaglielickiego

 • grita

  tu chodzi o przeniesienie go na wirek kosciól kolo orlena przed ch plaza

 • grita

  to tel lapki na siwita sobie powies przed domem

 • grita

  dzieci i tak chodza po szkole do cenrum plazy i na przystanek kwk pokój a pozatym w miescie korzystają z hulajnogii a co ludzie starsiemeyci maja tez latac jeżdzac do lekarzy czy na zabiegi w kieunku godulii

 • grita

  Widzę iz wygodniej stac w 1 miescu niz latac po calym wirku z 230 kiedy nie przyjedzie na stadion 146 gdzie staje rudziole przejedzcie sobie na chorzow rynek gliwice tam wszystko zatrzymuje sie na centrum przesiadkowym widocznie glupota matka wynalazku a spacerek można sobie chodzic do kauflandu ciemnogród

 • grita

  uwazam iż nie pooczebnie jest tam poniewaz gdzy ci nie przyjedzie autobus wsiadasz do 7 czy 144 i wysiadasz na czarnym lesie jadą na rudę południową

 • VIFI

  Typowo jak za PO zamiast postawić latarnie to zlikwidować przystanek.

 • Grita

  Największy przystanek w całej Rudzie Śląskiej. Tak powinny wyglądać wszystkie przystanki. Zmieszczą się 2 autobusy przegubowe, a może i 3 i nie będą tamować ruchu dla pozostałych. Ten co wpadł na pomysł likwidacji tego przystanku niech się rozpędzi a ściana go sama znajdzie.

 • Oskar

  redakcyjko,a ile to tych mieszkańców było i podpisało tą petycję, jakoś z tekstu nie idzie doczytać a mieszkańcy chcieliby wiedzieć.To jest takie niedemokratyczne!

 • No chyba, że tym razem...

  Niestety redakcja nigdy nie odpowiada na pytania czytelników.

 • Drugie Dno

  Skoro przystanek jest słabo oświetlony to wnioskuje się o jego doświetlenie, a nie o jego likwidację !!!Co za pomysły wnioskującej/go.

 • Achim

  tylko biedota jezdzi autobusami, ludzie na poziomie posiadaja samochody

 • SideEffect

  Czyli idąc tym tropem, Ty samochodu nie masz, bo sam piszesz, że ludzie na poziomie je posiadają.

 • Nick

  Co za szaleńczy pomysł likwidacji tego przystanku !!!!Z tego przystanku korzystają dzieci uczęszczający do pobliskich szkół!!!Przecież nie można skierować całego ruchu autobusów na jeden przystanek, a obecny układ przystanków to idealne rozwiązanie.Wnioskującemu chyba bardziej zależy na tym, żeby bliżej mieć na przystanek !?

 • giekar

  O którą ulicę chodzi ? To podstawowa informacja, która powinna być podana przez redaktora.

 • Uczeń z okolicy

  Ależ to jest żałosne! Ten przystanek musi zostać!!!!Ba! Nawet zainwestuje i kupię lampki solarne by był bardziej oświetlony skoro komuś to przeszkadza....

 • Xyz

  Jakis klecha pewnie o to wnosił

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również