Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy w Halembie pojawi się więcej wiat na przystankach komunikacji miejskiej?

 • Dodano: 2019-07-05 11:00, aktualizacja: 2019-07-05 12:39

W Halembie brakuje wiat na przystankach komunikacji miejskiej. W deszczowe dni czekając na autobus w wielu miejscach nie ma gdzie się schronić. Problem ten dostrzegł radny Kazimierz Myszur, który złożył interpelację w tej sprawie. 


Radny dopytuje magistrat o możliwość ustawienia wiat na przystankach autobusowych zarówno w Halembie, jak i w całym mieście. Temat wiat poruszano także podczas wiosennej rundy spotkań prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami Rudy Śląskiej.


- Likwidacja kiosków Ruchu doprowadziła także do likwidacji wiat przystankowych – pisze radny w swojej interpelacji.


Co na to miasto? Magistrat stoi na stanowisku, że nie każdy przystanek komunikacji publicznej musi być wyposażony w wiatę. 


– W dzielnicy Halemba znajduje się 46 przystanków, z czego 20 nie posiada wiat przystankowych. W osiemnastu przypadkach ustawienie wiaty jest niemożliwe, gdyż miasto nie dysponuje własnymi terenami, aby ustawić je na danym przystanku zgodnie z przepisami – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.


Cztery z przystanków pozbawionych wiat są przystankami "na żądanie", a jeden przy ul. Solidarności służy głównie do wysiadania. Miasto zamiast kolejnych wiat stawia ławki, a podjęte działania tłumaczy, że dzięki temu podnosi się komfort pasażerów podróżujących komunikacją publiczną. Jednakże w deszczowe dni ławka nie ochroni nikogo przed opadami.

Zlikwidowano 5 wiatokiosków


Niedawno w Rudzie Śląskiej zlikwidowano 5 wiatokiosków na takich przystankach jak "Kochłowice – Kościół" przy ul. Wyzwolenia, "Bykowina – Górnoślaska" oraz "Bykowina – Gwarecka" przy ul. Gwareckiej, "Wirek – Ratusz” oraz "Wirek – Kościół" przy ul. 1 Maja. Usunięte wiatokioski należały do prywatnych właścicieli i to przez nich zostały usunięte. W odpowiedzi na ten ruch, miasto zdecydowało się postawić w tych miejscach ławki dla podróżnych.


Wiat co prawda mogłoby być więcej, ale w budżecie na 2019 rok zarezerwowano na ten cel jedynie 50 tys. zł, co oznacza, że możliwe jest zbudowanie zaledwie jednej wiaty, a ta zostanie ustawiona w miejscu  niedawno usuniętego wiatokiosku przy ul. Wyzwolenia w Kochłowicach

Mamy 8 nowych wiat


Należy dodać, że niedawno, bo w 2018 roku, miasto zainwestowało w postawienie kilku wiat. Pojawiły się wówczas na następujących przystankach: "Nowy Bytom Urząd Miasta" przy ul. Niedurnego (kierunek Wirek), "Ruda Południowa” przy ul. Zabrzańskiej (kierunek Zabrze), Ruda Południowa” przy ul. Wolności (kierunek Godula), "Godula Plac Niepodległości” (kierunek Bytom), "Halemba Park Wodny” przy ul. Kłodnickiej (w obu kierunkach), "Bykowina Grzegorzka” przy ul. Górnośląskiej oraz "Kochłowice Rynek” przy ul. Oświęcimskiej (kierunek Katowice). Za 8 wiat zapłacono 266 tys. zł.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • Piotr

  Apeluję o wiatę na przystanku "Wirek Ratusz"

 • fafik

  A może pieniądze na edukację? Debili. Opuszczony kiosk RUCH na Niedźwiedzincu tylko kilka dni stał z niepowybijanymi szybami. Wiatokioski tez za kilka dni będą wyglądać jak ten na zdjęciu. Jest coś w części tego narodu że musi niszczyć to, co jest wspólne. Dla tej części niczyje.I powszechna brzydota i brud tej części nie przeszkadza.Ale kiedy taki troglodyta wróci z Danii albo z Belgii to nie może się nie nazachwycać: "Jake tam wszystko czyste, a jaky porzondek, a jake ładne, jak we bajce" Obawiam się że geny chłopa pańszczyźnianego dla którego było obojętne czy fura lezy czy jedzie (lepiej ze lezy bo ni ma roboty) dłuuugo będą uwidaczniane na murach, w śmietnikach, na nieużytkach, na skwerach pełnych g...en psich I niestety na Ślask te geny trafiły wraz z bumem na dobra płacę w kopalniach i łatwość otrzymania mieszkania. O tym trzeba rozmawiać a nie o tym czy wiata ma być ze szkła czy z karbonu

 • [...]acz

  czego oczekujesz od dumnych hanysów (hanys - ciarach, patus). W Kato trzeba było przyjezdnych, by miasto choć troszeczkę, zaczęło wyglądać.

 • Figo

  Tego goscia w 155 cza wyje...... cwaniak stary

 • Rudzianin

  Nasi urzędnicy do pracy zabierają tylko swoje 4 litery by na stołku siedzieć , reszta ciała zostaje w domu.

 • Ziga

  Jo zawsze nosza ze soba stołek sklodany taki na ryby i paryzol

 • qwe

  Cena 1 m2 nowego mieszkania 3 tyś, cena 1 m2 pod nowa wiatą 7 tyś.Radni ' BRAWO ZA GOSPODARNOŚĆ "

 • Rafal

  Tam o dziwo wszystko jest strasznie drogie- strasznie ponaciaga. Jak kawałek blachy może kosztować 30-40 tys zł.!! Gdzie tu gospodarnosc?

 • Lucy

  Ale tak jest w każdym mieście. Takie są stawki, niestety, w przetargach

 • Mieszkanka

  Co to za problem postawić kawałek blachy z drewniana ławka? Nikt nie prosił i jakieś super nowoczesne „wiaty”, które są przechylone choćby wiatr nimi szarpał. Ani to nie chroni przed słońcem, ani przed wiatrem czy deszczem. Przystanek Bykowina Górnośląska. W pobliżu zero cienia. A geniusze ustawili ławkę. Przecież w upały jakie były, gdzie w cieniu było 35 stopni, a już o słońcu nie mówię to udaru można było się nabawić w pare minut. Ale miasto musi bezsensownie wydawać pieniądze na krzywe i niefunkcjonalne szklarnie aka wiaty. Śmiech na sali!

 • Szajs

  Proponuje postac pod super wiatami w sloncu lub w zimie . Nie chronia od wiatru itp . I wygladaja jakbuy zepsute bo roznice gruntow widac

 • Janusz

  Wiaty niech będą ok. Wiatokioski to już relikt, choć ten relikt ma dopiero 20 lat. Należy kłaść nacisk przede wszystkim na tabor a nie na miejsce wsiadania czy też wysiadania. Tabor musi być nowoczesny, komfortowy, z klimatyzacją... Druga strona medalu to możliwości podróży. Czy w Rudzie Śl. mamy priorytety dla transportu miejskiego? Czy w naszym mieście mamy buspasy, priorytety dla autubosów? Czy w Rudzie Śląskiej mamy komunikację miejską na potrzeby naszych czasów?

 • Mieszkaniec

  Nie w tym mieście komunikacja miejska to parodia z niektórych dzielnic po 22 nie można się wydostać

 • Ktoś z Bykowiny

  To można porównać do powiedzenia typu-syty godnego nie zrozumie, bogaty biednego itd. Ktoś, kto wsadzi tylek do samochodu i nie musi czekać na środek komunikacji miejskiej ma w czterech literach nas, zwykłych podróżujących autobusem bądź tramwajem, gdzie nie będzie możliwości schronienia się przed deszczem, śniegiem... No i teraz może włodarze naszej Rudy Śląskiej coś by z tym zrobili???

 • Miki

  Przystanek 7 - Wirek przejazd kolejowy wygląda tak jakby go nie było. Brak wiaty, brak ławki, totalna porażka. Czlowiek stoi jak cymbał a 7 lubi się spóżniać, ale kogo to obchodzi.

 • Zmotoryzowany

  21 wiek ludzie w kosmos latają . No cóż wiata nie osiągalna heh przykre . Nie wszyscy mają samochody drodzy radni

 • Rudzianin

  8 wiat za 266 tyś ? Kto te przetargi rozstrzyga ?

 • Byly rudzianin

  Kiedys bylo lepiej kioski byly potrzebne szczegolnie jesli w poblizu nie bylo sklepu;) zapomnialo sie biletu kupic czy cosik czy w upalne dni czekajac na busa szlo kupic sobie cos do picia.A z autopsji wiem ze Ci co maja cukrzyce tez pewnie czuli sie bezpieczniej znam pare osob ktore poprostu myslaly ze maja cos do jedzenia ze soba a nie mialy i taki kiosk jak znalazl

 • rudzianeczka

  Tęsknie za wiatokioskami. Na prawdę porządnie chroniły od wiatru i deszczu.

 • pasażer

  Wiaty ale bez szyb bo niektórzy znęcają się na nich wyładowując swoją frustrację

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.