RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dawna koksownia Orzegów nominowana do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2021

  • Dodano: 2021-08-05 11:00

Rekultywacja i remediacja terenów dawnej koksowni Orzegów z nominacją do kolejnej nagrody. Tym razem na inwestycję mogą głosować mieszkańcy województwa. Ruda Śląska wygra w tegorocznej edycji NPP?

Na początku sierpnia ruszył plebiscyt skierowany do mieszkańców województwa śląskiego w ramach konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2021. Dawna koksownia Orzegów po całkowitej metamorfozie znalazła się wśród 32 zakończonych w ostatnim roku inwestycji, które pomyślnie przeszły weryfikację jury konkursowego. Łącznie do 22. edycji konkursu zgłoszono 34 wnioski.

Mieszkańcy do końca sierpnia mogą zagłosować na najlepiej zrealizowane w ciągu ostatniego roku inwestycje, a obiekt, który uzyska największe wsparcie zostanie laureatem Nagrody Publiczności.

Rekultywacja terenów dawnej koksowni w Rudzie Śląskiej stała się jedną z ważniejszych inwestycji na terenie miasta w ostatnim czasie. Teren zmienił się o 180 stopni, a prace rekultywacyjne gleby pozwoliły na usunięcie metali ciężkich, cyjanków i związków ropopochodnych. Pracom konserwacyjnym poddano budynek wieży węglowej, zbiornik smoły i baterie pieców koksowniczych.

Dawna koksownia Orzegów nominowana do tegorocznej edycji konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna

Tereny po dawnym zakładzie przeobraziły się w park z wieloma atrakcjami. Jest tu taras widokowy, górka saneczkowa, place zabaw dla najmłodszych czy ścieżka dydaktyczna. Teren parku został podzielony na dwie strefy - teren przy zabytkowych obiektach zagospodarowano alejkami parkowymi i obiektami małej architektury, a północna część została terenem zielonym bez wytyczonych ścieżek. Obszar inwestycji oświetlono, powstała toaleta, miejsca parkingowe, wiata rowerowa.

Inwestycja została uroczyście oddana do użytku 24 marca tego roku.

Celem projektu było uzyskanie terenu oczyszczonego z odpadów i zanieczyszczeń, przywrócenie równowagi środowiskowej, zapobieżenie dalszej degradacji i udostępnienie terenu rekreacyjnego mieszkańcom – wyjaśniają wnioskodawcy.

Inwestycja pochłonęła ponad 21 mln złotych (18 mln złotych Urząd Miasta otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020).

Głos na zrekultywowane tereny dawnej koksowni Orzegów w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 można oddać na stronie internetowej NPP Śląskie 2021. Zakończenie głosowania zostało zaplanowane na koniec sierpnia. Na nominowane obiekty głosujemy w trybie 3/2/1 pkt.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu NPP 2021 wraz z ogłoszeniem rezultatów konkursu Architektura Roku, a także wręczeniem nagród obecnym i zeszłorocznym laureatom odbędzie się jesienią w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury.

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Najlepsza Przestrzeń Województwa Śląskiego 2021/własne

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj »

  • popatrujacy

    Na szpitale dopłacic niema kasy,tam sie dostac graniczy ze cudem,ale na staro wiekowo koksownia jest ho ho wiela kasy.

  • boluś

    Jeszcze kilka chwalipostów i uwierza w te [...]y.

  • Padre

    Zagłosuję. Ale do pełni szczęścia przydałby się jakiś punkt z możliwością nabycia czegoś napoju lub np lodów (może coś w stylu food track). To nie tylko moja opinia, że w przypadku tej inwestycji nie pokuszono się o wykonanie wodnego placu zabaw. Wiem, że drogo, ale te miejsce ma na to ogromny potencjał!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.