Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dla mnie praca optyka to rzemiosło - Mateusz Błachowicz, Centrum Optyczne

  • Dodano: 2015-11-11 08:15, aktualizacja: 2020-08-27 10:18
O prowadzeniu centrum optycznego rozmawiamy z Mateuszem Błachowiczem.
 
Proszę opowiedzieć o Centrum Optycznym w Bykowinie.
 
W marcu tego roku wszystko się zaczęło. Zakład został przeniesiony do nowego miejsca, na teren galerii przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie. Panują tutaj dużo lepsze warunki do prowadzenia centrum optycznego. Posiadam przestronną pracownię okulistyczną do wykonywania badań, dużo miejsca do ekspozycji oprawek, znalazł się też kącik dla dzieci. Dzięki dogodnej lokalizacji centrum optyczne jest łatwe do znalezienia.
 
Oferuje Pan swoim klientom okulary czy także szkła kontaktowe?
 
Moja działalność dotyczy całej sfery związanej z korekcją wzroku, zaczynając od badania wady wzroku poprzez dobór soczewek okularowych lub kontaktowych aż po wybór oprawek, których tutaj nie brakuje. Wraz z badaniem mamy gotowe okulary w 15 minut. Wszystko dzieje się na miejscu. Posiadam maszynę, która obrabia wszystkie rodzaje szkieł. Mam też spory magazyn soczewek okularowych organicznych (plastikowych) z antyrefleksem i utwardzonych, około 1000szt oraz pełen zakres mocy soczewek kontaktowych. Nie ma więc problemu z dostępnością, klienci nie muszą czekać na realizację swojego zamówienia. U nas to nie tylko sprzedaż, to rzemiosło. Optyka to moja pasja. Tutaj nie sprzedaje się okularów, nie mając o tym pojęcia. Podchodzimy do problemu z wielką starannością i każdą osobę traktujemy indywidualnie, starając się najpierw poznać potrzeby klienta, jego problemy, a następnie dobrać odpowiedni produkt. Nie sprzedaję okularów, dopóki nie mam pewności, że będą dla tej osoby bezpieczne i wygodne, no i ładne oczywiście.
 
Czyli każdy może do Pana przyjść i znaleźć idealne okulary?
 
Oczywiście. Oferuję okulary już dla rocznych dzieci i nie ma tu górnej granicy wieku naszych klientów. Posiadam szeroki wybr opraw, z których każdy wybierze idealny model. Służę fachową radą. Staram się pomóc wybrać moim klientom Nie pozwolę też wybierać moim klientom takich okularów, które wiem, że będą dla nich niewygodne bądź nieodpowiednie w użytkowaniu. Kierując się dobrem naszych klientów muszę czasami ukierunkować ich wybór na inną oprawę, taka która im pasuje, a nie tylko istnieje w ich przekonaniu jako słuszny wybór.
 
Okulary dla małych dzieci to dziś już nie nowość. Są one specjalnie przystosowane do ich wymagających użytkowników - maluchów. Czy u Pana takie znajdziemy?
 
Tak, posiadamy różne modele dla dzieci. Okulary te są lekkie, elastyczne, wykonane z przyjaznych bezpiecznych materiałów, często posiadają gumkę, która chroni przed upadnięciem czy zsuwaniem się okularów. Są nietłukące, a często wręcz niezniszczalne. Nie mają nosków i śrubek, które są dla maluchów niewygodne. Zauszniki takie dziecko może wyginac w dowolną stronę, a z okularami nic nie powinno się stać. My takie okularki posiadamy w swojej ofercie. Zapraszam rodziców ze swoimi dziećmi do ich wypróbowania.
 
Wykonuje Pan komputerowe badanie wzroku?
 
Każdy, kto przychodzi do mojego centrum optycznego może bez umawiania terminu wykonać sobie badanie na specjalistycznym sprzęcie. Badanie jest przeprowadzane przeze mnie. Jestem technikiem optykiem z dyplomem. Koszt takiego badania przy zakupie okularów wynosi jedynie 1 zł. 
 
Czy panuje dziś moda na okulary?
 
Okulary nie spełniają dziś już tylko funkcji leczniczej, ale w dużej mierze jest to także nasza ozdoba. Na okulary coraz częściej decydują się osoby nie mające wady wzroku. Chcą nosić okulary, bo dobrze się w nich czują i dobrze wyglądają. Posiadamy w ofercie podstawowe modele oprawek – metalowe, plastikowe, ale dziś najmodniejsze są oprawy łączone a także nowość - oprawki drewniane. 
 
Wszyscy nosimy okulary przeciwsłoneczne. Czy te także warto kupować u optyka, a nie w markecie?
 
Okulary przeciwsłoneczne kupowane w markecie czy na targu to nie są okulary. Mają one tylko wygląd zbliżony do prawdziwych okularów. Dobre okulary muszą spełniać dwa podstawowe warunki – dobrze odwzorowywać obraz, a także chronić oczy przed promieniowaniem UV. Zwykłe okulary z marketu nie spełniają tych wymogów. Możemy sobie nimi jeszcze bardziej zaszkodzić.
 
Okulary przeciwsłoneczne to dziś wygodna opcja także dla osób z wadą wzroku. Wykonujemy okulary korekcyjne przeciwsłoneczne. Okulary te wyglądają jak klasyczne okulary  przeciwsłoneczne, lecz posiadają korekcję okularową, w takich okularach możemy wybrać sobie kolor barwienia szkieł i stopień ich zaciemnienia, uszlachetnić je dodatkowo antyrefleksem, lub innymi powłokami i warstwami. Takie szkła mają pełny filtr UV i są bezpieczne dla naszego wzroku.  Nakładkę stanowi barwiona soczewka z mocą, posiadająca dodatkowo filtry chroniące nas przed słońcem. Posiadamy też wersję sportową okularów korekcyjnych, przeciwsłonecznych. Dzięki temu osoby słabiej widzące nie będą musiały wybierać pomiędzy ochroną przed słońcem a lepszym widzeniem.
 
Czy warto inwestować w ochronę oczu podczas pracy przy monitorze?
 
Zdecydowanie tak. Dotychczas funkcjonowały szkła antyreflekcyjne chroniące wzrok przed przemęczeniem związanym z pracą przy komputerze. Obecnie pojawiła się nowość – to szkła plastikowe z antyrefleksem i dodatkowo filtrem światła niebieskiego. Odcina nam on dopływ światła emitowanego przez ekrany LCD, monitory ledowe. Światło to o barwie zimnej bieli jeszcze bardziej męczy nasz wzrok. Nie musimy mieć wady wzroku, by wybrać okulary z antyrefleksem i zerową mocą, które będą jedynie służyły nam do bezpiecznej pracy przy monitorze.
 
Czego życzyłby Pan sobie w dalszym prowadzeniu centrum optycznego?
 
Ludzie, którzy do mnie przychodzą, darzą mnie dużym zaufaniem i chcą powierzać mi poniekąd swój wzrok. Życzyłbym sobie więc jeszcze większej ilości osób, które zechcą odwiedzić mnie po dobór szkieł i oprawek, oraz podziękować tym którzy mi zaufali i się nie zawiedli.
 
Tego życzę i dziękuję.
 
Dziękuję.
 
O FIRMIE:
 
Centrum Optyczne
ul. Górnośląska 16
41-705 Ruda Śląska
 
tel.: 533 945 257
Godziny otwarcia: 10:00 - 18:00