Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dni Rudy Śląskiej: Impreza na 60-kę miasta. Kto wystąpi? Sprawdź program

 • Dodano: 2019-03-27 14:30, aktualizacja: 2019-06-02 09:17

Święto Herbu, Dni Rudy Śląskiej i Holi Festival - to trzy duże imprezy, podczas których rudzianie będą świętować 60-lecie utworzenia miasta w jego obecnych granicach administracyjnych.

Przez cztery dni na terenach zielonych przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina nie zabraknie wyjątkowych atrakcji muzycznych.

Rudzianie świętowanie rozpoczną 6 czerwca

Świętowanie rozpocznie się w  czwartek, 6 czerwca, uroczystą mszą w kościele św. Barbary, a zakończy w niedzielę,  9 czerwca, Świętem Kolorów.

W tym roku obchodzimy szczególny jubileusz. Nasza Ruda Śląska świętuje sześćdziesiąte urodziny, dlatego będziemy bawić się przez cztery dni – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Rozpoczniemy od Święta Herbu. W ten sposób chcemy przypomnieć o naszej pięknej historii, tradycji i o tym, że dwadzieścia jeden lat temu nasze miasto zostało przekazane pod opiekę świętej Barbary. Na tym jednak nie koniec. W czasie kolejnych dni wspólnego świętowania nie zabraknie występów gwiazd oraz wspaniałej zabawy. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców! – dodaje.

Jubileuszowe obchody rozpoczną się „Świętem Herbu Miasta” w czwartek /6 czerwca/, o godz. 18.00, w kościele św. Barbary w Bykowinie, gdzie mieszkańcy Rudy Śląskiej będą uczestniczyć w  uroczystej mszy św. w  intencji miasta i jego mieszkańców.

Kto wystąpi na tegorocznych Dniach Rudy Śląskiej?

O 19.30 będzie można posłuchać zespołu Autentikos z Mikołowa, w którego repertuarze znajdują się utwory o różnorodnej stylistyce - od tanecznego funky przez hip-hop po rock progresywny. Główną gwiazdą pierwszego dnia świętowania będzie założony w 1969 roku przez Sławomira Łosowskiego zespół KOMBI. Autorzy takich przebojów jak: „Black and White”, „Nasze rendez - vous” czy „Słodkiego miłego życia”, wystąpią tym razem w towarzystwie orkiestry symfonicznej.

W piątek 7 czerwca rozpoczną się Dni Rudy Śląskiej

W tym dniu zabrzmią utwory polskiego hip-hopu. O 18.00 wystąpi raper Abradab, czyli Marcin Marten – współzałożyciel zespołu Kaliber44, o  godz. 19.15 przed publicznością zaprezentuje się zespół Dwa Sławy, zaś o godz. 20.30 na scenie pojawi się O.S.T.R., polski raper, freestyle'owiec, muzyk i kompozytor, a także czterokrotny laureat nagrody „Fryderyka”.

Staramy się, aby program Dni Rudy Śląskiej był każdego roku zróżnicowany i ciekawy. Zapraszamy artystów, którzy reprezentują różnorodne gatunki muzyczne i przy okazji cieszą się popularnością wśród publiczności – tłumaczy wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Emocji nie zabraknie też w sobotę /8 czerwca/

W tym dniu impreza rozpocznie się o godz. 16.50 występem Damiana Śmietany i Emilii Żurek, uczestników wyłonionych przez jury konkursu wokalnego Młodzieżowej Rady Miasta „O Rudzki Mikrofon”. Natomiast od 17.10 będzie można posłuchać brzmień zespołu CoverNostra, znanego z grania coverów rockowych i heavy metalowych przebojów lat 80. O 18.15 zaśpiewają Kasia Grzesiek, czyli finalistka czwartej edycji programu telewizyjnego „Must Be The Music” i Maciek Lipina - współzałożyciel rudzkiego zespołu Ścigani, a  o  19.30 Ewelina Lisowska, znana z przebojów takich jak „Nieodporny rozum” czy „W stronę słońca”. Gwiazdą wieczoru w tym dniu będzie DODA, która w sobotni wieczór zaśpiewa razem z zespołem Virgin.

Na tym jednak nie koniec

W niedzielę /9 czerwca/ Rudę Śląską pochłonie moc kolorów. Już po raz trzeci odbędzie się Holi Festival Poland – Święto Kolorów 2019.

Wydarzenie to cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować tę imprezę już po raz trzeci. Dwa lata temu święto kolorów odbyło się w Nowym Bytomiu,  w  zeszłym roku, podobnie jak będzie w  tym, na terenach zielonych w Bykowinie. To cieszy, że zabawa ta jest tak bardzo popularna wśród ludzi w różnym wieku - zaznacza Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Ruda Śląska.

W czasie Holi uczestnicy imprezy będą obrzucali się kolorowymi proszkami z przyjaciółmi i rodziną przy dźwiękach muzyki. Kolorowe proszki do obsypywania będzie można kupić na miejscu. W tym dniu o godzinie 16.00 zaprezentuje się wyłoniony w głosowaniu publiczności konkursu wokalnego „O Rudzki Mikrofon” zespół Punched Orange. Będzie można skorzystać również z dodatkowych atrakcji, takich jak: malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, bańki mydlane, balony z  helem, bubble soccer oraz  gigantyczny DARTS.

Podczas czterodniowego świętowania na terenach zielonych w Bykowinie nie zabraknie stoisk z  ofertą handlową i gastronomiczną oraz strefy zabaw dla dzieci.  Warto dodać, że tradycyjnie już podczas obchodów 60-lecia Rudy Śląskiej na terenie miasta będzie możliwość skorzystania z darmowej komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, że Ruda Śląska powstała w 1959 roku z połączenia Rudy i Nowego Bytomia. Obecnie  miasto składa się z dzielnic: Ruda, Godula, Orzegów, Bykowina, Halemba, Kochłowice, Chebzie, Nowy Bytom, Wirek, Bielszowice i Czarny Las.
 

Zobacz także

Komentarze (38)    dodaj komentarz »

 • Robin

  Głośniej sie nieda ludzie tez do roboty łażą i małe dzieci mają

 • Bercik

  Jesteście żalosni o co wam chodzi ?trzeba próbować gdzie będzie ok tylko narzekać jak cały ten kraj s Ty dziadku zamknij okna i daj posłuchać muzyki

 • observer

  Ogłaszam konkurs na największego MARUDERA, wśród komentujących. Oczywiście, ci co najwięcej narzekają, będą w pierwszym rzędzie oglądających imprezę;)

 • Theresa ,6 06 2019.

  Szkoda że w takich krzakach i nie daj Boże deszczu,bo błota będzie po kostki Wstyd mi za nasze władze że ŕaz do roku nie potrafią zorganizować imprezy w przyzwoitym miejscu. Ciekawe co zrobią jak będą burze.Byłam w innych polskich miastach na takich imprezach powinniście się od nich uczyć.

 • Chebzianka

  Porazka programu takie swieto a program daremny. Wstyd

 • Fan

  Brawo z KOMBI, to prawdziwe, przez jedno i !!

 • Daro

  O matko normalny dramat.Takie święto i taki kiepski program.

 • jo

  gorole cicho

 • Mateusz

  W sumie spoko OSTR

 • rysiek30@wp.pl

  Robią imprezy kosztem biednych i niepelnosprawnych

 • sztynder

  Rysiek mosz chopie 100procent recht,bo po balu nadal bedzie,betonowo-azbestowo pustynia, ot takato marno Bykowina,no ale słownika uczyc ho ho to umiom ale faflac,bery bojki to ja.

 • Mateusz

  Żeeenada o wiele lepiej posłuchać dzieciaków z przedszkola

 • EloElo

  Mi to się w sumie podoba

 • mm

  Jednemu hałas przeszkadza, drugiemu jakość zespołów trzeci już się modli o pogodę ...Ludowi ciężko dogodzić i najlepiej narzekać w kółko.

 • Tomek

  60 lat miasta to i 60 letni artyści muszą być. Dobry pomysł.

 • Rudzianinka

  Hałas przez 4dni na osiedlu pod moim blokiem, nie wyobrażam sobie tego. Niech Pani prezydent zorganizuje imprezę na swoim osiedlu pod swoim domem, ciekawe czy też będzie zadowolona ??!

 • Robin

  Racja

 • Ola

  I ten syf, którego nikt nie chce sprzątać,jak w zeszłym roku.

 • Rudzianin ;-)

  Mi przez prawie cale moje zycie co roku hałasowali na terenach targowych pod moim blokiem i żyje wiec nie narzekej ino zaciśnij poślady albo sie zrób wakacje na te długie 4 dni...

 • Zalamka

  Ale tu d.pisz !!!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.