RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dojazd do SP nr 16 znowu kością niezgody [AKTUALIZACJA]

 • Dodano: 2018-01-11 15:00, aktualizacja: 2018-01-11 18:18

Wydawało się, że nowy parking rozwiąże problem z parkowaniem przy SP nr 16. Tak się jednak nie stało. Doszło do tego, że jeden z mieszkańców zablokował swoim samochodem drogę prowadzącą pod placówkę.

W Szkole Podstawowej  nr 16 uczy się kilkuset uczniów-jak przekonują mieszkańcy pobliskiego osiedla, w godzinach porannych panuje tu komunikacyjny horror - oni chcą wyjechać do pracy, a rodzice podrzucić pociechy pod wejście do szkoły. Problem wraca też popołudniami, na przykład w dni, kiedy odbywają się wywiadówki.

Nagle, o tej samej godzinie, samochodów pojawia się tu bardzo dużo, w ciągu 10 minut nawet 30-40. I robi się tłoczono. Droga jest wąska, ktoś nie umie wyjechać, inny jedzie po chodniku. Rodzice jakby mogli, to by dziecko na pierwszym piętrze pod salą wypuścili. Przyzwyczajenie, wygoda - mówi rudzian mieszkający tu ponad 20 lat.

Jak podkreślają mieszkańcy ulic Gilów i Kukułczej, rodzice nie respektują zakazu, który dotyczy obu ulic. Rzeczywiście zakaz ruchu w obu kierunkach nie dotyczy tylko określonej grupy lokatorów. Kilka dni temu w sprawę zaangażowano policję. To nie wszystko, jeden z mieszkańców postanowił zablokować wjazd na drogę własnym samochodem. Miały posypać się manadaty - z prośbą o potwierdzenie tych doniesień oraz o wyjaśnienie, czy zachowanie wspomnianego mieszkańca jest zgodne z prawem, zwróciliśmy się do rudzkiej komendy. Czekamy na odpowiedź.

AKTUALIZACJA

Policja potwierdza, że problem jest jej znany, poniżej komentarz oficera prasowego komendy:

Rodzice wjeżdżający swoimi samochodami w ulicę Gilów nie stosują się do znaku B-1, naruszając tym samym przepisy ruchu drogowego. W pierwszym tygodniu bieżącego roku mieliśmy zgłoszonych 5 interwencji związanych z naruszeniami przepisów w rejonie ulicy Gilów i Kukułczej. Policjanci z drogówki podejmowali tam czynności, które zakończyły się pouczeniami, a także ukaraniem mandatami kierowców popełniających wykroczenia. Policjanci nałożyli 4 mandaty karne i zastosowali jedno pouczenie. Wszystkie nasze kontrole związane były ściśle ze zgłoszeniami zarówno mieszkańców jaki i rodziców dzieci uczęszczających do tej szkoły. Mieszkańcy zwracali policjantom uwagę, że rodzice przywożący dzieci do szkoły, parkują często w sposób uniemożliwiający normalny wyjazd z ulicy. W kwestii blokowania ulicy przez jednego z mieszkańców należy stwierdzić, że nie można blokować ulicy, utrudnienie ruchu jest to wykroczenie naruszające przepis art. 46 ust. 1 UPoRD. Policjanci, którzy wykonywali czynności związane z tym zgłoszeniem, pouczyli kierowcę który blokował ulicę swoim samochodem - komentuje asp.  Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KMP w Rudzie Śląskiej.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Okazuje się, że wspomniany zakaz informuje o braku zgody na ruch po... terenie prywatnym-droga do SP nr 16 ma właśnie taki charakter i znajduje się w rękach Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Bytom. Jak do tego doszło? To efekt wieloletniego dzielenia własności Skarbu Państwa m.in. na tereny gminne, kopalniane, spółdzielcze czy w końcu prywatne. Jeszcze kilka lat temu ogrodzenie placówki również znajdowało się na terenie prywatnym, w związku z czym zostało ono przesunięte.

Miasto nie może komentować działania osób prywatnych. Kilka lat temu uporządkowano stan prawny ogrodzenia i to wszystko-usłyszeliśmy w magistracie.

Rodzice tłumaczą, że nie zajmują osiedlowego parkingu, a jedynie zatrzymują się chwilkę, aby "wyrzucić" dziecko pod placówką.

Ja nie stoję na parkingu, tylko podjeżdżam pod szkołę, a syn wychodzi. Ja tam stoję 5 sekund i jadę dalej, każdy tak robi. Dziś rano podwoziłam dziecko do szkoły i było dużo miejsca, tam nigdy nie ma tłoku- przekonywała mama pierwszoklasisty uczęszczającego do SP nr 16, z którą rozmawialiśmy we wtorek.

A co z nowym parkingiem z 30. miejscami postojowymi, usytuowanym wzdłuż płotu od strony ulicy Górnośląskiej? Ten parking jest rano zawsze zapełniony-odbijają piłeczkę rodzice.

Część rodziców obecnie parkuje przy Intermarché, tyle że trzeba bardzo uważać na przejściach dla pieszych. Na ulicy Gilów mam rodzinę i znajomych, którym nie przeszkadza to, że rodzic (także ja) chce dowieźć dziecko bezpiecznie do szkoły. Cała sytuacja to wynik braku kultury części osób z dwóch stron sporu-przyznaje inny rodzic.

Może to właśnie brak wzajemnej wyrozumiałości jest problemem?

Pokaż na mapie

Zobacz także

Komentarze (163)    dodaj »

 • Zapchane Gilów / Kukułcza

  Dokładnie.. Sytuacja z początku Grudnia. Dzieciaki co środa/czwartek mają Karate między godziną 16:00 a 18:00. Wjeżdżając na parking zauważyłem, że na wysokości pierwszego zjazdu w prawo naprzeciw wejścia szkoły stoi Szara Linea i czekająca w niej matka. Zaraz za nią stał Fiat Panda. Samochody stały na środku drogi. Po zaparkowaniu udałem się do Pani z Fiata Linea i poprosiłem ją grzecznie o przeparkowanie pojazdu, ponieważ: 1. Mają wybudowany nowy parking.. 2. Środek drogi to nie miejsce parkingowe. 3. Jest to parking dla mieszkańców co regulują znaki drogowe. W odpowiedzi usłyszałem, że jest zimno, a Pani nie będzie z dzieckiem zasuwać 500m do samochodu, bo się bidula przeziębi. - 500m .. Nowy parking znajduje się 60m od szkoły jeżeli Pani chciała biegać z dzieckiem 500m to już nie moja wina. Co więcej, na jednego z dzieciaków czekał prawdopodobnie jego dziadek, który był pod wpływem... W połowie mojej uprzejmej i spokojnej rozmowy z kobietą, gdzie po prostu tłumaczyłem kobiecie zasadność moich argumentów.. Dziadek zaczął wyzywać mnie od s[...]synów i szarpać. - To jest normalne zachowanie? Czy wy rodzice uważacie, że My jako mieszkańcy osiedla pozwolimy na takie skrajne sytuacje, gdzie nie dość, że nie możemy w spokoju wjechać/wyjechać na lub z osiedla, to w dodatku jesteśmy atakowani w moim przypadku przez nietrzeźwego opiekuna? Może w takich przypadkach też będziemy reagować i przy interwencji policji będzie alkomat, czy rodzic nie opiekun nie odbiera dziecka będąc pijanym narażając w tej sytuacji dziecko na niebezpieczeństwo?

  • Zapchane Gilów / Kukułcza
   2018-01-11 20:22
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Agnieszka

  I wcale się nie dziwie. Osoby odwożące dzieci do szkoły często w ogóle nie zwracają uwagi na ograniczenie prędkości, na zasady ruchu drogowego (jeżdżą po chodniku nie patrząc na mieszkańców oraz ich pieski, wymuszają pierwszeństwo zamiast przepuścić wyjeżdżającego i szereg innych). Obecnie mieszkam także przed szkołą i szkoła ma osobny wjazd i żadnych problemów z ruchem i nie ma parcia odwożenia pod samą szkołę... a to co tam się wyprawia... Nie wzięło się to z niczego. Już nie wspomnę o zajmowaniu miejsc parkingowych. Mają swój parking więc o co chodzi.

 • Halembianin

  Niestety tak jest pod każdą prawie szkołą i przedszkolem po prostu rodzice przesadzają z tymi pod wózkami dzieci nie patrzą czy to zakaz czy trawnik prywatna posesja totalne bezprawie.Myślę źe nawet darmowa komunikacji czy moźe rowery nic nie zmieni.Poprostu głupota ludzka nie zna granic.

 • Rudzianin

  Podobno pod szkołą chodzi jakiś pedofil z teczką bo dzieci zaczynają się skarżyć i bać że jakiś pan za nimi chodzi!

 • Jo

  Uwaga chodzi i robi zdjęcia podobno.!!!!!

 • Mieszanka Gilow

  A mnie się podoba, że jest cisza i spokój rano, nikt nie trąbi, nikt po chodniku nie jeździ, nikt z chodnika samochodem nie przegania, do pracy spokojnie wyjeżdżam, nikogo nie muszę przepu[...], a popołudniu miejsce czeka na samochód.

 • Kierowca

  Ulica osiedlowa jest tak wąska, że może pomieścić jeden samochód w jedną stronę więc jeśli 10 Rodziców "tylko" wyrzuci dziecko co trwa 5 sekund to Mieszkaniec osiedla czeka nawet 5-10 min. Ta droga nie jest dojazdem do szkoły to ulica osiedlowa!

 • Kier.

  Droga jest dojazdem do szkoły jak również drogą osiedlową. Trzeba wyznaczyć ruch jednokierunkowy na tych dwóch wąskich uliczkach. Zawsze jest jakiś KOMPROMIS.

 • kierowca

  pytanie z innej beczki: jeżeli policja czy straż meijska chce wlepiac mandaty to: jak sprawdza kto jest mieszkaniec a kto nie jest? jesli w dowodzie nie ma adresu zamieszkania? pozatym mogę mieć inny adres meldunkowy a byc posiadaczem nieruchomosci przy tej ulicy i co ? mam wozić akt wlasnosci? prosze o informację w jaki sposób ktoś jest w stanie obiektywnie weryfikować kto swój a kto nie?Z niecierpliwością też czekam na odpowiedż jaką portal otrzyma od Policji w sprawie blokowania drogi (złamanie przynajmniej 3 przepisów - parkowanie na przejsciu, pozostawienie pojazdu, stwarzanie zagrożenia życia i zdrowia.. a moze coś jeszcze). Ponadto Pan robiący zdjecia i zapisujący tablice i zglaszajacy to strazy czy komukolwiek popełnia przestępstwo (poświadczenie nieprawdy - fałszywe oskarżenie), gdyż nie ma pewności kto wjezdza i czy ma ku temu uprawnienia (znak nie dotyczy np osób z kartami inwalidy).Jesli chodzi o wlasciciela dzialki to zdaje sie spoldzielnia ma uzytkowanie wieczyste a miasto jest wlascicielem dalej, czyli miasto jednak ma cos do powiedzenia w sprawie ustawiania znaków, bo spoldzielnia musiala do miasta z odpowiednim pismem wystapic.

 • Iks

  Zadałeś serię bardzo ciekawych pytań. Sam chciałbym poznać odpowiedzi na nie. A co do adresu: czy policja nie kieruje się tu adresem z prawa jazdy?

 • mieszkaniec Bocianów

  Jeszcze bym dodał, co zrobią mieszkańcy Gilów jeśli mieszkańcy a zarazem właściciele chodników przy Bocianów zablokują im przejścia. Wiem można przejść Górnośląską ale czy o to chodzi

  • mieszkaniec Bocianów
   2018-01-11 13:32
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • mieszkający

  Iks,dobrze,że się przypomniałeś ..! - Mieszkańcy ul. Bocianów proszeni są o zaprzestanie stałego parkowania na parkingach przy ul.Kukułczej .

 • lmieszkancy

  rodzice sa leniwi i niechce im sie wysiac z samochodow na nowym parkingu i przejsc z dzieckim pare metrow poco najlepiej wiechac do szkoly pd drzwi klasy my z ul gilow nie zgadzamy sie na parkowanie waszych aut macie swoje parkingi STOP PARKOWANIU bedziemy dzwonic na policje non stop

 • Szkoła

  A jaka pewność że na tym parkingu jest miejsce ? Widać brak dzieci...

 • Mama

  Ha ha ha A po swoich pieskach sprzątacie koło szkoły?

 • ola

  a ty po swoich dzieciach sprzatasz jak wychodzą ze szkoły i śnieca?popatrz na siebie

 • Hahaha

  Hahaha a co ma piernik do wiatraka hahahaa

 • Baby Daddy

  A co ma Psia kupa do problemów z parkingiem?

 • ot

  a po dzieciach pani sprzata??jak śmiecą i wyżucają nie zjedzone kanapki i papierki >?proszę popatrzeć na siebie!!!

 • Lola

  Wyrzucają

12345678

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.