RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dojazd do SP nr 16 znowu kością niezgody [AKTUALIZACJA]

 • Dodano: 2018-01-11 15:00, aktualizacja: 2018-01-11 18:18

Wydawało się, że nowy parking rozwiąże problem z parkowaniem przy SP nr 16. Tak się jednak nie stało. Doszło do tego, że jeden z mieszkańców zablokował swoim samochodem drogę prowadzącą pod placówkę.

W Szkole Podstawowej  nr 16 uczy się kilkuset uczniów-jak przekonują mieszkańcy pobliskiego osiedla, w godzinach porannych panuje tu komunikacyjny horror - oni chcą wyjechać do pracy, a rodzice podrzucić pociechy pod wejście do szkoły. Problem wraca też popołudniami, na przykład w dni, kiedy odbywają się wywiadówki.

Nagle, o tej samej godzinie, samochodów pojawia się tu bardzo dużo, w ciągu 10 minut nawet 30-40. I robi się tłoczono. Droga jest wąska, ktoś nie umie wyjechać, inny jedzie po chodniku. Rodzice jakby mogli, to by dziecko na pierwszym piętrze pod salą wypuścili. Przyzwyczajenie, wygoda - mówi rudzian mieszkający tu ponad 20 lat.

Jak podkreślają mieszkańcy ulic Gilów i Kukułczej, rodzice nie respektują zakazu, który dotyczy obu ulic. Rzeczywiście zakaz ruchu w obu kierunkach nie dotyczy tylko określonej grupy lokatorów. Kilka dni temu w sprawę zaangażowano policję. To nie wszystko, jeden z mieszkańców postanowił zablokować wjazd na drogę własnym samochodem. Miały posypać się manadaty - z prośbą o potwierdzenie tych doniesień oraz o wyjaśnienie, czy zachowanie wspomnianego mieszkańca jest zgodne z prawem, zwróciliśmy się do rudzkiej komendy. Czekamy na odpowiedź.

AKTUALIZACJA

Policja potwierdza, że problem jest jej znany, poniżej komentarz oficera prasowego komendy:

Rodzice wjeżdżający swoimi samochodami w ulicę Gilów nie stosują się do znaku B-1, naruszając tym samym przepisy ruchu drogowego. W pierwszym tygodniu bieżącego roku mieliśmy zgłoszonych 5 interwencji związanych z naruszeniami przepisów w rejonie ulicy Gilów i Kukułczej. Policjanci z drogówki podejmowali tam czynności, które zakończyły się pouczeniami, a także ukaraniem mandatami kierowców popełniających wykroczenia. Policjanci nałożyli 4 mandaty karne i zastosowali jedno pouczenie. Wszystkie nasze kontrole związane były ściśle ze zgłoszeniami zarówno mieszkańców jaki i rodziców dzieci uczęszczających do tej szkoły. Mieszkańcy zwracali policjantom uwagę, że rodzice przywożący dzieci do szkoły, parkują często w sposób uniemożliwiający normalny wyjazd z ulicy. W kwestii blokowania ulicy przez jednego z mieszkańców należy stwierdzić, że nie można blokować ulicy, utrudnienie ruchu jest to wykroczenie naruszające przepis art. 46 ust. 1 UPoRD. Policjanci, którzy wykonywali czynności związane z tym zgłoszeniem, pouczyli kierowcę który blokował ulicę swoim samochodem - komentuje asp.  Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KMP w Rudzie Śląskiej.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Okazuje się, że wspomniany zakaz informuje o braku zgody na ruch po... terenie prywatnym-droga do SP nr 16 ma właśnie taki charakter i znajduje się w rękach Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Bytom. Jak do tego doszło? To efekt wieloletniego dzielenia własności Skarbu Państwa m.in. na tereny gminne, kopalniane, spółdzielcze czy w końcu prywatne. Jeszcze kilka lat temu ogrodzenie placówki również znajdowało się na terenie prywatnym, w związku z czym zostało ono przesunięte.

Miasto nie może komentować działania osób prywatnych. Kilka lat temu uporządkowano stan prawny ogrodzenia i to wszystko-usłyszeliśmy w magistracie.

Rodzice tłumaczą, że nie zajmują osiedlowego parkingu, a jedynie zatrzymują się chwilkę, aby "wyrzucić" dziecko pod placówką.

Ja nie stoję na parkingu, tylko podjeżdżam pod szkołę, a syn wychodzi. Ja tam stoję 5 sekund i jadę dalej, każdy tak robi. Dziś rano podwoziłam dziecko do szkoły i było dużo miejsca, tam nigdy nie ma tłoku- przekonywała mama pierwszoklasisty uczęszczającego do SP nr 16, z którą rozmawialiśmy we wtorek.

A co z nowym parkingiem z 30. miejscami postojowymi, usytuowanym wzdłuż płotu od strony ulicy Górnośląskiej? Ten parking jest rano zawsze zapełniony-odbijają piłeczkę rodzice.

Część rodziców obecnie parkuje przy Intermarché, tyle że trzeba bardzo uważać na przejściach dla pieszych. Na ulicy Gilów mam rodzinę i znajomych, którym nie przeszkadza to, że rodzic (także ja) chce dowieźć dziecko bezpiecznie do szkoły. Cała sytuacja to wynik braku kultury części osób z dwóch stron sporu-przyznaje inny rodzic.

Może to właśnie brak wzajemnej wyrozumiałości jest problemem?

Pokaż na mapie

Zobacz także

Komentarze (163)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  do gość. Spokojnie,znaczy dowieźć dziecko na parking przy boisku szkolnym,pomachać dziecku i odjechać.Nie trzeba wówczas przepychać się po chodniku ulicy osiedlowej...,bo to nie jest dojazd do szkoły,tylko dla Służb,gdyby w szkole się nie daj Boże coś działo.

 • ..

  W pewnym wieku dzieci muszą jednak być doprowadzone do szkoły... I tą grupę w temacie zupełnie się pomija... Jaka rodzic ma mieć pewność że dziecko weszło do szkoły, a nie wyszło boczną furtką, bądź czy jakiś wariat, którego dzieci się boją nie porwie go...

 • mieszkający

  .. A doprowadzaj sobie dziecko do szkoły,do woli i ile tylko chcesz....!!! Jedynie nie wjeżdżaj ulicą(!) pod bramę szkoły,bo się nie wypłacisz + 5 punktów za każdym razem...

 • ja

  to ku.źwa jako rodzic rusz doopę i go doprowadź pieszo. Wtedy i tę pewność będziesz mieć, że weszło do szkoły. Ale po co? lepiej 4 litery grzać w aucie, jak leje to nie zmokniesz itd. Szkoda, że do klasy nie możesz wjechać, co?

 • ..

  Wypowiedź bardzo nietrafiona... Akurat moja wypowiedź nie ma nic wspólnego z tym czy mam dziecko czy nie heh... Poprostu realnie patrzę na sprawę... Niektórym jednak lepiej wychodzi ocenianie innych i rzucanie obraźliwych tekstów...

 • Ada

  To jak przyjadę do znajomego który mieszka na gilow. Tez dostane mandat paranoja

 • Blokers

  "rodzic (także ja)" "tam nigdy nie ma tłoku - usłyszeliśmy od mamy 1 klasisty" Bardzo obiektywny artykuł nie ma co ;) Z roku na rok jest coraz więcej aut i mieszkańców, do tego dochodzą nauczyciele, działkowcy i przede wszystkim zidioceni rodzice (nie wszyscy) wiozący dzieci pod bramę lub nie umiejący parkować stając jak popadnie! O to w tym chodzi! Jest zakaz? Jest! Ja nikomu na posesję prywatną autem się nie cisnę i udaje, że jest spoko! Więc mandaty lepić aż miło, może się nauczą!Pozdrawiam

 • Bolek

  Jestem za ! Wlepiać aż miło jak nie czają znaku !!!! Wywalac na parking nowy !!!! Oddajcie nam ulice i parkingi !!!! Nam mieszkańcom !!!!

 • yacenty

  Idź grać w pokemony dickhedzie... młodzież ma dziś problem z czytaniem ze zrozumieniem, olej do pełna może coś da...

 • Blockers

  No Jacuś faktycznie ciężko Cię zrozumieć, a dickheda to sobie szukaj wśród znajomych :) Wyjeżdżając codziennie do pracy na 8 zrozumiałbyś ból[...]y jak widzisz stado rodziców sotjących na wszędzie, nie raz na środku parkingu z otwartymi drzwami bo on tylko otwiera i jedzie. A to nie jest 5x5sec, jest ich stado, do tego sieroty nie umiejące manewrować autem, że o zimie (hehe) nie wspomnę.

 • yacenty

  BLOCKERS OIL do głowy + czytanie ze zrozumieniem...na razie wychodzi pustka...

 • Andrzej

  Zrobić ruch jednokierunkowy na Kukułczej i Gilów i po problemie, Droga dojazdowa do szkoły nie powinna być drogą prywatną, a mieszkańcom osiedli już się w głowach poprzewracało, wszędzie postawią zakazy bo to ich PRYWATNE.

 • mieszkaniec

  Nie jest to droga dojazdowa do szkoły.Takowej nigdy nie zaprojektowano,a więc również nie wybudowano.Droga na parking przy samym ogrodzeniu z wejscie na teren szkolny jest właśnie drogą dojazdową do szkoły.

 • Mieszkaniec

  Nam Mieszkańcom odpowiada ruch dwukierunkowy! Nie będziemy ułatwiać życia Rodzicom dzieci!

 • Mama

  Byś się wstydzil/a pisać coś takiego.! Bez komentarza!

 • Gile z nosa

  Te osiedlowe uliczki nie nadają się na dwukierunkowy ruch - dlatego są korki! Źle wyjdziecie na tej zawziętości..........

 • kiki

  Postawcie sobie szlaban na pilota i po problemie. Chyba że szkoda wam kasy na taką fortyfikacje.

 • Frelka

  Bedzie postawiony za twoje podatki :) jak nadal nie będziecie sie stosowali do znaku !!!!

 • kiki

  Zmień dilera albo bierz połowę bo bredzisz

 • Mieszkaniec

  Czyli z nowym rokiem temat parkowania jest zamknięty ,raz na zawsze.Szkoda,że bez mandatów się nie dało ... ;(

3456789

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.