RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dojazd do SP nr 16 znowu kością niezgody [AKTUALIZACJA]

 • Dodano: 2018-01-11 15:00, aktualizacja: 2018-01-11 18:18

Wydawało się, że nowy parking rozwiąże problem z parkowaniem przy SP nr 16. Tak się jednak nie stało. Doszło do tego, że jeden z mieszkańców zablokował swoim samochodem drogę prowadzącą pod placówkę.

W Szkole Podstawowej  nr 16 uczy się kilkuset uczniów-jak przekonują mieszkańcy pobliskiego osiedla, w godzinach porannych panuje tu komunikacyjny horror - oni chcą wyjechać do pracy, a rodzice podrzucić pociechy pod wejście do szkoły. Problem wraca też popołudniami, na przykład w dni, kiedy odbywają się wywiadówki.

Nagle, o tej samej godzinie, samochodów pojawia się tu bardzo dużo, w ciągu 10 minut nawet 30-40. I robi się tłoczono. Droga jest wąska, ktoś nie umie wyjechać, inny jedzie po chodniku. Rodzice jakby mogli, to by dziecko na pierwszym piętrze pod salą wypuścili. Przyzwyczajenie, wygoda - mówi rudzian mieszkający tu ponad 20 lat.

Jak podkreślają mieszkańcy ulic Gilów i Kukułczej, rodzice nie respektują zakazu, który dotyczy obu ulic. Rzeczywiście zakaz ruchu w obu kierunkach nie dotyczy tylko określonej grupy lokatorów. Kilka dni temu w sprawę zaangażowano policję. To nie wszystko, jeden z mieszkańców postanowił zablokować wjazd na drogę własnym samochodem. Miały posypać się manadaty - z prośbą o potwierdzenie tych doniesień oraz o wyjaśnienie, czy zachowanie wspomnianego mieszkańca jest zgodne z prawem, zwróciliśmy się do rudzkiej komendy. Czekamy na odpowiedź.

AKTUALIZACJA

Policja potwierdza, że problem jest jej znany, poniżej komentarz oficera prasowego komendy:

Rodzice wjeżdżający swoimi samochodami w ulicę Gilów nie stosują się do znaku B-1, naruszając tym samym przepisy ruchu drogowego. W pierwszym tygodniu bieżącego roku mieliśmy zgłoszonych 5 interwencji związanych z naruszeniami przepisów w rejonie ulicy Gilów i Kukułczej. Policjanci z drogówki podejmowali tam czynności, które zakończyły się pouczeniami, a także ukaraniem mandatami kierowców popełniających wykroczenia. Policjanci nałożyli 4 mandaty karne i zastosowali jedno pouczenie. Wszystkie nasze kontrole związane były ściśle ze zgłoszeniami zarówno mieszkańców jaki i rodziców dzieci uczęszczających do tej szkoły. Mieszkańcy zwracali policjantom uwagę, że rodzice przywożący dzieci do szkoły, parkują często w sposób uniemożliwiający normalny wyjazd z ulicy. W kwestii blokowania ulicy przez jednego z mieszkańców należy stwierdzić, że nie można blokować ulicy, utrudnienie ruchu jest to wykroczenie naruszające przepis art. 46 ust. 1 UPoRD. Policjanci, którzy wykonywali czynności związane z tym zgłoszeniem, pouczyli kierowcę który blokował ulicę swoim samochodem - komentuje asp.  Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KMP w Rudzie Śląskiej.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Okazuje się, że wspomniany zakaz informuje o braku zgody na ruch po... terenie prywatnym-droga do SP nr 16 ma właśnie taki charakter i znajduje się w rękach Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Bytom. Jak do tego doszło? To efekt wieloletniego dzielenia własności Skarbu Państwa m.in. na tereny gminne, kopalniane, spółdzielcze czy w końcu prywatne. Jeszcze kilka lat temu ogrodzenie placówki również znajdowało się na terenie prywatnym, w związku z czym zostało ono przesunięte.

Miasto nie może komentować działania osób prywatnych. Kilka lat temu uporządkowano stan prawny ogrodzenia i to wszystko-usłyszeliśmy w magistracie.

Rodzice tłumaczą, że nie zajmują osiedlowego parkingu, a jedynie zatrzymują się chwilkę, aby "wyrzucić" dziecko pod placówką.

Ja nie stoję na parkingu, tylko podjeżdżam pod szkołę, a syn wychodzi. Ja tam stoję 5 sekund i jadę dalej, każdy tak robi. Dziś rano podwoziłam dziecko do szkoły i było dużo miejsca, tam nigdy nie ma tłoku- przekonywała mama pierwszoklasisty uczęszczającego do SP nr 16, z którą rozmawialiśmy we wtorek.

A co z nowym parkingiem z 30. miejscami postojowymi, usytuowanym wzdłuż płotu od strony ulicy Górnośląskiej? Ten parking jest rano zawsze zapełniony-odbijają piłeczkę rodzice.

Część rodziców obecnie parkuje przy Intermarché, tyle że trzeba bardzo uważać na przejściach dla pieszych. Na ulicy Gilów mam rodzinę i znajomych, którym nie przeszkadza to, że rodzic (także ja) chce dowieźć dziecko bezpiecznie do szkoły. Cała sytuacja to wynik braku kultury części osób z dwóch stron sporu-przyznaje inny rodzic.

Może to właśnie brak wzajemnej wyrozumiałości jest problemem?

Pokaż na mapie

Zobacz także

Komentarze (163)    dodaj »

 • Żal[...]e ściska

  Nie bo od tego jest sprzątaczka. A od zbierania kup niestety ale ty :) Taka jest różnica. Zajmijcie się ludzie praca albo bujanie w kościele bo wyraźnie się nudzicie. Wstyd

 • rok

  tak sprzątaczka chyba na głowę upadłąś

 • Mama z szacunkiem

  Sprzątaczkę będziesz mieć jak będziesz bogata kobieto, czyli nigdy, więc zwróć uwagę na słowa i trochę szacunku !! Ty jesteś służącą sprzątasz pewnie po swoich dzieciach eh te wychowanie :)

 • Mama

  Oczywiście że dzieci sprzątają po sobie są dobrze wychowane. A widziałam nieraz jak lokatorzy wychodząc z psami to prosto na trawnik koło szkoły i ucieczka właściciela pupila bo rączki sobie pobrudzi ...... Teraz to my rodzice będziemy patrzeć i dokumentowac jak wasze pieski brudza koło szkoly. I zgłosimy...... Pozdrawiam mieszkańców zzzzzz GILÓW

 • OLI

  ŻENADA KOBIETY WRACAJ NA WIES

 • Mama

  Oczywiście że dzieci sprzątają po sobie są dobrze wychowane. A widziałam nieraz jak lokatorzy wychodząc z psami to prosto na trawnik koło szkoły i ucieczka właściciela pupila bo rączki sobie pobrudzi ...... Teraz to my rodzice będziemy patrzeć i dokumentowac jak wasze pieski brudza koło szkoly. I zgłosimy...... Pozdrawiam mieszkańców zzzzzz GILÓW

 • liberał

  co Ty pier... nowy parking zawalony przez mieszkańców (może z 10 miejsc jest wolnych), na wjeździe do szkoły stoi jakiś palant i kieruje ruchem włążąc d tyłek policji lub straży miejskiej, pod intermarche jedyna możliwość, do puki nie wprowadzą opłat (nie wspomnę o ruchliwej drodze). Dla mnie sprawa jak najbardziej do mediów, brak zrozumienia i głupota codzienna powal z nóg. Dla mnie nie problem stanąć pół kilometra wcześniej i przejść z dzieckiem, dla mnie głupotą jest skakanie sobie do gardeł, robienie na złość i udowodnianie swoich głupich racji. Do czego to doprowadza..

 • ladniutka

  zadzwoń sobie do lekarza i to najlepiej jakiegoś specjalisty ,bo sprawa pilna .Ty pewnie nie masz już małych dzieci ,a wnuki hmmmmm,Ci rodzice podwożą dzieci ,badz je zabierają i trwa to króciutko ,tak jak życie każdego z nas ,wiec zajmij się czymś pożytecznym ,a nie zawracaj d.....,a ten co robi te zdjęcia samochodów ,to coś mi sie zdaje ,ze to ja sie mu spodobałam i dlatego tam wystaje ,

 • Hahah

  Hahahahahaha

 • Mieszkaniec

  Jezeli z tych kilkuset uczniow tylko 1/3 podwozilaby swoje dzieci do szkoly to nadal uwazaloby sie ze tam nie ma ruchu? Jeden rodzic 5 sekund, drugi 5 sekund i nagle robi sie 10 sekund. Prosze rodziców żeby zastanowili sie nad tym. Mieszkańcy mają prawo wyjechac ze swojego parkingu, niestety takie podwozenie swoich pociech, pod bramę szkoły, skutecznie uniemożliwia przejazd. Proszę zrozumieć mieszkańców-nie jest to sytuacja raz kiedys ale trwa ona codziennie od poniedziałku do piątku.To jest irytujące.

 • kiki

  Ale w sobote i niedziele masz spokój. Więc sie ciesz że jeżdżą tylko od poniedziałku do piątku.

 • Rodzic

  Parking który powstał z budżetu obywatelskiego nie jest w pełni do wykorzystania dla rodziców. Parkują tam zarówno mieszkańcy pobliskich bloków (często widac rano zamarzniete szyby) jak i nauczyciele pracujacy w szkole w efekcie przed godziną 8.00 co najmniej połowa miejsc parkingowych jest zajęta na dłużej niż tylko 10min. A chodzi tylko o to żeby dowieźć dziecko przed pracą do szkoły i nie ma gdzie parkować na chwilę. Faktycznie jest wtedy wzmożony ruch, ale to trwa mniej wiecęj głownie w godz. 7.45-8.05. Sprawę można załatwić ustalając np. zakaz postoju pow. Np.30 min i ustalić drogę jako jednokierunkową z jednej strony z wjazdem i wyjazdem powyzej 2 ulice dalej. Nikt wtedy nikogo nie blokowałby, auta które parkują na dłuzej dojechałyby pod swoją posesje, a rodzice mogliby na 10 min stanąć i zaprowadzić dziecko do szkoły. Rodzice nie mają gdzie parkować bo parking ze sklepu nie sluży do tego i pewnie kwestia czasu jest kiedy i tam zaczną dawać mandaty. A na tym pod szkołą nie mieszczą sie wszyscy wokół same zakazy bądź droga ul. Okopowa, która nie ma parkingu. Swoją drogą parking z budżetu nie został dobrze przemyślany można było spokojnie go powiększyć do samego chodnika prowadzącego do szkoły jak również nie zostawiać pom.miejscami parkingowymi miejsc zielonych(trawa) bo tam spokojnie zmieściłyby się kolejne miejsca parkingowe. Co do Pana blokującego wjazd to widać, że są równi i równiejsi skoro my mamy respektować znak zakazu ruchu to ten pan powinien respektować znak poziomy jakim jest przejście dla pieszych. Poza tym blokował inne samochody przy obecnosci policjantów stojących kilka metrow dalej i widzących całe zajscie. Swoją drogą kim ten Pan jest aby tak robić, za wjazd pod zakaz można ewentualnie dostać mandat od policji albo strazy miejskiej, temu Panu chyba wydaje sie że jest straznikiem miejskim. Codziennie rano siedzieć w samochodzie przed 8 i czekać aby ewentualnie blokować kogoś. Każda ze stron ma swoje racje i powinien być wprowadzony jakiś kompromis, ciekawe co zrobiliby mieszkancy gdyby nie mieli szkoły pod nosem i musieliby dowozić dziecko do szkoły i byliby w tej samej sytuacji.

 • Jaaaaa

  Nie zrozumiesz bo nic nie robisz dla społeczeństwa. Ten Pan o ten parking walczył, sami rodzice z SP16 szli głosować na ten projekt nowego parkingu. Parking ten miał najwięcej głosów dzięki temu właśnie Panu, który swój czas poświęcał na załatwianiu wszystkich formalności w sprawie budowy parkingu. Jesteście ludzie bezczelni, bez szacunku i wdzięczności!!! Najgorsze jest to że macie dzieci i dajecie im taki przykład!!!!! Wstyd !!!!!!

 • Mieszkanieć

  panie rodzic. Parkin jest wydajny,co już zaobserwowały i odnotowały służby wszelakie. Droga nie będzie jednokierunkową,gdyż nie spełnia warunków i wymagań stawianych takiemu rozwiazaniu.Dlaczego powstanie parkingu spowodowało u rodziców pierwszych klas tak negatywne odczucia..?! Przecież,to rodzice obecnie wyższych klas wygłosowali sobie ten parking w Budżecie Obywatelskim,więc sie z nimi dogadajcie po co im to było...?! :)

 • ja

  przepraszam miałam dać łapkę w górę a omyłkowo zrobiło się w dół :(

 • Mama

  To ciekawe bo wasz strażnik z bloku w szkole zaczepial ciągle rodziców i marudzil tak samo było na terenie szkoły jak pani z bloku zaczepiala rodzicow i marudzila głosujcie głosujcie...... Głupie gadanie!

 • Studentka

  Bez komenatrza. Do szkoły na studia!

 • Lola

  Też jestem za wprowadzeniem jakiegoś kompromisu ,ponieważ nowy parking jest zdecydowanie za mały.Na parkingu przy szkole jest może tłoczno ,ale to kwestia 15 ,może 20 minut później jest tam pusto.No i ktoś powinien zrobić porządek z panem ,który codziennie "umila"ludziom ranek a nie jest do tego upoważniony.

 • I ksm

  Pamiętaj, że Ty nie jesteś upoważniony do wjazdu na ten odcinek drogi o której mowa :)

 • Agnieszka

  Umila tak samo poranek jak rodzice wjeżdżający do szkoły, którzy obijają auta i nie przepuszczają wyjeżdżających. Nie wzięło się to z niczego.

123456789

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.