Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dorota Tobiszowska i Marek Wesoły wyproszeni ze spotkania związkowców ze stroną rządową

 • Dodano: 2020-09-24 15:15, aktualizacja: 2020-09-30 17:10

W Katowicach od kilku dni trwają burzliwe rozmowy dotyczące przyszłości górnictwa pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami rządu. Jak donosi Dziennik Zachodni, ze wtorkowych rozmów nieoczekiwanie wyproszono dwójkę parlamentarzystów PiS z Rudy Śląskiej: senator Dorotę Tobiszowską i posła Marka Wesołego.

Akcja protestacyjna w Polskiej Grupie Górniczej

W poniedziałek, 22 września, rozpoczęła się akcja protestacyjna w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy czekali z jej startem, mając nadzieję, że do rozmów o sytuacji w górnictwie bezpośrednio włączy się premier Mateusz Morawiecki. Tak się jednak nie stało. Po rannej zmianie górnicy kopalni Bielszowice rozpoczęli protest podziemny. Później dołączyli do nich górnicy z innych kopalni. Obecnie pod ziemią protestuje już prawie 400 górników. Najwięcej – 185 górników bierze udział w akcji w kopalni Halemba.

We wtorek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęły się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z rządową delegacją. W skład tej delegacji wchodzą pełnomocnik rządu ds.transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych - Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds.polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu - Piotr Dziadzio oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów - Krzysztof Kubów.

Jak poinformował Dziennik Zachodni, ze wtorkowego spotkania nieoczekiwanie wyproszono dwójkę parlamentarzystów PiS z Rudy Śląskiej: senator Dorotę Tobiszowską i posła Marka Wesołego.

- Zostaliśmy poproszeni o wyjście. Jeśli nasza obecność miałaby zaburzyć wypracowanie dobrych rozwiązań, których oczekują górnicy pod ziemią, to przecież nie będziemy się o to bić – mówił Wesoły dla Dziennika Zachodniego.

Dorota Tobiszowska poinformowała, że z rozmów wyproszono ich co prawda na wniosek gości z Warszawy, ale związki się na to zgodziły.

- Byłam obecna na wszystkich dotychczasowych spotkaniach w sprawie górnictwa, bo tak rozumiem swoją rolę, senatora wybranego z miasta, któremu grozi zamknięcie kopalni – mówiła Dorota Tobiszowska cytowana przez "DZ". - Po ludzku było mi przykro. Ale politycznie nie rozumiem ani jednych, ani drugich, oczywiście bardziej związkowców, którzy do tej pory narzekali, że nie mają wsparcia parlamentarzystów, gdy waży się przyszłość górnictwa. I teraz wolą dogadywać się po swojemu? - pyta Tobiszowska. - Zastanawia mnie, dlaczego jedni i drudzy nie chcieli naszej obecności, jeśli w tej sprawie wszystko powinno być jawne. Skoro nas wyproszono, to znaczy, że ktoś coś knuje.

Senator martwiła się, że związkowcy "zaakceptują odprawy i wcześniejsze emerytury", mimo że - jej zdaniem - jest to rozwiązanie tylko na chwilę i nie poskutkuje w dłuższej perspektywie. Z kolei związkowcy wskazują, że przedstawicielom rządu zależało na - jak podaje "DZ" - "informacyjnym uszczelnieniu spotkania. Chodziło o to, by ewentualne propozycje czy ustalenia, zwłaszcza na wstępnym etapie, nie wyciekły do mediów przed ich oficjalnym przedstawieniem.

Związkowo-rządowe negocjacje

O tym, ile węgla mają wydobywać w kolejnych latach polskie kopalnie, rozmawiają w Katowicach obecnie dwa zespoły robocze. Decyzja o kontynuowaniu związkowo-rządowych negocjacji w formie zespołów roboczych zapadła podczas zakończonej w nocy ze środy na czwartek kolejnej tury rozmów. Ustalono, że transformacja polskiego górnictwa ma odbywać się na wzór tej przeprowadzonej w Niemczech, czyli przez wiele lat. Strony spierają się jeszcze, czy graniczną dla górnictwa i energetyki węglowej datą ma być 2060 rok - jak chcą związkowcy, czy rok 2050, jak proponuje strona rządowa.

Dzisiaj o 17.00 strony ponownie spotkają się podczas rozmów plenarnych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, by zapoznać się z efektami prac zespołów i prowadzić dalsze negocjacje.

Zobacz także

Komentarze (39)    dodaj komentarz »

 • Obserwator

  To jest możliwe tylko u nas. Byle jaki viceministerek i byle jaki związkowiec wyrzucają z miejsca publicznego parlamentarzystów. WSTYD!

 • Bercik

  Kożdy już mo dojść tych niby hajerow, koło mnie miyszko ich chmara i ino larmo robiom i durś nowe auta kupujom. Niy ma już jak przelyjź przez plac! I w d... e majom że jo musza do roboty stować o pół pionty, bo łon mo 50 lot i jest k... a WIELKI emeryt! A jo że żarcie mu robia i jego familij to musza 15 lot jeszcze łazić do roboty!, Żodnego szacunku do innych niy majom, świynte k... Y!

 • Gizela

  To idź do roboty na gruba. jak bydziesz mioł 55 lot to bydziesz mioł przrąbany kręgosłup, stawy i inne podroby

 • Kamil

  Te, Gizela... Pół mojej rodzinki to starzy hajerzy i jakoś nie widza żeby byli tacy chorzy jak jeszcze na lewo na emeryturce do kolejnej roboty łażą i kasa dostają pod stołem. Już tak nie rób z nich takich kalek, bo w innych zawodach wcale lepiej nie jest. Posiedz tak z kilka godzin za szofera, to zoboczymy kto mo lepszy kręgosłup po 25 latach roboty albo porób na budowie.

 • Mimi

  Z hutami i hutnikami się tak nie cackali!

 • Rudzianin

  Droga redakcjo w poniedziałek rozpoczęli protest górnicy z Halemby. Pewnie jest to bez różnicy dla czytających artykułów ale dla protestujących górników z Halemby jest to istotne z pewnych względów. Pozdrawiam.

 • Xyz

  Pan umie czytać ze zrozumieniem? Gdzie jest napisane, że górnicy z Halemby nie zaczęli protestu w poniedziałek?

 • Koczor Donald

  Dziwna ta polityka. Niemcy odchodzą od węgla a kopalnia węgla brunatnego w trakcie budowy. Niemcy odchodzą od elektrowni węglowych a 6 nowych bloków energetycznych w budowie. Oczywiście do sprawdzenia. Czyżby w polityce UE chodziło tylko i wyłącznie o wykończenie konkurencji i sprzedaż niemieckiego prądu i węgla polakom.

 • adam

  litości gdzie te 6 bloków w niemczech ma powstać ? konkretne lokalizacje. Bezsensowne okłamywanie na forum !!!

 • no to co?

  Adaś znalazłeś czy rączka czymś innym zajęta.

 • no to co?

  Internet służy także do szukania informacji( o tym przypadku nawet na polsacie mówili)a nie tylko oglądania go łych bab.

 • Makrela

  np.Datteln 4 ( jest już uruchomiona) resztę mądralo sobie poszukaj jak potrafisz korzystać z netu

 • life is brutal

  Nie tak dawno premier Niemiec przy budowie Nord Stream2 mówił, że każdy kraj ma prawo zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne jak chce. To po jakiego UE zmusza innych do np. zamykania kopalń i narzuca swoje teorie.

 • Ryl

  Warszawka nigdy nie zaakceptuje zakamuflowanej opcji niemieckiej. Dorotko, Mareczku wy swoją postawą na takie potraktowanie poprostu zasłużyliście.

 • Piotr

  I znowu kosztem społeczeństwa górnicy mają mieć jakieś duże przywileje jak długo będziemy do nich dopłacać

 • Momo

  Do usrany śmierci!

 • no to co?

  i znowu kosztem społeczeństwa osoby niezaradne życiowo dostają 500+ itd a to jest kilka razy więcej niż to co rzekomo do kopalń dokłada się

 • Piotr

  I znowu kosztem społeczeństwa górnicy mają mieć jakieś duże przywileje jak długo będziemy do nich dopłacać

 • ANTONI

  CEN WĘGLA NIE USTALAJĄ KOPALNIE TYLKO RZĄD. WYSTARCZY WPROWADZIĆ CENY REALNE I NIE TRZEBA DOPŁACAĆ DO KOPALŃ. ALE WTEDY PRĄD BĘDZIE KILKA RAZY DROŻSZY.DO ROSYJSKIEGO I CZESKIEGO WĘGLA TEŻ RZĄDY DOPŁACAJĄ .........PISANIE GŁUPOT ŻE KOSZTEMSPOŁECZEŃSTWA ŚWIADCZY O TWOJEJ GŁUPOCIE.BO TWOICH GŁUPAWYCH MYŚLI NIE WYPISYWAŁBYŚ BO MIESZKAŁBYŚ W CIEMNYM I NIE OGRZANYM MIESZKANIU BEZ PRĄDU ŻYCZĘ JASNOŚCI UMYSŁU.

 • schizo

  dlaczego tak krzyczysz?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.