Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dorota Tobiszowska kandydatką PiS do Parlamentu Europejskiego

 • Dodano: 2024-05-03 15:00

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoje listy wyborcze. Poznaliśmy nazwiska polityków, którzy będą kandydowali w zaplanowanych na czerwiec wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znalazła się Dorota Tobiszowska!

Znamy kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego

W czwartek 2 maja, Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wydarzenia zaznaczył, że "Polska musi być w Unii Europejskiej, takie są czasy, ale Polska musi być w Unii Europejskiej jako silne, dobrze rozwijające się i doganiające Zachód państwo, bo możemy ten Zachód szybko dogonić". 

- To byłoby po raz pierwszy w naszej historii i my ten wielki historyczny sukces możemy odnieść - zaznaczył.

Porażkę w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych prezes PiS nazwał "wypadkiem przy pracy". 

- Mieliśmy po drodze wypadek przy pracy - te wybory, które wygraliśmy, ale, które nie dały nam władzy. Musimy szybko naprawić to niedobre, smutne dla Polski wydarzenie. Musimy w kolejnych wyborach wygrywać. Wygraliśmy już w samorządowych, musimy wygrać w tych. Musimy pokazać, że jesteśmy najsilniejszą formacją. Musimy iść do zwycięstwa w wyborach prezydenckich i w końcu parlamentarnych! Koalicja 13 grudnia działa jawnie przeciwko interesom Polski, przeciwko polskiej demokracji, przeciwko praworządności, wręcz depcze praworządność. Nie możemy się na to zgodzić. Jest ku temu jedna droga. Tą drogą jest zwycięstwo. Zwycięstwo Biało-Czerwonej drużyny! - dodał Prezes PiS.

Po przemowach przyszedł czas na przedstawienie "jedynek" na listach PiS do Parlamentu Europejskiego. Lista prezentuje się następująco:

 • woj. pomorskie - była szefowa MSZ, europosłanka Anna Fotyga,
 • woj. kujawsko-pomorskie - europoseł Kosma Złotowski,
 • woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie - były wiceszef CBA i MSWiA Maciej Wąsik,
 • Warszawa - posłanka Małgorzata Gosiewska,
 • woj. mazowieckie - europoseł, szef Partii Republikańskiej Adam Bielan,
 • woj. łódzkie - europosełWitold Waszczykowski,
 • woj. wielkopolskie - prezydencki minister Wojciech Kolarski,
 • woj. lubelskie - były szef MSWiA Mariusz Kamiński,
 • woj. podkarpackie - były szef Orlenu Daniel Obajtek,
 • woj. małopolskie i świętokrzyskie - była premier, europosłanka Beata Szydło,
 • woj. śląskie - europosłanka Jadwiga Wiśniewska,
 • woj. dolnośląskie i opolskie - europosłanka Anna Zalewska,
 • woj. lubuskie i zachodniopomorskie - poseł do PE Joachim Brudziński.

Wybory do PE odbywają się raz na pięć lat. Tegoroczne głosowanie w zależności od państwa odbędzie się w dniach 6–9 czerwca. W Polsce będzie to 9 czerwca, a do obsadzenia będą 53 mandaty.

Dorota Tobiszowska kandydatką PiS do Parlamentu Europejskiego

Poznaliśmy także listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim. Listę otwiera europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a na miejscu drugim jest europoseł Patryk Jaki. Na 9 miejscu znalazła się mieszkanka Rudy Śląskiej - Dorota Tobiszowska. 

Pełna lista kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim prezentuje się następująco:

 1. Jadwiga Wiśniewska - europosłanka
 2. Patryk Jaki - europoseł
 3. Izabela Kloc - europosłanka
 4. Grzegorz Matusiak - poseł na Sejm
 5. Małgorzata Mańka-Szulik - była prezydent Zabrza
 6. Grzegorz Puda - poseł na Sejm
 7. Ewa Malik - poseł na Sejm
 8. Andrzej Kalata - Senator
 9. Dorota Tobiszowska - była Senator, radna Sejmiku Województwa Śląskiego
 10. Jarosław Wieczorek - były wojewoda śląski, poseł na Sejm

Dorota Tobiszowska urodziła się 14 grudnia 1966 roku w Rudzie Śląskiej. Z wykształcenia prawniczka. Uzyskała magisterium z prawa i administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Pod koniec lat 80. pracowała jako nauczycielka w przedszkolu. Następnie zawodowo związana z górnictwem, m.in. kierowała działem organizacyjno-prawnym KWK "Ruda". 

W wyborach samorządowych w 2014 i 2018 uzyskiwała mandat radnej Rudy Śląskiej. W Radzie Miasta sprawowała funkcję m.in. przewodniczącej Komisji Prawa, Samorządności i Bezpieczeństwa. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskała mandat senatora X kadencji. Startowała jako bezpartyjna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 74 (obejmującym m.in. Rudę Śląską, Świętochłowice i Chorzów), otrzymała wówczas 71 752 głosy. Uzyskała członkostwo w PiS; w wyborach w 2023 roku bezskutecznie kandydowała do Sejmu. Na początku kwietnia br. Dorota Tobiszowska została wybrana do zasiadania w Sejmiku Województwa Śląskiego. Rudzianka zdobyła 28 721 głosów. 

- 28 721 głosów oddanych na mnie to ogromny kredyt zaufania. To najlepszy wynik w okręgu wyborczym. Dziękuję mieszkańcom Śląska - każdemu z osobna za oddanie głosu właśnie na mnie. Serdecznie zapraszam do współpracy dla Śląska, dla naszej Ojczyzny - pisała 10 kwietnia Dorota Tobiszowska.

 

Komentarze (26)    dodaj »

 • Bezsilny

  Oddając głos na panią Dorotkę, tym samym głosujecie na byleJakiego. Niby nic, ale przypomnijcie sobie co on nie raz wygadywał. A o Śląsku, a tym bardziej Rudzie, wie niewiele. Raczej traktuje nas jak znienawidzonych Niemców. Ale wybór należy do ciebie.

 • JAKI

  Daj Bóg więcej takich polityków jak Patryk Jaki . Jeżeli ktoś mniej się interesuje polityką polecam nawet w ciemno odszukać w internecie jego wypowiedzi chociażby na forum europarlamentu . W odróżnieniu od Tuska i lewicy nie przytakuje wszystkim niemądrym decyzjom UE ,a potrafi walczyć o interes Polski. Zrozumcie ,że polityka zagraniczna nie polega wyłącznie na poklepywaniu się po plecach i akceptowaniu narzucanych nam przez UE dyrektyw i strategii.Tuskowi to akurat schlebia jak go taka Ursula Von Derleyen chwali bo jest jej posłuszny jak piesek.A tu trzeba walczyć o swoje.W gospodarce nie ma zmiłuj się ,jak nie ugrasz czegoś dla siebie , to nie licz ,że ktoś to zrobi za ciebie . Jak w tych wyborach postawimy na koalicję Tuska ,to jest po nas .Oby to do was dotarło.Fanatyzm i zacietrzewienie antypisowskie nie może wam odebrać zdrowego rozsądku .UE z taką większością obrała już katastrofalny w skutkach dla nas kurs.Lewica się pod tym podpisuje . Nie widzicie ,jak mocno zdesperowani są rolnicy w walce o swoje .Rząd jest bezbronny ,bo rząd już może coraz mniej .We wszystkim podporządkowujemy się UE ,a właściwie dwom ,trzem państwom , które chcą dyktować wszystkim warunki. Zamknęli nam juz kopalnie , likwidują piece, zabraniaja palić węglem ,a jednocześnie stawiają warunki , których przeciętny Polak nie będzie w stanie ze względów finansowych spełnić. Przyjmowanie tysięcy uchodźców , to też kwestia czasu , a uniknięcie tego z kolei będzie się wiązało z potężnymi karami wniesionymi do UE. Patryk Jaki tak naprawdę zasługuje by wybrać go na prezydenta kraju. Szacun i podziw dla niego , bo mógłby tak jak wielu europarlamentarzystów zbijać tam w Brukseli ogromną kasę nic nie robiąc ,a on podejmuje się zawsze źle odbieranej przez Brukselę polemiki z tymi wszystkimi oszołomami , którzy się bawią i eksperymentują z Europą. Naraża się i tam i tu w Polsce ale ci którym zależy na Polsce zawsze go będą popierać .Bo jeżeli ktoś taki jak on nie wygarnie im tam tego w Brukseli to nie zrobi tego ani Tusk ani nikt inny z lewicowych ugrupowań ,a po prawdzie też i nie każdy z prawicy. Nie wysilałbym się na ten tekst gdybym nie widział jak obecnie wygląda Europa zachodnia .Czy chcemy takiej samej u siebie ?

 • hahaha

  Żartujesz ? To zwykły karierowicz z partii zerowego miekiszona, kurskiego, kowalskiego itp grający na fobiach, strachu i zabobonach. Wpaja Polakom kompleksy i mówi im że są gorsi od innych europejczyków tylko po to by na niego głosowali jako niby na obrońcę uciśnionych. Polacy chcą Europy takiej ka na zachodzie a nie na wschodzie Jak ci tak tęskno do Białorusi, Rosji czy Węgier to myślę że cię tam przyjmą z otwartymi rękami jak poprosisz o azyl.

 • Bezsilny

  Rozumiem Europa wschodnia jest ci zdecydowanie bliższa, tak jak pic / pisowi i Jakiemu. Zapewne nie pamiętasz jak wyglądało w naszym kraju jeszcze 20 lat temu, a o okresie słusznie minionym, nawet nie chcę wspominać. Dzięki Jakiemu. pisowi i takim ludziom jak ty znowu może to się kiedyś wrócić. Na szczęście większość odrzuca pisowską retorykę, ale jak widać są ludzie dla których gorzej to znaczy lepiej.

 • HiPOkryci

  Uśmiechnięta Polska bez barierek ,a tu zaś 10 maja trzeba te barierki po raz któryś w tak krótkim czasie wyciągnąć. Tusk dawno nic coś nie obiecywał ,a to mu tak fajnie wychodziło. Oj boroki , boroki co wy z tym krajem zrobicie.

 • Michał z lasu

  Szczęść Boże na droga, a jak nie pójdzie to zawsze sejmik śląski zostaje, bo pani miesiąc temu kandydowala z powodzeniem podobno. Euro lepsze niż złotówka... A i nikomu się tłumaczyć nie trzeba z nic nie robienia, no bo jak? po Angielsku...

 • HihiPO

  Już lepsza Tobiszowska niż Budka,który jeszcze niedawno przyrzekał,że nie zamierza kandydować na europosła,ale jak dowiedział się jakie tam się zarabia pieniądze od razu zmienił decyzję.

 • Wyborca

  Im więcej Pisu w europarlamencie tym więcej Polski w Polsce! Zdajmy sobie w końcu z tego sprawę.

 • Prawda boli

  Nerwowe wpisy fanatyków Tuska.Dobrze zdajecie sobie sprawę,że to nie tak miało być.Łatwo było stawiać 8 gwiazdek i wyżywać się na Pisie.Co otrzymaliście w zamian .Paliwo za 5 zł? ,podwyżkę energii 100 procent,ceny które miały spadać ,co nikt nie zaprzeczy idą w górę.Ci którzy mieli rządzić uciekają do Brukseli,TAMm.in.będą głosować za przyjęciem uchodźców ,za narzucanym nam ,,zielonym ładem" Niemcy nas będą klepać po plecach.Im pasują ludzie Tuska.

 • real

  A co robił PIS? Tylko KONFEDERACJA gwarantuje zmianę na lepsze

 • adi

  W punkt.Tylko fanatyzm polega na tym ,że oni ślepo wciąż wierzą w tuska.Tu już nie ma odwrotu .Nikt się z nich nie przyzna ,że się na nim i na tym rządzie zawiedli. Miało być tak pięknie, a jest coraz gorzej.

 • ANDI

  co ty bredzisz do bukseli uciekają przestępcy typu wąsik kamiński OBsrajtek i wiele innych no i TOBISZOWSKA PO KIEGO SIĘ PCHAŁA DO SEJMIKU , NOO zresztą kto jak kto ona wie jaką kasę dostaał jej ex małżonek Tobiszowski ooooo a zapomniałem to taka katolicka partia prawo rodzina obywatel !!!!

 • Andzia

  Przestępcami ich zrobił reżimowy rząd. Są w stanie i to robią każdemu kto miał coś do powiedzenia w Pisie coś zarzucić .To obrzydliwe. Nie bronię Pisu , tylko PO jest o wiele gorsze i to pod każdym względem.Gorsi są niż komuniści.

 • Kaesgie

  Pozycja nr 5 MMS hahahaha

 • Nb

  Durś jej mało. Baba bez gańby!

 • Iza

  Bardzo dobrze! Dorota pogoń tych lewaków z Brukseli.

 • Obiektywnie

  A Tobiszowski już nie startuje? Szkoda bo taki był fajny i ile tam zdziałał dla dobra kraju. Jak wróci to powinien że swoim kumplem Myszurem jakąś audycję w radiu prowadzić albo kanał na YT bo obaj to wybitni mówcy. Sukces gwaratnowany

 • Wyborca

  Będzie mogła wykopać kolejne drzwi jak jej ex mąż o czym oczywiście nie wszyscy wiedzą. Bo rozwód w katolickim pisie jest możliwy o ile będzie po cichu bez fajerwerków

 • Jo

  Oj Dorotko, a w tym życiorysie to się wstydzisz, że była§ planistką w szybowym na Walencioku, a te studia to takie zaoczne. A gdzie ex.

 • henry

  A co pani tam będzie robić poza braniem pieniędzy-odpowiedz - NIC

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również