Wiadomości z Rudy Śląskiej

Drużyna seniorska piłkarzy Slavii Ruda Śląska została wycofana z rozgrywek

 • Dodano: 2020-06-19 15:00, aktualizacja: 2020-06-22 11:03

Drużyna seniorska piłkarzy Slavii Ruda Śląska została wycofana z czwartoligowych rozgrywek sezonu 2020/21. To efekt kłopotów finansowych, w które klub popadł po obcięciu przez władze miast środków na rudzki sport.

- To już koniec. Drużyna seniorska KS SLAVIA RUDA ŚLĄSKA zostaje wycofana z rozgrywek na nowy sezon IV ligi Śląskiej! Klub nie jest w stanie utrzymać bazy sportowej bez dotacji miasta, która w tym roku jest równa zeru - czytamy na stronie klubu.

Wiadomość ta jest dodatkowo smutna, ponieważ w 2019 roku drużyna seniorów po raz pierwszy od wielu lat wygrała rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu podokręgu Katowice. 

- Ból jest tym większy, gdyż właśnie w tym roku drużyna seniorów miała rozegrać mecze pucharowe na szczeblu województwa po wygranym w 2019 roku Pucharu okręgu Katowickiego, który bym jednym z większych sukcesów od lat w naszym mieście w tej dyscyplinie - czytamy na stronie klubu. - Dziękujemy kibicom oraz wszystkim oddanym klubowi za wkład w budowanie dotychczas najwyżej plasowanej drużyny piłkarskiej w naszym mieście.

Przypomnijmy, że na dofinansowanie sportu w Rudzie Śląskiej na rok 2020 przewidziano jedynie 300 tysięcy złotych, a kluby mogą starać się o tak zwane małe granty do wysokości 10 tysięcy.

Finanse miasta w tym roku są wyjątkowo napięte. Zmiany w opodatkowaniu PIT, z którego miasto czerpie sporą pulę środków do budżetu, a także wzrost płacy minimalnej, podwyższone opłaty i podwyżki dla nauczycieli – wszystko to mocno obciąża miejski skarbiec. To jest przyczyna, dla której miasto rezygnuje z realizacji zadań fakultatywnych, a takim niestety jest finansowanie sportu.

Wiceprezydent Krzysztof Mejer w rozmowie z Telewizją Sfera nie ukrywał, że sytuację miejskich finansów jeszcze bardziej skomplikował koronawirus.

- Doszedł koronawirus, który spowodował dalszy spadek dochodów miasta. Na razie brakuje pieniędzy na wydatki obowiązkowe miasta. Dofinansowanie klubów sportowych to wydatek fakultatywny, a nie obowiązkowy. Jak zapewnimy środki na wydatki obowiązkowe, wtedy pomyślimy o sporcie - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer dla Sfera TV.

Nie wszystko jednak stracone. Dariusz Dobiech, prezes Slavii w wywiadzie dla Gazety Wyborczej zapewnił, że jeżeli sytuacja się poprawi, po przerwie drużyna seniorów znowu ponownie zgłoszona do rozgrywek.

– Jeśli sytuacja się poprawi, po przerwie drużyna seniorów znowu zostanie zgłoszona do rozgrywek. Od postaw trzeba będzie budować ten zespół... Moglibyśmy myśleć wtedy o starcie w klasie okręgowej, ale w naszej ocenie to będzie trudne, bo przecież w przyszłym roku też zapewne zostaniemy pozbawieni pomocy z miasta – mówił dla GW Dariusz Dobiech, prezes Slavii.

Fani zespołu mogą wesprzeć go finansową poprzez zbiórkę internetową. Kliknij TUTAJ 

Komentarze (34)    dodaj »

 • n4u

  miasto nie powinno utrzymywać sportu, robisz wyniki masz sponsorów to grasz - nie to nie, a nie z kasy podatników pasożytować

 • mieszkaniec

  To jest tyko początek ,wkrótce rozsypie się cały rudzki sport, a z nim kultura i organizacje społeczne.Już teraz ten sport i kultura to tematy śladowe.Zapytajcie kogoś już nawet nie z Polski ale spoza miasta , z czego słynie Ruda Śląska.Ciężko wymienić prawda?

 • gorol

  Słynie z patologii.

 • Bojtynera

  Slavia została mocno wydymana od tyłu przez Dziedzic.

 • Remi

  Nieudolność tego samorządu poraża. Ale cóż jacy mieszkańcy tacy włodarze. Sami ich wybraliśmy, to mamy to co mamy. A Slavia gdzie chłopaki do meczów pucharowych gotowi - dramat, płakać się chce. 130 tyś mieszkańców, a sport na dnie. Pieniędzy miasto niema? oni to nawet takiego wynalazku jak parkomaty nie znają. A na betonowym "rynku" ani ogródka z parasolami, kawiarni, czy durnej budki z lodami co by płaciła za wynajem powierzchni. DNO.

 • Karl

  Szaleniec, normalnie szaleniec. Parkomatów mu się zachciało i lodziarni na rynku, bo po drugiej stronie ulicy w piekarni to za daleko chyba...

 • Nah

  A co ma miasto do prywatnego klubu sportowego?

 • The Truth

  Jedynie kto to ma racje to Dżej. Niestety klub i kierownictwo musi szukać kasy wśród sponsorów a nie w mieście. Poza tym nie oszukujmy się która to była liga 4-5 ?? Nie słyszałem zęby któraś młodzieżowa drużyna coś osiągnęła i to jest największy problem wiekowości klubów w mieście, nie mają młodzieży która własnie w takich sytuacjach można grać. praca u podstaw. Najlepiej marudzić ze Dziedzic i Mejer zarznęli klub.... tak h... jak komin Batorego to nieudolni działacze zarzynają swoje kluby

 • kibic

  Ale nie rozumicie że to jest wydatek fakultatywny.Nasza miejska władza pluje się ,że ten wirus nie mógł tak przyjść ze dwa miesiące wcześniej , wtedy wszystko by zwalono na skutki tej pandemi.A tak nie ma żadnego tłumaczenia.Nie wolno było z dnia na dzień zostawić klubów z takimi tradycjami i dorobkiem samym sobie bo z góry skazano w ten sposób je na upadek ..Jeszcze dało by się wytłumaczyć , jakby dano im pomoc na przetrwanie i zapowiedziano ,że po raz ostatni mogli na nią liczyć .A tak zburzono coś co inni z zapałem budowali przez wiele lat i to w chwili gdy klub skończył 100 lecie swojego istnienia.ŻAL....

 • The Truth

  Czekaj. Wycofują drużynę seniorow. Mlodziezowe chyba zostają z tego co wiem. Czyli problemem nie jest młodzież tylko grupka niedorobionych piłkarzyków będzie musiała iść do pracy. Straszne. Moim zdaniem w 4 lidze gdzie poziomowi bliżej do dna fantowanie się o pieniądze dla seniorów to lekko śmieszna sprawa

 • Remi

  Nie znasz się, a piszesz głupoty. Ci ludzie normalnie pracują, chyba że myślisz że ktoś za 200 zł miesięcznie ma wszystko poukładane. Nie ma jak to znaffcy i ekszperty.

 • Kati4

  Rywalizacja sportowa uczy szacunku dla przeciwnika, najwyraźniej jedno i drugie jest Ci zupełnie obce. W IV lidze zawodowców nie ma, wszyscy pracują lub się uczą - "jestem sfrustrowany, nie znam się to się wypowiem." - żenująca wypowiedź jak decyzje władz miasta

 • the turth

  A co ma szacunek do przeciwnika jeśli mówimy o pasożytnictwie? Uwierz mi ze grałem w klubie który grał na poziomie które wszystkie piłkarskie klubu w Rudzie razem wzięte nigdy nie osiągną .4 liga to jest liga amatorska/pół profesjonalna. Jeżeli ktoś opiera cały swój budżet na grze w 4 lidze to na prawdę gratuluje mu z całego serca.

 • Dżej

  Może jeden z drugim prezesem Rudzkich klubów się ogarną, że trzeba samemu coś działać szukając sponsorów, mądrze zarządzać i nie płacić zawodnikom za granie w siódmej lidze niż tylko wyciągać ręce po kasę z miasta.

 • sponsor

  Widać że nie masz zielonego pojęcia jak to wszystko działa.

 • Nah

  Ma pojęcie. Ile innych klubów się w mieście wycofało? Dawaj śmiało.Są prezesi, którzy temat ogarniają. Są członkowie klubu, którzy potrafią wszystko zorganizować i sponsorzy się znajdują. Mali ale się udaje. Spójrz na Uranie.

 • Łysy

  Klub z tradycjami. Byłem, grałem, widziałem! Szkoda że klub po tylu latach zaczął robić wyniki w sekcji "staruszków" i od razu taka miejska wpadka. Pozdrawiam całą ekipę grajków. Może za rok się uda.

 • Obywatel

  Klub przetrwał 100 lat upadł za czasu pani Dziedzic i Pana Mejera... Prawda jest taka ze to nie umiejętne zarządzanie miastem... bo jakoś wpływy z podatku PIT, wzrost płacy minimalnej czy tez podwyżki dla nauczycieli dotyczyły całej Polski a problem z budżetem ma tylko Ruda Śląska i tylko Ruda Śląska jako ewenement w skali kraju a nawet Europy chce zlikwidować kluby piłkarskie...

 • rozliczymy się

  W kolejnych wyborach głosujemy na kandydata co do nojwięcyj dotacji na sport.

 • Nah

  Poczytaj trochę o świecie to zobaczysz, że problem mają samorządy w całej Polsce a nie tylko w Rudzie. Szkoda że musisz tak trollowac i popisywać się swoją głupotą. Ładnie się przedstawiłeś światu. Gratuluję.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również