RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Protest ws. sportu: "Nie ma kasy na drużyny? Nie ma miejsca dla Grażyny!" brzmiały okrzyki

 • Dodano: 2020-01-31 07:00, aktualizacja: 2020-01-31 07:57

W czwartek o godzinie 16 na Placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej rozpoczął się protest przeciw polityce finansowania sportu przez miasto. "Nie ma kasy na drużyny? Nie ma miejsca dla Grażyny!" skandowali protestujący. Protest pod nazwą "Żółta kartka dla zarządu i rady miasta" zgromadził przede wszystkim reprezentantów rudzkich klubów, zarówno prezesów, trenerów jak i sportowców. Oprócz nich nie zabrakło także mieszkańców, którym nie jest obojętny los sportu w naszym mieście.

Chwile po godzinie 16 przed tłum protestujących wyszli organizatorzy, którzy odczytali treść dwóch pism, które za moment miały być wręczone prezydent miasta Grażynie Dziedzic oraz przewodniczącej Rady Miasta Aleksandrze Skowronek.

Środowiska sportowe w Rudzie Śląskiej apelują, aby Pani, wraz ze swoimi zastępcami, przy konstruktywnej współpracy z Radą Miasta, rozpoczęła pracę na rzecz dofinansowania klubów sportowych w kwocie 4,5 miliona złotych w roku 2020. Jesteśmy zbulwersowani faktem, że zarząd miasta Ruda Śląska nie zabezpieczył środków na ten cel. Liczymy, że refleksja, którą Pani wyciągnie po dzisiejszym dniu, pozwoli pani natychmiast zabrać się do naprawy tej dramatycznej sytuacji – brzmi pismo reprezentantów rudzkich klubów sportowych do prezydent miasta Grażyny Dziedzic.

Środowisko sportowe w Rudzie Śląskiej apeluje, aby Rada Miejska, której pani przewodniczy, zaczęła współpracować z zarządem miasta Ruda Śląska na rzecz dofinansowania klubów sportowych w kwocie 4,5 miliona złotych w 2020 roku. Jesteśmy zbulwersowani faktem, że zarząd miasta Ruda Śląska nie zabezpieczył środków na ten cel. Kwota 300 tysięcy złotych na małe granty, którą opozycja zabezpieczyła, jest kroplą w morzu potrzeb i doprowadzi w krótkim czasie do katastrofy sportowej w naszym mieście – brzmi z kolei pismo wystosowane do przewodniczącej Rady Miasta Aleksandry Skowronek.

Chwilę później do protestujących wyszli przedstawiciele władz miasta – wiceprezydenci Krzysztof Mejer oraz Anna Krzysteczko, którzy starali się dziennikarzom i protestującym wytłumaczyć, skąd wynika tak trudna sytuacja finansowa miasta i dlaczego w budżecie nie zostały zabezpieczone większe środki na wsparcie dla sportowych klubów.

 

Jak pisaliśmy wcześniej, ze względu na szereg czynników, wśród  których można wymienić zmiany w opodatkowaniu PIT, podwyżkę płacy minimalne, podwyżki dla nauczycieli oraz znaczny wzrost kosztów bieżących, budżet Rudy Śląskiej jest niezwykle napięty. Powoduje to, że miasto musi zrezygnować z nakładów finansowych na te cele, które nie są obowiązkowe. Dofinansowanie dla sportu jest zadaniem nieobowiązkowym, fakultatywnym, a więc zostało w tym roku cofnięte.

Nieco inaczej sprawę przedstawiła przewodnicząca Rady Miasta Aleksandra Skowronek, która winą za taka sytuację obciąża właśnie obóz prezydent Grażyny Dziedzic.

Ja chcę przypomnieć państwu, że w grudniu, w momencie kiedy Rada Miasta uchwalała budżet, w projekcie budżetu nie było w ogóle pieniędzy na sport w Rudzie Śląskiej. Decyzją radnych i pracą radnych znaleźliśmy pieniądze, przesunęliśmy kwotę 300 tys. złotych, aby kluby sportowe mogły dostać mały grant – tłumaczyła Aleksandra Skowronek – my nie jesteśmy dysponentem środków budżetowych, tylko prezydent miasta – dodała przewodnicząca.

Trzeba jednak podkreślić, że o trudnej sytuacji finansowej zarząd alarmował już od dawna, a jedną z istotnych kwestii, które przyczyniły się do powiększenia dziury budżetowej w miejskim skarbcu, jest kwestia kosztów, jakie miasto ponosi w związku z rosnącymi cenami odbioru odpadów. System  odbioru odpadów powinien być w pełni autonomiczny finansowo, miasto nie powinno do niego dopłacać, ale to wymagałoby podniesienia cen, a na to nie było zgody radnych. Ceny zatem pozostały bez zmian, dziura finansowa powiększyła się, a jedną z konsekwencji jest kryzysowa sytuacja dla rudzkiego sportu.

W tej osobliwej przepychance obie strony przerzucają się odpowiedzialnością, chociaż każda też ma swoje uargumentowane racje. Jak mówi stare porzekadło: kowal winny, cygana powiesili. Zmiany, jakie zaproponował rząd, niosą fatalne skutki finansowe dla większości polskich samorządów, a te muszą sobie jakoś poradzić w nowej sytuacji. Szkoda, że w Rudzie Śląskiej jedną z ofiar tych zmian będzie prawdopodobnie sport.

Czy apel protestujących przyniesie jakieś realne skutki przekonamy się w najbliższej przyszłości.

Zobacz także

Komentarze (47)    dodaj »

 • Jorg

  Teraz sportowcy a następni będą niepełnosprawni

 • trochę kultury k...

  Pani wcinająca bułkę przed kamerą, podobna z profilu do Grażynki rozwaliła system. A ja czasem w pracy nie mam przerwy na posiłek bo tyle jest do zrobienia.

 • Leonardo99

  Jak ktoś nie chce to gorzej jakby nie mógł. Radni i Prezydenci rozgrywają swoje gierki polityczne a na końcu cierpią najmłodsi. W dobie szalejącej depresji, nadciśnienia, otyłości i cukrzycy to strzał w kolano. Dziwi naiwne i krótkowzroczne działanie "wybrańców" ludu. Pieniądze zabrane ze "sportu" będzie trzeba w niedługim czasie oddać na pomoc społeczną, leczenie, walkę ze społecznym wykluczeniem. Boli postawa włodarzy, którzy pokazują swoją prawdziwą twarz - nieczułą na potrzeby dużej części rudzian. Trudno oczekiwać empatii dla lokalnych społeczności od ludzi, którzy zostali tu importowani. Na szczęście przyjdzie czas decyzji i wtedy zrobimy rozliczenie. Pewnie znów pojawią się szerokie i "szczere" uśmiechy zakłamanych, obłudnych, smutnych ludzi, żebrzący żałośnie o poparcie :(

 • Leonardo99

  Jak ktoś nie chce to gorzej jakby nie mógł. Radni i Prezydenci rozgrywają swoje gierki polityczne a na końcu cierpią najmłodsi. W dobie szalejącej depresji, nadciśnienia, otyłości i cukrzycy to strzał w kolano. Dziwi naiwne i krótkowzroczne działanie "wybrańców" ludu. Pieniądze zabrane ze "sportu" będzie trzeba w niedługim czasie oddać na pomoc społeczną, leczenie, walkę ze społecznym wykluczeniem. Boli postawa włodarzy, którzy pokazują swoją prawdziwą twarz - nieczułą na potrzeby dużej części rudzian. Trudno oczekiwać empatii dla lokalnych społeczności od ludzi, którzy zostali tu importowani. Na szczęście przyjdzie czas decyzji i wtedy zrobimy rozliczenie. Pewnie znów pojawią się szerokie i "szczere" uśmiechy zakłamanych, obłudnych, smutnych ludzi, żebrzący żałośnie o poparcie :(

 • lalalala

  KRZYŚ I GRAŻKA to rudzka porażka !!!

 • Krystyna

  Krzysia mamy -aby złe wiadomości przekazywał ,KTOŚ musi być chłopcem do bicia----Rodzice wybierzcie czy kasa ma iść na RELIGIE czy nie lepiej na sport ,zdrowie ,

 • hanys

  CBA pewnie szuka, czy ktoś sobie nowych cycków zrobił.?

 • kościelny

  Dooo likwidacji wydział sportu w urzędzie jak nie ma kasy , a nie siedziec i kawa pic i faje kopcic !!!

 • Zygmunt

  Kasa na śmieszni biblioteka na chebziu była ,kasa na stary złom wielki piec jest , kasa na Rozwój dzieci młodzieży nie ma. Śmieci chcieli do 30 zł za segregowane na osoba dźwignąć, chyba ktoś w urzędzie na głowa upadł!!! Zmniejszyc liczba vice-prezydentow z 3do1 już będą oszczędności!!!!

 • Krystyna

  11 Radnych było za podniesieniem ceny za "śmieci" , głosowani jawne ---13 przeciw , niewiele brakowało aby było 30 zł

 • Luki

  Zaś pinokio i jego śpiewka PIT, płaca minimalna i śmieci. Chłopie zmień płyte albo wracaj na Kaszuby

 • henry

  chcesz aby twój mały piłkarzyk był wielka gwiazdą-bydziesz bulił

 • Kasai

  Wspaniała lekcja asertywności, praw obywatelskich, postawy prospołecznej i demokracji. Ci młodzi ludzie potrafią walczyć o siebie, wpływać na rzeczywistość. Po komentarzach widać, że dla niektórych wzór obywatela to potulny i bezrefleksyjny leń.

 • Dżesika

  Noriaki, wstydu oszczędź

 • Ywald

  Dżesika, jaj tam twój Brajan?

 • Kasai

  Nie udawaj Jessica że potrafisz czytać ze zrozumieniem ;)

 • robolek

  Ta sprawa to kropla w morzu nieprawidłowości. To najgorszy zarząd jaki Ruda SL miała. Budżet rośnie z roku na rok, ale czerpie z niego jedynie właśnie zarząd i dwór pochlebców. Niedofinansowanie sporty tłumaczą odpadami - a czy zarząd może próbował wypłacać sobie mniejsze wynagrodzenia? Jakie dochody 'wypracowali" zastępcy - mamy to na BIP, jakie dochody mają prezesi i ich dwory spółek miejskich, ile zarabia naczelnik i pytanie dlaczego tak dużo. przecież jedynie obsługują procedury - nie robią nic twórczego. Ale tak wygląda każde miasta, gdzie wyborcy pozwalają na kolejne kadencje tym samym wybrańcom.

 • rylkościelny

  Tu by nawet nie pomogło co niektórym łopatą do głowy rozum kłaść bo i tak jako suweren tego nie pokapują!

 • boluś

  Wykapsować ZAnieRZĄD MIASTA i kasa sie znajdzie. Skoro już CBA pofatygowało sie do Urzędu to niech sprawdzi przepływy kasy do konkretnych firm i prywatne majątki rodzin WŁATCÓW aktualnych i wcześniejszych. Z pewnością bydom mieli sporo roboty.

 • rudzianka

  Na poziomie czysto etycznym, używanie dzieci w różnego rodzaju formach walki politycznej budzi we mnie niesmak, dzieci krzyczące złodzieje itp. krzyki, gwizdy … czy to jest te słynne wychowanie w sportowym duchu ? a na czele tego wszystkiego nauczyciel wychowania fizycznego naszej rudzkiej szkoły podstawowej i jednocześnie trener młodych siatkarek Katolickiego Parafialnego Klubu Sportowego .

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.