Wiadomości z Rudy Śląskiej

Drużyna seniorska piłkarzy Slavii Ruda Śląska została wycofana z rozgrywek

 • Dodano: 2020-06-19 15:00, aktualizacja: 2020-06-22 11:03

Drużyna seniorska piłkarzy Slavii Ruda Śląska została wycofana z czwartoligowych rozgrywek sezonu 2020/21. To efekt kłopotów finansowych, w które klub popadł po obcięciu przez władze miast środków na rudzki sport.

- To już koniec. Drużyna seniorska KS SLAVIA RUDA ŚLĄSKA zostaje wycofana z rozgrywek na nowy sezon IV ligi Śląskiej! Klub nie jest w stanie utrzymać bazy sportowej bez dotacji miasta, która w tym roku jest równa zeru - czytamy na stronie klubu.

Wiadomość ta jest dodatkowo smutna, ponieważ w 2019 roku drużyna seniorów po raz pierwszy od wielu lat wygrała rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu podokręgu Katowice. 

- Ból jest tym większy, gdyż właśnie w tym roku drużyna seniorów miała rozegrać mecze pucharowe na szczeblu województwa po wygranym w 2019 roku Pucharu okręgu Katowickiego, który bym jednym z większych sukcesów od lat w naszym mieście w tej dyscyplinie - czytamy na stronie klubu. - Dziękujemy kibicom oraz wszystkim oddanym klubowi za wkład w budowanie dotychczas najwyżej plasowanej drużyny piłkarskiej w naszym mieście.

Przypomnijmy, że na dofinansowanie sportu w Rudzie Śląskiej na rok 2020 przewidziano jedynie 300 tysięcy złotych, a kluby mogą starać się o tak zwane małe granty do wysokości 10 tysięcy.

Finanse miasta w tym roku są wyjątkowo napięte. Zmiany w opodatkowaniu PIT, z którego miasto czerpie sporą pulę środków do budżetu, a także wzrost płacy minimalnej, podwyższone opłaty i podwyżki dla nauczycieli – wszystko to mocno obciąża miejski skarbiec. To jest przyczyna, dla której miasto rezygnuje z realizacji zadań fakultatywnych, a takim niestety jest finansowanie sportu.

Wiceprezydent Krzysztof Mejer w rozmowie z Telewizją Sfera nie ukrywał, że sytuację miejskich finansów jeszcze bardziej skomplikował koronawirus.

- Doszedł koronawirus, który spowodował dalszy spadek dochodów miasta. Na razie brakuje pieniędzy na wydatki obowiązkowe miasta. Dofinansowanie klubów sportowych to wydatek fakultatywny, a nie obowiązkowy. Jak zapewnimy środki na wydatki obowiązkowe, wtedy pomyślimy o sporcie - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer dla Sfera TV.

Nie wszystko jednak stracone. Dariusz Dobiech, prezes Slavii w wywiadzie dla Gazety Wyborczej zapewnił, że jeżeli sytuacja się poprawi, po przerwie drużyna seniorów znowu ponownie zgłoszona do rozgrywek.

– Jeśli sytuacja się poprawi, po przerwie drużyna seniorów znowu zostanie zgłoszona do rozgrywek. Od postaw trzeba będzie budować ten zespół... Moglibyśmy myśleć wtedy o starcie w klasie okręgowej, ale w naszej ocenie to będzie trudne, bo przecież w przyszłym roku też zapewne zostaniemy pozbawieni pomocy z miasta – mówił dla GW Dariusz Dobiech, prezes Slavii.

Fani zespołu mogą wesprzeć go finansową poprzez zbiórkę internetową. Kliknij TUTAJ 

Zobacz także

Komentarze (33)    dodaj komentarz »

 • Kibic

  Obywatel to chyba mało wiesz! Takie problemy ma teraz wiele Miast nie tylko Ruda Śląska, po za tym wiele klubów w innych miastach potrafi znaleźć sponsorów i dawać sobie radę, a nie tylko rączkę po pieniądze z miasta wystawiać

 • YNST

  Ale na parady równości kasa się znajdzie tylko Rafałek wygra

 • Gracjan

  A jak w końcu w Rudzie dużo zboczków mieszka, pedofilii, lesbijek, no nie kochasiu?

 • Axelmixer

  Mam wrażenie, że Pan Mejer nie ma racji. Wspieranie sportu należy do zadań jednostek samorządu terytorialnego. Art. 27. Ustawa o sporcie z 2010 roku. 1.Tworzenie warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu stanowi zadanie jednostek samorządu terytorialnego.

 • Aleks

  A mnie się wydaje, że pomimo szczerych chęci nie masz racji. Dotacje dla klubów na działalność, to dla miasta wydatki na zadania fakultatywne. Jeżeli byłyby to zadania obowiązkowe, to w momencie nie zabezpieczenia środków interweniowały by instytucje nadrzędne. Pomimo to 3 mln na sport powinny się w budżecie znaleźć. Niestety brakło dobrej woli i porozumienia. Ważniejsza wojenka pomiędzy Zarządem Miasta a Radnymi oraz, co ostatnio jest bardzo widoczne, pomiędzy Zarządem Miasta a Rządem.

 • Rudzki

  Nie zawsze mów co wiesz, ale zawsze wiedz co mówisz. Miasto wspiera sport i stwarza warunki dla jego uprawiania. Po to właśnie mamy w mieście MOSiR, który to realizuje. A stowarzyszenia o profilu sportowym, które przez lata były utrzymywane przez zakłady przemysłowe, a później przez gminę, to zupełnie inna sprawa. Ale faktycznie szkoda niektórych stowarzyszeń.

 • Axelmixer

  Mosir nie prowadzi żadnej drużyny występującej w rozgrywkach jakiegokolwiek związku sportowego. Za wynajmem boisk każe płacić klubom. Ruda Śląska pod względem sportu kwalifikowanego to pustynia. Nie masz pojęcia o sporcie ale się wypowiadasz.

 • Rudzki

  Miasto mając MOSiR nie ma obowiązku ogłaszania konkursów na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, organizację zawodów sportowych, czy tym bardziej na szkolenie grup seniorskich, bo to wydatki fakultatywne. Ciekawe jest to, że kilku naciągaczy najbardziej krzyczało za wprowadzeniem uchwały o sporcie seniorskim. Nie martwili się o dzieci, młodzież, czy o bazę sportową. Pewnie dlatego, że prowadząc drużyny seniorskie sami mogli najwięcej zarobić. Tak szczerze, to za kopanie piłki w 5 lidze piłkarze powinni płacić trenerom, a nie odwrotnie. Tego nie rozumiem, ale może faktycznie się nie znam.

 • Axelmixer

  Tak, faktycznie się nie znasz.

 • bbb

  Kolejny zarżnięty klub sportowy.

 • Klub

  Nom. Szkoda Slavii ale tak to wygląda jak jest kiepska organizacja w klubie. Nie upadli więc piłka dalej w grze. Niech zakładają rękawy i postaraj się wrócić z seniorami. To dobre wyzwanie dla działaczy.

 • ja

  Dokładnie! W samo sedno!

 • w samo sedno

  Najlepszy komentarz.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.