Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzień Pracownika Socjalnego

  • Dodano: 2018-11-22 06:00, aktualizacja: 2018-11-22 08:32

W środę w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. Blisko 300 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej obchodziło swoje święto.

- Nasi pracownicy na co dzień stykają się z ludzkimi problemami i stawiają czoło biurokracji, dlatego tak ważne jest, by były takie święta jak dzisiejsza uroczystość, aby był czas na podziękowania, ale i na refleksję – mówił Krystian Morys, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Podczas uroczystej gali  wręczono statuetki „Wdzięczni za serce”. Trafiły one do tych, którzy wspierają działania rudzkiego MOPS, w tym roku to:

  • Antoni Urbanek - Prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich  „Zdrowe Życie”,
  • Siostra Klara Renata Modzelewska - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rudzie Śląskiej,
  • Siostra Ewa Lemke - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Rudzie Śląskiej,
  • Marek Partuś - Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej,
  • Grzegorz Strzęciwilk - Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej,
  • Andrzej Małysiak - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej,
  • Roman Dymek - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Ruda Śląska,
  • Bogusław Waćko - Prezes MPGM TBS Spółka z o.o.,
  • Wanda Durbacz - Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń w Rudzie Śląskiej",
  • Krystyna Kowolik - Koordynator w Stowarzyszeniu „Pomocna Dłoń w Rudzie Śląskiej"
  • Teresa Cisek - Prezes Polskiego Związku Niewidomych koło Ruda Śląska,
  • Katarzyna Adamek - Prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej pracuje aktualnie 297 osób. Swoją działalność rozpoczął on w lutym 1990 roku. MOPS obejmuje swoim działaniem większość spraw związanych z tzw. zabezpieczeniem społecznym. Należy do nich zarówno wsparcie finansowe osób najuboższych, zabezpieczenie dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych, realizacja programu rządowego „Rodzina 500+" czy też szeroki wachlarz świadczeń (świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, świadczenia z PFRON, dodatki mieszkaniowe, energetyczne itd.). Nowym zadaniem realizowanym przez Ośrodek od bieżącego roku, jest świadczenie „Dobry start”.

- Ten rok był sporym wyzwaniem dla pracowników naszego ośrodka. Mam tu na myśli przyjęcie do realizacji nowych zadań, takich jak np. program „Dobry start”. To był też rok zmiany kryterium dochodowego i waloryzacji zasiłków pielęgnacyjnych - zaznacza Krystian Morys.

Do końca października 2018 roku wsparciem z zakresu ustawy o pomocy społecznej objęto 2664 rodziny, w których przebywa 5657 osób. Pomocą w formie pracy socjalnej objęto 2 023 rodziny, w których przebywa 4 916 osób. W ramach rządowego programu „Dobry start” (300+) wsparcie finansowe trafiło aż do 14 513 dzieci. Z pomocy w formie świadczeń wychowawczych w ramach programu „500+" do końca października 2018 roku skorzystało 12 637 dzieci w prawie 9 tysiącach rodzin zamieszkujących Rudę Śląską. Z kolei w ramach pracy Działu Opieki nad Osobami Starszymi i Niepełnosprawnymi usługami opiekuńczymi i specjalistycznymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi objęto łącznie 358 osób.

Dzień Pracownika Socjalnego

Komentarze (8)    dodaj »

  • Opiekunka

    Nasz rudzki MOPS to jeden wielki bajzel.Brak normalnego podjazdu dla niepełnosprawnych. ..przecież z PEFRONU korzystają osoby niepełnosprawne i starsze .Panie które odbierają wnioski wszystkich petentów mają za naciągaczy.Chcąc załatwić mamie kontynuację zasiłku pielęgnacyjnego całe 153 zł odesłali mnie z kwitkiem bo musi to zrobić osobiście lub w domu przez pracownika socjalnego.Więc musiałam przywieźć 74 latkę na wózku by łaskawie pani urzędniczka ją zobaczyła i przyjęła wniosek.Teraz byłam to pielęgnacyjne odmówić z racji ,że mama ma 75 lat i bez sprawdzenia moich danych przyjęła decyzje zusowską.Czyli wychodzi na to ze przepisy ustalane są sobie w zależności od samopoczucia urzędników.Pomijam fakt decyzji na 500+ bo bym tu musiała poemat napisać.

  • korzystający z MOPS

    Proponuję zapoznać się z ustawą o pomocy społecznej i innymi przepisami prawa regulującymi te kwestie.Z tego co wiem to chętnych do pracy w MOPS-się nie ma, może właśnie z powodu takich petentów.

  • Nieroszczeniowa

    A na jakiej podstawie urzędniczka ma uzyskać potwierdzenie, że wnioskodawczyni żyje??? Chyba musi ją zobaczyć, prawda? Każdy mógłby sobie pójść złożyć wniosek na kogokolwiek. Naciągaczy i oszustów jest mnóstwo, więc urzędnicy zwyczajnie po ludzku boją się,żeby potem nie musieli płacić z własnej kieszeni. Tu akurat mogłaby Pani wykazać się zrozumieniem i odrobiną rozsądku. Też załatwiałam mamie taki wniosek i dla mnie nie było żadnego problemu, żeby pracownik socjalny przyszedł do nas do domu.

  • ..

    A może na podstawie oryginału orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i na podstawie dowodu osobistego???.Nieroszczeniowa radzę mieć szerszy punkt widzenia niż siedzenia!i czytać ze zrozumieniem, że raz nie idzie sprawy załatwić bo urzędnicze schody a drugim razem bez patrzenia w chociażby dowód osobisty można załatwić wszystko!

  • Aaaa

    Proszę pani została pani poinformowana przez pracownika, że wniosek może zostać potwierdziony przez pracownik socjalnego w miejscu zamieszkania pani mamy to po co ciągnela pani mame do mopsu??? żeby pokazać jaki to mops jest straszny i każe starszych ludzi ciągnąć do mopsu. Najlepiej pisać głupoty na portalu.

  • Opiekunka

    AAAAA....wniosek może owszem być sporządzony przez pracownika socjalnego w domu ale on nie przyjdzie od tak sobie w tym dniu kiedy jest zgłoszenie...i dobrze panie o tym wiecie! że socjalne raz pracują rano raz popołudniami. Zapłaciłam opiekunce za opiekę nad mamą i liczyłam na to ,ze jeśli u orzecznika (budynek dalej)mogę odebrać orzeczenie to za jednym zamachem załatwię wszystkie sprawy urzędowe.Czy wy w ogóle macie pojęcie ,ze czasem opiekunowie pracują,albo nie mają pieniędzy wydawać na dodatkowe godziny prywatnej opieki i nie mają czasu latać z biura do biura.!! KROPKO a Tobie życzę zdrowia dla rodziców!obyś nigdy nie musiała stać przed takim wyborem wolnego czasu jak ja!Chociaż pewnie rodzice pracownic Mopsu mają przyspieszoną kolejkę do DPSU!

  • Kropka

    Szerszy punkt widzenia , albo odrobinę więcej inteligencji, przydałaby się tobie, jeśli nie jesteś w stanie pojąć różnicy między zasadami przyznania i uchylenia wypłaty czegokolwiek. I co to dla ciebie znaczy ,,normalny" podjazd dla wózków? Czy ten, ktory był tam do niedawna, czyli do momentu rozpoczęcia remontu, był nienormalny???

  • ON.

    STARE WYJADACZE.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również