W środę w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. Blisko 300 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej obchodziło swoje święto.
- Nasi pracownicy na co dzień stykają się z ludzkimi problemami i stawiają czoło biurokracji, dlatego tak ważne jest, by były takie święta jak dzisiejsza uroczystość, aby był czas na podziękowania, ale i na refleksję – mówił Krystian Morys, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Podczas uroczystej gali wręczono statuetki „Wdzięczni za serce”. Trafiły one do tych, którzy wspierają działania rudzkiego MOPS, w tym roku to:
- Antoni Urbanek - Prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Zdrowe Życie”,
- Siostra Klara Renata Modzelewska - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rudzie Śląskiej,
- Siostra Ewa Lemke - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Rudzie Śląskiej,
- Marek Partuś - Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej,
- Grzegorz Strzęciwilk - Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej,
- Andrzej Małysiak - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej,
- Roman Dymek - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Ruda Śląska,
- Bogusław Waćko - Prezes MPGM TBS Spółka z o.o.,
- Wanda Durbacz - Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń w Rudzie Śląskiej",
- Krystyna Kowolik - Koordynator w Stowarzyszeniu „Pomocna Dłoń w Rudzie Śląskiej"
- Teresa Cisek - Prezes Polskiego Związku Niewidomych koło Ruda Śląska,
- Katarzyna Adamek - Prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej pracuje aktualnie 297 osób. Swoją działalność rozpoczął on w lutym 1990 roku. MOPS obejmuje swoim działaniem większość spraw związanych z tzw. zabezpieczeniem społecznym. Należy do nich zarówno wsparcie finansowe osób najuboższych, zabezpieczenie dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych, realizacja programu rządowego „Rodzina 500+" czy też szeroki wachlarz świadczeń (świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, świadczenia z PFRON, dodatki mieszkaniowe, energetyczne itd.). Nowym zadaniem realizowanym przez Ośrodek od bieżącego roku, jest świadczenie „Dobry start”.
- Ten rok był sporym wyzwaniem dla pracowników naszego ośrodka. Mam tu na myśli przyjęcie do realizacji nowych zadań, takich jak np. program „Dobry start”. To był też rok zmiany kryterium dochodowego i waloryzacji zasiłków pielęgnacyjnych - zaznacza Krystian Morys.
Do końca października 2018 roku wsparciem z zakresu ustawy o pomocy społecznej objęto 2664 rodziny, w których przebywa 5657 osób. Pomocą w formie pracy socjalnej objęto 2 023 rodziny, w których przebywa 4 916 osób. W ramach rządowego programu „Dobry start” (300+) wsparcie finansowe trafiło aż do 14 513 dzieci. Z pomocy w formie świadczeń wychowawczych w ramach programu „500+" do końca października 2018 roku skorzystało 12 637 dzieci w prawie 9 tysiącach rodzin zamieszkujących Rudę Śląską. Z kolei w ramach pracy Działu Opieki nad Osobami Starszymi i Niepełnosprawnymi usługami opiekuńczymi i specjalistycznymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi objęto łącznie 358 osób.