Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dziś mija 14 rocznica tragicznego wypadku na kopalni Halemba

 • Dodano: 2020-11-21 15:00, aktualizacja: 2020-11-22 09:00

Dziś mija 14 rocznica tragicznego wypadku na kopalni Halemba - dokładnie 21 listopada 2006 roku w wyniku podziemnego wybuchu metanu śmierć poniosło 23 górników. Katastrofa w Halembie była największą tragedią w polskim górnictwie od blisko 30 lat. Dziś na cmentarzu komunalnym w Halembie odbyła się coroczna uroczystość uczczenia pamięci ofiar.

14 rocznica tragicznego wypadku na kopalni Halemba

Ofiary katastrofy w Halembie z 2006 roku co roku są upamiętniane przez rodziny i kolegów, a także związkowców, przedstawicieli lokalnych władz i kierownictwa kopalni. W związku z pandemią zdecydowano o zmianie dotychczasowej formuły obchodów. Zamiast jednej porannej uroczystości, komisje związkowe oraz delegacje zakładów pracy składały wieńce w ciągu całego dnia. Wieńce składane były przed kopalnią, przy kopalnianym zegarze oraz na cmentarzu komunalnym.

W intencji górników została odprawiona także msza święta w miejscowym kościele Matki Bożej Różańcowej. Po mszy uczestnicy uroczystości, w tym władze miasta Ruda Śląska, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkową tablicą na cmentarzu komunalnym w Halembie.

Największa katastrofa w polskim górnictwie od blisko 30 lat

Przypomnijmy, że do tragedii doszło 14 lat temu - 21 listopada 2006 roku na pokładzie 506. Ściana była przeznaczona do likwidacji, a przebywający tam górnicy wydobywali wart 70 milionów złotych sprzęt górniczy. Prace trwały w obszarze bardzo wysokiego ryzyka. Około godziny 16.30 na głębokości 1030 metrów pod ziemią nastąpiły wybuch metanu i eksplozja pyłu węglowego. Zginęło 23 górników. Była to największa katastrofa w polskim górnictwie od blisko 30 lat.

Z ustaleń śledztwa, zamkniętego przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach w 2008 r., wynika, że do wybuchu doszło na skutek zaniechania profilaktyki przeciw zagrożeniom naturalnym. Po zapaleniu i wybuchu metanu w wyrobisku wybuchł pył węglowy, czyniąc spustoszenie i zabijając większość ofiar. Według prokuratury pracownicy byli w Halembie kierowani do prac mimo przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu, w kopalni fałszowano też dokumentację i próbki pyłu węglowego.

W sprawie oskarżonych zostało łącznie 27 osób

Część z nich - 10 osób - dobrowolnie poddało się karze. Proces pozostałych 17 mężczyzn trwał do stycznia 2015 roku. Sąd Okręgowy w Gliwicach na trzy lata więzienia skazał byłego szefa działu wentylacji Marka Z., oskarżonego o sprowadzenie katastrofy. 14 innych oskarżonych otrzymało wyroki w zawieszeniu, a dwóch zostało uniewinnionych.

Odwołania złożyła zarówno prokuratura, jak i obrona. Sąd Apelacyjny w Katowicach uchylił wyroki sądu pierwszej instancji wobec trzech osób - Marka Z., byłego dyrektora kopalni Kazimierza D. i byłego dyrektora technicznego Jana J. Ich ponowny proces rozpoczął się w 2016 roku. Wyrok zapadł w 2019. Sąd skazał byłego szefa działu wentylacji w kopalni Marka Z. na rok i dwa miesiące bezwzględnego więzienia za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy oraz niedopełnienie obowiązków w dziedzinie bhp i narażenie w ten sposób na niebezpieczeństwo życia i zdrowia górników.

Drugiego z oskarżonych, byłego dyrektora kopalni Kazimierza D., sąd skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Były naczelny inżynier kopalni Jan J. został skazany na karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Anioł

  Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,a światłość wiekuista niechaj im świeci.Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.Amen.

 • boluś

  Niy wiym kiela wypłaciyli rodzinom poległych na Halymbie skuli zysku' ale doradzołbych im wystompnienie ło takie same odszkodowanie co po zimnym Lechu' CI z Halymby' przynajmniej przerobiyli uczcziwie jedna dniówka w życiu, niy to co zasrańce polityczne. Cześć ich pamiynci!

 • boluś

  Zakrynt/ po niymiecku/ niy poradza'zgrylowali 24 ludzi'wiynkszość z firm"okołogórniczych" kierzy robili za [...]iane stawki ,pozmiatali pod dywan 'terozki obchodzom rocznica? Dolij niy szkryklom,piyrszy roz w życiu godki brak' a długo żyja

 • boluś

  Z noleżnom powagom' bo i ło 24 śtyrech murcoli idzie! Tyś przodowy łod przodu cy łod tyłu? Debilu

 • przodowy

  boluś powinni cie zamulić na dole po tak debilowatych wypowiedziach, zamilcz człowieku jak sie nie znasz, wiecej powagi w takim dniu

 • boluś

  Znafca? Tyż z tyj ferajny' co się tym hajerom pomogła przekludzić do św.Pyjtra?

 • boluś

  Ciekawe czy kiej skuli łoszczyndzania klocków hamulcowych rozjada 23 ludzi potaktujom mnie z takom samom wyrozumiałościom? Musi danina w bocnym wejściu MS okazała sie wystarczajonco! Taki sRaj !

 • boluś

  Tela ofiar i symboliczne wyroki ? Mafia po AGH ?

 • fajerberga

  Szkoda ludzi, ale nie od dziś wiadomo, że na kopalni człowiek się nigdy nie liczył, nie liczy i liczyć nie będzie... przecież wydobycie musi być, KRAJ POTRZEBUJE WĘGLA ! ! ! Ot takie specyficzne kopalniane "myślenie", niestety przekazywane z pokolenia na pokolenie dozoru... Wszelkie przepisy i procedury są tylko po to, by już po fakcie BHP i prokurator mógł stwierdzić, który przepis złamano, a sąd takimi "surowymi" wyrokami tylko potwierdza ten patologiczny stan rzeczy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.