Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj Dzień Śląskiej Flagi - dlaczego barwy naszego regionu są żółto-błękitne?

  • Dodano: 2024-07-15 17:00

15 lipca 1920 roku Sejm odrodzonej Rzeczpospolitej przyjął Konstytucję, w której zawarto również statut organiczny województwa śląskiego. W rocznicę tego wydarzenia od kilku już lat obchodzimy Dzień Śląskiej Flagi.

Statut Organiczny Województwa Śląskiego nadawał naszemu województwu szeroką autonomię. Śląsk miał własny skarb i parlament, który decydował m.in. o samorządzie powiatowym i gminnym, podziale administracyjnym województwa, policji i żandarmerii, komunikacji czy sprawach związanych z rolnictwem. Taka autonomia była najlepszym dowodem na to, że Śląsk jest wyjątkowym regionem. 

Dlaczego śląska flaga ma barwy żółto-błękitne?

Jak pisze Dariusz Jerczyński w książce "Historia narodu śląskiego" w 1202 roku doszło do ostatecznego podziału Śląska na dwa odrębne państwa. Symbolem Księstwa Śląskiego (Dolny Śląsk) został czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca na złotym polu. Był on oparty na wzorach niemieckich. 

Godło Księstwa Opolsko-Raciborskiego (Górny Śląsk) nawiązywało z kolei do herbów francuskich i włoskich. Złoty orzeł na błękitnym polu pojawił się w 1222 roku na pieczęci Kazimierza opolskiego. Symbolikę tę utrwalił książę Władysław Opolczyk, który w XIV w. władał księstwami na Śląsku i w Polsce. Książę zarządzał też Królestwem Węgier i Polski oraz Rusią Halicką (zachodnia Ukraina - dlatego na ukraińskiej fladze są odwrócone barwy).

Herb, który niewiele się od ośmiu wieków zmienił, w 2001 roku został również ustanowiony uchwałą sejmiku województwa śląskiego. To właśnie złoty orzeł i kobaltowy błękit nadały barwy śląskiej fladze.

Skąd pomysł na obchodzenie Dnia Śląskiej Flagi?

Dzień Śląskiej Flagi został ustanowiony w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego posła na Sejm RP, Marka Plury. Jak tłumaczył sam pomysłodawca, zależało mu na tym, aby żółto-błękitna flaga stała się symbolem tożsamości Ślązaków, a dzień 15 lipca stał się okazją do zamanifestowania swojego lokalnego patriotyzmu i dumy z bycia Ślązakiem.

Dzień Śląskiej Flagi staje się coraz bardziej popularny, a przed wieloma urzędami w naszym regionie dumnie trzepoczą dzisiaj nie tylko barwy biało – czerwone, ale również żółto – niebieskie. 

A Wy obchodzicie Dzień Śląskiej Flagi?

Komentarze (3)    dodaj »

  • Karlus Jan Johann

    Pana Dariusza Jerczyńskiego ,.,.Symbolem Księstwa Śląskiego (Dolny Śląsk) został czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca na złotym polu. Był on oparty na wzorach niemieckich.,.,.,.Z herbem / herbami niy całkim to tak boło. Jest to herb starych książąt śląskich, który po raz pierwszy pojawia się na pieczęci księcia Henryka II, który poległ pod Legnicą w 1241 roku, ale musiał być używany wcześniej. Najwyraźniej wywodzi się od jego przodka Bolesława, syna księcia Władysława i Agnieszki, córki księcia Leopolda Austriackiego. Bolesław najwyraźniej przejął herb swojego dziadka, czarnego orła na złotym tle, od swojego dziadka, księcia Austrii. Aby jednak odróżnić swój herb od austriackiego, nadał orłowi klamrę. Brat Bolesława, Meko, nosił jednak orła w kolorze złotym na niebieskim polu. Jego wizerunek herbowy przetrwał w herbie prowincji Górny Śląsk, który powstał po I wojnie światowej i przedstawia półzłotego orła na błękitnym polu, a pod nim symbole rolnictwa i górnictwa, które determinują życie gospodarcze tego kraju, kosę oraz skrzyżowany młot i młotek. Interpretacja przepołowionego orła jest oczywista. Wskazuje, że po traktacie wersalskim część kraju została oddzielona i włączona do Polski. Flaga Śląska jest biało-żółta, podczas gdy flaga Górnego Śląska jest żółto-niebieska.

  • Fto slązok bardzo wiekowy

    Teroz flaga,alata piendziesionte to co znami robili slazokami gefnicie ino do prawdziwej HISTORI ło nos.

  • Rudolf

    Martwi mnie to, że coraz częściej przez z pozoru niewinną pomyłkę wiesza się naszą flagę do góry nogami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również