Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj Dzień Śląskiej Flagi - dlaczego barwy naszego regionu są żółto-błękitne?

  • Dodano: 2021-07-15 15:00, aktualizacja: 2021-07-15 19:08

15 lipca 1920 roku, a więc 101 lat temu, Sejm odrodzonej Rzeczpospolitej przyjął Konstytucję, w której zawarto również statut organiczny województwa śląskiego. W rocznicę tego wydarzenia od kilku już lat obchodzimy Dzień Śląskiej Flagi.

Statut Organiczny Województwa Śląskiego nadawał naszemu województwu szeroką autonomię. Śląsk miał własny skarb i parlament, który decydował m.in. o samorządzie powiatowym i gminnym, podziale administracyjnym województwa, policji i żandarmerii, komunikacji czy sprawach związanych z rolnictwem. Taka autonomia była najlepszym dowodem na to, że Śląsk jest wyjątkowym regionem. 

Dlaczego śląska flaga ma barwy żółto-błękitne?

Jak pisze Dariusz Jerczyński w książce "Historia narodu śląskiego" w 1202 roku doszło do ostatecznego podziału Śląska na dwa odrębne państwa. Symbolem Księstwa Śląskiego (Dolny Śląsk) został czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca na złotym polu. Był on oparty na wzorach niemieckich. 

Godło Księstwa Opolsko-Raciborskiego (Górny Śląsk) nawiązywało z kolei do herbów francuskich i włoskich. Złoty orzeł na błękitnym polu pojawił się w 1222 roku na pieczęci Kazimierza opolskiego. Symbolikę tę utrwalił książę Władysław Opolczyk, który w XIV w. władał księstwami na Śląsku i w Polsce. Książę zarządzał też Królestwem Węgier i Polski oraz Rusią Halicką (zachodnia Ukraina - dlatego na ukraińskiej fladze są odwrócone barwy).

Herb, który niewiele się od ośmiu wieków zmienił, w 2001 roku został również ustanowiony uchwałą sejmiku województwa śląskiego. To właśnie złoty orzeł i kobaltowy błękit nadały barwy śląskiej fladze.

Skąd pomysł na obchodzenie Dnia Śląskiej Flagi?

Dzień Śląskiej Flagi został ustanowiony w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego posła na Sejm RP, Marka Plury. Jak tłumaczył sam pomysłodawca, zależało mu na tym, aby żółto-błękitna flaga stała się symbolem tożsamości Ślązaków, a dzień 15 lipca stał się okazją do zamanifestowania swojego lokalnego patriotyzmu i dumy z bycia Ślązakiem.

Dzień Śląskiej Flagi staje się coraz bardziej popularny, a przed wieloma urzędami w naszym regionie dumnie trzepoczą dzisiaj nie tylko barwy biało – czerwone, ale również żółto – niebieskie. 

A Wy obchodzicie Dzień Śląskiej Flagi?

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.