Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj Dzień Śląskiej Flagi! W tym roku warto pamiętać o tej dacie szczególnie

  • Dodano: 2020-07-15 09:00, aktualizacja: 2020-07-15 11:11

Dziś obchodzimy święto śląskiej flagi. W tym roku warto pamiętać o tej dacie szczególnie, gdyż mija równo 100 lat od uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy Ustawy Konstytucyjnej zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego.

Statut Organiczny Województwa Śląskiego nadawał naszemu województwu szeroką autonomię. Śląsk miał własny skarb i parlament, który decydował m.in. o samorządzie powiatowym i gminnym, podziale administracyjnym województwa, policji i żandarmerii, komunikacji czy sprawach związanych z rolnictwem. Taka autonomia była najlepszym dowodem na to, że Śląsk jest wyjątkowym regionem. 

Dlaczego śląska flaga ma barwy żółto-błękitne?

Jak pisze Dariusz Jerczyński w książce "Historia narodu śląskiego" w 1202 roku doszło do ostatecznego podziału Śląska na dwa odrębne państwa. Symbolem Księstwa Śląskiego (Dolny Śląsk) został czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca na złotym polu. Był on oparty na wzorach niemieckich. 

Godło Księstwa Opolsko-Raciborskiego (Górny Śląsk) nawiązywało z kolei do herbów francuskich i włoskich. Złoty orzeł na błękitnym polu pojawił się w 1222 roku na pieczęci Kazimierza opolskiego. Symbolikę tę utrwalił książę Władysław Opolczyk, który w XIV w. władał księstwami na Śląsku i w Polsce. Książę zarządzał też Królestwem Węgier i Polski oraz Rusią Halicką (zachodnia Ukraina - dlatego na ukraińskiej fladze są odwrócone barwy).

Herb, który niewiele się od ośmiu wieków zmienił, w 2001 roku został również ustanowiony uchwałą sejmiku województwa śląskiego. To właśnie złoty orzeł i kobaltowy błękit nadały barwy śląskiej fladze.

Skąd pomysł na obchodzenie Dnia Śląskiej Flagi?

Dzień Śląskiej Flagi został ustanowiony w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego posła na Sejm RP, Marka Plury. Jak tłumaczył sam pomysłodawca, zależało mu na tym, aby żółto-błękitna flaga stała się symbolem tożsamości Ślązaków, a dzień 15 lipca stał się okazją do zamanifestowania swojego lokalnego patriotyzmu i dumy z bycia Ślązakiem.

- 15 lipca 1920 r. Sejm RP przyjął Konstytucję, zawierającą statut organiczny autonomicznego Województwa Śląskiego. Dziś ta rocznica jest okazją do manifestowania lokalnego patriotyzmu oraz przywiązania do śląskiej mowy i tożsamości. Te właśnie wartości utożsamiane są przez Ślązaków z żółto-modrymi barwami górnośląskiej flagi - napisał Marek Plura na Facebook'u. 

Dzień Śląskiej Flagi staje się coraz bardziej popularny, a przed wieloma urzędami w naszym regionie dumnie trzepoczą dzisiaj nie tylko barwy biało – czerwone, ale również żółto – niebieskie. 

A Wy obchodzicie Dzień Śląskiej Flagi?

Komentarze (10)    dodaj »

  • pioler

    Obecna Polska odcina się od PRL-u, natomiast chętnie widzi swoje korzenie w 2 RP. Autonomię odebrał nam Bierut w 45r. Więc logiczne byłoby aby dzisiaj podobno demokratyczna władza w Warszawie przywróciła nam zrabowaną przez komunistów Autonomię. Tyle teoria, bo w praktyce warszawka zawsze miała nas gdzieś, a my niestety zawsze na to pozwalaliśmy...

  • boluś

    Państwo Polskie powołujące się na tradycję Drugiej Rzeczpospolitej nie uznaje Autonomii ŚLĄSKA którą ŚLĄSK sobie wywalczył po Pierwszej Wojnie Światowej w POWSTANIACH i która była wyrazem uznania dla Ślązaków' stąd pytanie czy Gorole uszanujom ? je bezzasadne ! Uszanujom jak Autonomia !!! Kaj by Ci nojgupsi z Polski kariery robili? Mało przikłodów w samej Rudzie? A CO DOPIERO W WOJEWÓDZTWIE ?

  • No dyć...

    Te polske państwo, w osobie jednego wonsiatego satrapy, kery je idolym tego co nos wyzwoł łod zakamuflowanyj opcji niymieckij, nawet Korfantego, kery Ślonsk do Polski przikludzioł, niy uszanowało, a co dopiyro nasza fana. Tyn Ślonsk Polska po dwóch wojnach łodbudowoł. Kiejby niy tyn Ślonsk, z jego przemysłym, to w tym 1918 by sie ta niypodległość Polska mogła drewna wydubać. Wkład Polski, w historia Ślonska, to głównie Piłsudski - kery ukatrupioł Korfantego i Grażyński - kery rozmontowywoł autonomia po koncku i nawet niy mioł łodwagi przijść na pogrzyb Korfantego.

  • Christoph

    Jo je za wolnym Slaskiem Bo polok to Taki luj

  • Christoph

    Jo je za wolnym Slaskiem

  • xXx

    WOLNY GÓRNY ŚLĄSK!!!! FREI OBERSCHLESIEN!!!! AVE UPPER SILESIA!!!!

  • Christoph

    Super ich bin oberschlesien ale poloki to Taki narod dac palec a wsmom calo rynka

  • edek

    Puknij się w czoło. I to ciężkim młotkiem.

  • jo...

    Ciekawie czy gorole co mieszkają na Śląsku uszanują Żółte Niebieskie barwy Górnego Śląska.

  • Binia

    Gorol z natury niczego nie szanuje nawet własnej [...]y bo to sprzedawczyki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również