Wiadomości z Rudy Śląskiej

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022. Przed nami Piknik Historyczny w Schronie Bojowym nr 27

 • Dodano: 2022-08-23 14:15

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przy Polskim Ciężkim Schronie Bojowym nr 27 odbędzie się Piknik Historyczny. W programie zwiedzanie schronu, wystawa artefaktów i spotkanie z grupami rekonstrukcyjnymi.

Polski Ciężki Schron Bojowy nr 27 znajduje się w Rudzie Śląskiej przy ul. 1 Maja 374. Został wybudowany w 1937 roku i wyposażony w kopuły pancerne w 1938 r. Stanowił część przygranicznej linii obronnej Obszar Warowny „Śląsk”.

Piknik Forteczny w Schronie Bojowym nr 27

W sobotę  17 września przy Polskim Ciężkim Schronie Bojowym nr 27 odbędzie się Historyczny Piknik w ramach obchodów tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

W ramach pikniku Schron Bojowy nr 27 zostanie udostępniony do zwiedzania, a dodatkowo uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć wystawę artefaktów militarnych oraz spotkać się z grupami rekonstrukcyjnymi (GRH „O Schronach” i DRK „Kattowitz”) w mundurach z epoki IIRP. Dla uczestników przygotowany zostanie również grill i inne atrakcje. 

Piknik rozpocznie się o godzinie 13:00 i potrwa do godziny 20:00. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Paramilitarne "Prochownia 1910". Wstęp będzie bezpłatny.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Jak przekazują organizatorzy, Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

W tym roku odbędzie się jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenia odbędą się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.

Komentarze (6)    dodaj »

 • boluś

  Jeszcze go niy wyburzyli na Zjazd dlo PALANTonni? Co tyn Majer robioł tela lot w Urzyndzie ? Takie zaniydbanie !

 • Kpina + ironia / szydera

  No jak zburzyć? Tam będzie brama wjazdowa i takie lokum dla ochrony jak znalazł... :-)

 • andre

  Boluś aleś ty .... Mosz na wszystko rada. Mogłeś kandydować to byś sie wykazoł. A tak to ino fandzolisz.

 • Kpina + ironia / szydera

  Nie wiem, czy coś się zmieniło w oznakowaniu, ale jeśli nie, to do tego schronu nie można legalnie podejść, w zgodzie z PoRD. Od strony gazowni fizycznie nie ma chodnika, a od strony strony Rudy Płd stał znak B-41, czyli zakaz ruchu pieszych... ot taka ironia losu :-) A dzielni policjanci pilnują gazowni, więc mandacik można wyhaczyć raz raz...

 • czytelnik

  Możesz przejść przez ul. 1 Maja na wysokości schronu. Jak pewnie dobrze wiesz, przy zachowaniu pewnych warunków legalne jest przechodzenie przez jezdnię poza przejściem.

 • Kpina + ironia / szydera

  Czyli jak uda ci się przebiec przez cztery pasy ruchu bez potrącenia, to wg twojej logiki znak B-41 wtedy cię nie obowiązuje? No doprawdy śmiała teza... Analogicznie, żebyś zrozumiał, co mam na myśli: parkujesz bolid po lewej stronie drogi dwukierunkowej. Jak pewnie dobrze wiesz, przy zachowaniu pewnych warunków legalne jest takie zostawienie bolidu. Jednak na tym odcinku obowiązuje znak B-36, który jest jednak "plecami" do ciebie. Przyjmujesz mandacik? Tak samo tu: znak B-41 może stać, tam, gdzie jest, ale pod nim powinna być tabliczka "200m" na ten przykład (nie mierzyłem położenia schronu względem przejścia dla pieszych) - wtedy żaden krawężnik się nie ma do czego przyczepić. Jeśli już stawiać znaki, to z głową, a nie na odwal...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również