RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak działają oszuści na portalach sprzedażowych? Zobacz nagranie

 • Dodano: 2021-08-23 14:00, aktualizacja: 2021-08-24 08:30

Sprzedajesz na portalach ogłoszeniowych, a następnie kupujący kontaktuje się z Tobą za pomocą znanego komunikatora, e-mailem lub SMS-owo? Prosi o wysłanie towaru i podanie danych karty płatniczej, by rzekomo przelać na nią kwotę należną za towar. Tak przebiega najpopularniejszy schemat oszustwa.

Oszustwa na portalach ogłoszeniowych - schemat działania

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w związku z działaniami cyberprzestępców. W ostatnim czasie zaobserwowano wzrost wyłudzeń dostępu do kont bankowych przy wykorzystaniu znanej platformy sprzedażowej i niewiedzy ofiar tego procederu, którymi najczęściej stają się sprzedawcy. Oszust wyszukuje ofertę i nawiązuje kontakt ze sprzedawcą, używając komunikatora, e-maili oraz SMS-ów. Wszystko po to, by za wszelką cenę "uciec" od oficjalnego kanału, podesłać fałszywy link do przelewu i wyłudzić pieniądze. Później dopytuje, czy oferta jest wciąż aktualna, pyta o szczegóły przedmiotu. Chce wzbudzić tym samym zaufanie. Następnie deklaruje chęć kupna przedmiotu i nalega by całą transakcję ze względów bezpieczeństwa lub darmowej dostawy sfinalizować poprzez nową formę płatności w serwisie ogłoszeniowym. Udziela on wskazówek, w jaki sposób to zrobić. Proponuje natychmiastową wpłatę środków, a następnie przesyła instrukcję wraz z linkiem do rzekomego odbioru płatności. Klikając trafiamy na fałszywą stronę, ale łudząco podobną do oryginalnej, na której znajduje się formularz z prośbą o podanie danych. Cyberprzestępcy nakłaniają swoje ofiary do podania numeru karty płatniczej, kodu CVV, imienia i nazwiska, na które wystawiona jest karta oraz daty jej ważności. To dane, które potrzebne są do wyprowadzenia pieniędzy. Jeśli to zrobimy oszust ma już wszystko, żeby nas okraść. Sama platforma uczula i ostrzega przed tymi, którzy wykorzystują naiwność użytkowników.

Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie wraz z pszczyńskim Starostwem przygotowali nagranie, podczas którego policjant dokładnie opisuje sposób działania oszustów na portalach ogłoszeniowych. Zachęcamy do oglądania.


Aby otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot wystarczy podać tylko numer konta

Nie podawaj żadnych danych związanych z Twoją kartą płatniczą. Nie aktywuj żadnych wysyłanych Ci linków. Oszuści przerabiają całe strony na swoich domenach, w ten sposób pokrzywdzony myśli, że dokonuje płatności przez portal sprzedażowy, a w rzeczywistości działają na stronie sprawcy, jest to przestępstwo tzw. phishingu - oszustwo komputerowe z art. 287 Kodeksu karnego.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj »

 • Bankowiec

  Dodałabym informacje do artykulu:Oszuści wysyłają linka z rzekomym odbiorem płatności za towar. Są to linki albo do strony inpostu (falszywa) lub olx (falszywa). W linku nie tylko proszą o dane karty ale również o pesel login do bankowości i Pin do aplikacji mobilnej lub kod autoryzacyjny do dodania nowego urządzenia do zaufanych. Następnie tymi danymi wchodzi na konto zaciąga pożyczki ( jeśli są np personalizowane) robi przelewy z kont oszczędnościowych i wypłaca blikiem lub karta na transfergo ...Niestety ludzie nie myślą i podawaja dane do płatności jak leci bo ciesza się i są w euforii bo udaje im się coś szybko sprzedać.Myślenie nie boli. Ludzie ile razy można przestrzegać przed tą samą metoda oszustw?!

 • Amen.

  Jeśli ktoś jest na tyle głupi, że wystawiając przedmiot podaje wszystkie dane swojej karty to sam jest sobie winien..

 • lolek

  Twój komentarz mówi ze naprawdę nie znasz ludzi. To nie jest kwestia bycia głupim czy nie. Mogę cię zapewnić że na KAŻDEGO znajdzie się odpowiednia socjotechnika. Kwestia tylko jak bardzo komuś zależy na ataku.

 • Kris

  To skoro policja wie jak ci oszuści działają to może zrobią z nimi porządek.

 • kolejna sciema PIS

  pewnie im przepisy nie pozwalaja i na co jest ta rejestracja nemerow komorkowych z dowodem osobistymn?

 • Kolejna ściema POpaprańców

  Wróć do szkoły i naucz się pisać.

  • Kolejna ściema POpaprańców
   2021-08-24 19:34
  • Ocena:
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.