Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jestem przygotowana do realizacji mojego programu wyborczego - Grażyna Dziedzic, prezydent miasta

 • Dodano: 2014-12-17 09:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:57

Rozmawiamy z prezydent Rudy Śląskiej - Grażyną Dziedzic. 


Gratuluję wygranej w wyborach samorządowych. 
Bardzo dziękuję. Poparło mnie ponad 20 tysięcy mieszkańców. To duża satysfakcja, zwłaszcza, że pierwsza kadencja była bardzo trudna. Musiałam zacząć od bardzo niepopularnych decyzji (zwolnień pracowników, oszczędności budżetowych). Dopiero potem mogłam zająć się innymi sprawami, na przykład inwestycjami, które jak wiadomo przygotowuje się dość długo. Dlatego dopiero w połowie mojej kadencji można było zobaczyć pierwsze efekty podjętych działań. Potem było już zdecydowanie lepiej. Uzyskany przeze mnie wynik jest dowodem na to, że rudzianie docenili to, co udało się nam osiągnąć w pierwszej kadencji. 


Druga kadencja przed Panią. Będzie inna niż poprzednia?
Nie ulega wątpliwości, że będzie to bezpieczniejsza i spokojniejsza kadencja. Po pierwsze finanse miasta są w bezpiecznym stanie, a po drugie - mamy realny program do realizacji  (np. regulacja potoku bielszowickiego, kanalizacja deszczowa, program budownictwa jednorodzinnego i komunalnego). Warto przy okazji pamiętać, że poprzednia kadencja przypadała na koniec okresu budżetowego w Unii Europejskiej. Kiedy obejmowałam urząd Prezydenta, większość programów unijnych była już zrealizowana. Obecną kadencję zaczynamy z nowym budżetem unijnym, co oznacza, że ponownie pojawia się możliwość sięgania po duże pieniądze unijne. I co najważniejsze jesteśmy na to przygotowani. Jesteśmy również przygotowani do realizacji mojego programu wyborczego, w tym bezpłatnej komunikacji publicznej w Rudzie Śląskiej. 

 
To z pewnością temat, który interesuje mieszkańców. Kiedy zostaną rozpoczęte działania w tym zakresie? 
Bezpośrednio koordynowaniem prac związanych z tym tematem zajmie się pełnomocnik ds. transportu zbiorowego, pan Andrzej Nowak. Jak tylko wróci z urlopu, przystąpi do konkretnych rozmów, w tym z Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym GOP, który w imieniu gmin zajmuje się organizacją komunikacji w naszych miastach. Ruda Śląska na pewno dalej będzie członkiem KZK GOP,  planowane zmiany miałyby dotyczyć tylko pięciu wewnątrzmiejskich linii autobusowych. W pierwszej kolejności ma to być autobus linii 121, którym mam nadzieję od 1 lipca będziemy już podróżować na terenie Rudy Śląskiej bez biletu. Chciałabym od razu rozwiać obawy, że będzie drożej. Nieprawda – w tym momencie nie będziemy ponosić innych kosztów, np. nierentownych i nieracjonalnych tras, drukowania i kontroli biletów.
 
 
Zapowiedziała Pani jeszcze przed wyborami, że funkcję wiceprezydentów pełnić będzie dalej Anna Krzysteczko i Michał Pierończyk. Mam wrażenie, że był to łatwy wybór. 
Zgadza się, to była łatwa decyzja. Anna Krzysteczko oraz Michał Pierończyk są osobami, które się sprawdziły na swoich stanowiskach. Oboje są bardzo solidni, sumienni, wiarygodni i zaangażowani w swoją pracę. Mówiąc wprost - mogę na nich liczyć. Działają dla dobra miasta, czasem nawet kosztem potrzeb swoich rodzin. Dlatego nie widzę powodu, by zmieniać swoich zastępców. Kiedy drużyna dobrze gra, to się jej nie zmienia.
 
 
Czy planuje Pani powołać trzeciego zastępcę?
Na razie nie mam takich planów. Jednak nie wykluczam, że w późniejszym okresie, kiedy ruszymy z realizacją wielu planowanych zadań i inwestycji, powołam jeszcze jednego zastępcę. 

 
Współpraca z Radą Miasta. Ten temat również jest często poruszany.
Mimo wszystko, nadal wierzę, że wszyscy będziemy działać mając na względzie dobro mieszkańców oraz rozwój Rudy Śląskiej. Dla mnie okres walki zakończył się z chwilą zakończenia wyborów. Jestem otwarta na współpracę z każdym, kto będzie kierował się dobrem miasta, a nie partykularnymi interesami. W najbliższych dniach zamierzam spotkać się z szefami klubów radnych po to, by porozmawiać z nimi o obszarach ewentualnych wspólnych działań i zasadach współpracy. 
 
 
Czy wiadomo już coś w temacie środków unijnych? 
Jak już wspomniałam, jesteśmy dobrze przygotowani do realizacji wielu projektów unijnych. Niestety wciąż nie wiemy, kiedy będziemy mogli zacząć je realizować. Mamy koniec 2014 roku, czyli koniec pierwszego roku nowego budżetu Unii Europejskiej, a wciąż nie wiemy kiedy zobaczymy z tegoż budżetu pierwsze pieniądze. Taka sytuacja komplikuje nam plany inwestycyjne. Od nas wymaga się przygotowania wszystkich dokumentów na czas i w określonych terminach, a tymczasem drugiej strony najwyraźniej takie zasady nie obowiązują. To komplikuje nam bardzo realizację wielu inwestycji. To dlatego 
w projekcie budżetu miasta na 2015 rok przewidziany jest kredyt na kontynuację budowy trasy N-S. 
 

Przed nami ważna sesja budżetowa. 
Tak, prawdopodobnie odbędzie się ona 30 grudnia br.. Chciałam nowym radnym dać możliwość zapoznania się z projektem i zaproponowania ewentualnych zmian. Podczas sesji przedstawię argumenty i cele, jakie stawiałam sobie przy tworzeniu tego, najważniejszego dla samorządu, dokumentu. Mam nadzieję przekonać radnych do realizacji poszczególnych programów 
i projektów. Zakładam, że nie będzie to trudne, ponieważ jest to najbardziej proinwestycyjny budżet w ostatnich pięciu latach. 
 
 
Kolejna sprawa, którą chciałam poruszyć to polityka mieszkaniowa. 
Realizację tego programu rozpoczniemy już w przyszłym roku. Program ten będziemy realizować poprzez spółkę miejską. Czekamy również na wdrożenie w życie programu rządowego w zakresie taniego budownictwa komunalnego. Chcemy kupować mieszkania o określonym metrażu: od 35 do 50 m2. Wracamy też do TBS-ów. TBS z Tarnowskich Gór posiada działkę przy ul. Wysokiej/ Cynkowej, jednak jej uzbrojenie wymaga dużych wkładów finansowych. Dlatego razem z radnymi chciałabym podjąć decyzję o przekazaniu TBS-owi innego gruntu pod budowę.
 
 
Aquadrom – czy znane są szczegóły w sprawie kolejnych działań. 
Nie chciałabym w tym temacie wypowiadać się za prezesa. Mam nadzieję, że to co obiecał, będzie realizowane. Mogę tylko powiedzieć, że obecnie przygotowywany jest przetarg na ukończenie tzw. strefy suchej. Chciałabym, żeby to zadanie zostało jak najszybciej zrealizowane. 
 
 
Zadania z budżetu obywatelskiego zostaną wykonane zgodnie z planem? O ile zwiększy się kwota na budżet obywatelski w 2015 roku? 
Wszystkie projekty są obecnie realizowane, ale trudno mi jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy zostaną one wykonane zgodnie z planem. Chcemy, by w 2015 roku kwota budżetu obywatelskiego była zwiększona o milion złotych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Widać wyraźnie, że rudzianie również są z niego zadowoleni. Zależy nam bardzo na tym, by mieszkańcy coraz bardziej angażowali się w sprawy miasta. Budżet obywatelski pozwala nam ten cel realizować.
 
 
Jeśli chodzi o gospodarkę odpadami na terenie miasta, czy mamy już podpisaną kolejną umowę? 
Niestety, jeszcze nie. Jak Pani wiadomo w sprawie odbioru i zagospodarowania odpadów zorganizowaliśmy już dwa przetargi. Za każdym razem oferowana w nich stawka była zdecydowanie wyższa od tych obowiązujących obecnie. Okazuje się, że kwoty 9 i 11 złotych nie są wystarczające. Obecnie przygotowujemy się do trzeciego przetargu i po jego rozstrzygnięciu będziemy musieli zastanowić się, czy i ewentualnie o ile podnieść opłaty śmieciowe. Dziś widać wyraźnie, że decyzja o ich obniżeniu była błędna. Gdyby radni ich nie zmieniali, to w przyszłym roku nie musielibyśmy podwyższać stawek. Ale na te pytania będziemy odpowiadać po przetargu. 
 
 
Czy będzie to konsorcjum firm, które do tej pory nas obsługiwały? 
Trudno na to pytanie dziś odpowiedzieć. W przetargu wygrywa oferta, która jest najkorzystniejsza. Jeżeli konsorcjum firm, które do tej pory działały w Rudzie Śląskiej złoży najlepszą ofertę, to będzie dalej nas obsługiwać. Ale domyślam się, że chodzi Pani o to, że prezes jednej z firm został radnym. Prawo nie pozwala mu łączyć tych dwóch funkcji. Sprawy nie ma, bo z tego co wiem, radny zamierza zrezygnować z funkcji prezesa.
 
 
Czy w tej kadencji w Pani kalendarzu znajdą się spotkania z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach? 
Te spotkania stały się w pewnym sensie znakiem firmowym mojej pierwszej kadencji. Nie zamierzam z nich rezygnować, ponieważ dzięki nim udaje się załatwić wiele ważnych dla rudzian i miasta spraw. Tradycyjnie już na kolejne spotkania zapraszam w kwietniu przyszłego roku.
 
 
Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (42)    dodaj komentarz »

 • Beata S.N.

  Witam. U nas w Żorach ta sama ssytuacja. Śmieci drogie ,z wodą nas tak urządzili że szok. Woda 5,50 plus kanalizacja 8,50 razem 14 zł za metr szescienny. Ludzie w brudzie mieszkają i panuje wszawica a oni ceny wody podnoszą !!!!!!!!!!!! Darmowe autobuy zrobili i co z tego ???? Widzicie jak to potem wygląda ,własnie tak że podnoszą ceny czegoś innego w tym przypadku smieci i wody. Załatwili to tak co najistotniejsze że nie zurzycie się liczy ale opłaty stałe ,nowe pozycje podopisywane opieające na duże kwoty . Myślą jak nas wykręcić z kasy a w razie gdyb czlowiek oszczedzal to zeby i tak zapłacił bo oni kase muszą wydusić od ludzi. Złodziejstwo do okoła i nikt z tym nic nie robi.

 • emeryt68

  Jest mi wstyd za piszących na tym forum.Wiadomo,że w autobusach ,których kurs przebiega przez kilka miast (6-7-23-144-itd ) trzeba będzie płacić (każdy debil to wie )Jakoś po wyborach nie widziałem ani nie słyszałem podziękowań za oddane głosy w TV> Sfera >ani radia Fest od p.Skowronek,gdzie przed wyborami było ich pełno.Życzę p. Prezydent spełnienia wszystkich obietnic i liczę na ścisłą współpracę i pomoc osób , które przed wyborami zapewniały,że są ponadpartyjne,bezkonfliktowe i zależy Im tylko na rozwoju miasta R.Śląska Mam na myśli p.poseł Pietraszewską,p posła Tobiszewskiego,a z Sejmiku Śl. p.Skowronek i p. Mercika.Osoby na takich stanowiskach nie powinny z gęby robić trąby.Oby moje życzenia się spełniły,wtedy RUDA ŚLĄSKA będzie NR-1 i tak jak za Tow,Gierka-będzie się nam żyło pięknie i dostatnio.

 • slazaczka

  Niech pani prezydent dotrzyma obietnic a bedzie dobrze ale jakos w jej obietnice nie wierze rozliczymy za 4 lata

 • Emeryt67

  A Ja z całego serca wierzę,że pani poseł i pan poseł oraz pani z sejmiku będą wspierać Naszą p. Prezydent. (wszak przed wyborami deklarowali,że są bezkonfliktowi,ponadpartyjni i otwarci na współpracę )wkrótce przekonamy się ile są warte ich słowa.Widać to było po wyborach.Ani podziękowania za głosy dla swoich wyborców,ani udział w sesji RM.Głowa do góry p.Prezydent i do boju.

 • czytelnik

  A pani redaktor nie mogłaby zapytać, dlaczego dwa tygodnie po wyborach firma, która sponsorowała kampanię p. Prezydent wygrywa przetarg na budowę NS na było nie było 50 mln zł.? Chyba, że dla Pani to żaden temat.

 • lyjo

  p.Łukomska ile wazeliny zużyła pani przed tą rozmową?

 • ona

  Tylko obietnice nawet mieszkań nie ma dla samotnych matek tylko czekać

 • Olo

  Teraz nie narzekajcie, frekwencja 30% to gdzie byliście w dzień wyborów. Korwin ma rację, demokracja to ustrój głupich, bo więcej jest głupich niż mądrych.

 • po prostu rozmieszony

  No i znowu część rudzian dała się nabrać na wyborcze obietnice. Tym razem kupiła bajkę o darmowej komunikacji. Powiem szczerze, mądrości nie da się nikogo nauczyć. Tego można się nauczyć jedynie na własnej skórze. No i ta część rudzian, która zagłosowała za bezpłatną komunikacją się nauczy. Jak zacznie płacić mandaty, bo będzie im się wydawało, że po mieście mogą jeździć za darmo. Powodzenia!

  • po prostu rozmieszony
   2014-12-23 11:09
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • naiwna

  Bajka o darmowej komunikacji,pryśnie jak bańka mydlana.Tusk ,nie tylko obiecał ,ale namawiał do niepłacenia abonamentu RTV, bo na pewno go zniesie ,jak wygra.Wygrał ,a my dostajemy nakazy płatności zaległego abonamentu,nawet 1800 złotych.Naiwnych,nie sieją.

 • mongol

  Miala byc darmowa komunikacja a teraz wychodzi ze tylko 5 lini, napewno te ktorymi jezdzi pani prezydent i zastepcy

 • Sąsiad

  Pani prezydent jeździ za darmo za Twoje pieniądze, codziennie podjeżdża służbowa limuzyna.

 • Grażka De

  Mój program to poobsadzać jak najwięcej prezesów i vice, żeby mogli sobie dorobić ?

 • rudzianka

  Ciekawe,kiedy znikną na zawsze z Rudy Śląskiej te bezczelne cyganki-złodziejki.Czyhają na targowisku ,szczególnie w czwartki w dużym tłoku ,oraz na przystankach autobusowych,jak mało ludzi czeka na autobus.Proponują perfumy albo ,tylko powąchanie ich ,po którym traci się od razu przytomność.Potem przystępują do okradzenia ofiary.

 • Hanys

  Wstyd być mieszkańcem tego miasta. Wszyscy się z nas śmieją.

 • Blond

  NIKT Wam tyle nie da ile obieca siwa dama.

 • eryk

  Jestem przygotowana do realizacji mojego programu wyborczego. Ciekawe słowa. Czy tak przygotowana jak cztery lata temu ? Kiedy po wyborczych obietnicach pozostały puste słowa!

 • kiki

  Proponuje zlikwidować Straż "Miejską" bo przynoszą tylko straty i denerwują mieszkańców. Potrafią tylko karać za wykroczenia drogowe. Zostali przecież stworzeni do odciążenia prewencji, a nie drogówki. Mieli chodzić na patrole, sprawdzać koncesje na targu, ścigać psiarczyków co kup nie zbierają i gonić meneli po parku. Ale po co wychodzić z auta? Żeby po gębie dostać, to sie wzieli na sposób żeby kierowców karać, bo łatwiej i bezpieczniej a po za tym zanim dojdzie do konfrontacji to już wiedzą z kim mają do czynienia (po nr rejestracji)

 • Robin Hood

  Po pierwsze SM podobnie jak policja, straż graniczna czy inne tego typu organy nie ma z założenia przynosić zysków. To nie jest przedsiębiorstwo. Piszę z założenia, bo sami wiemy jak jest w innych miejscowościach, szczególnie tych małych. Po drugie strażnik czy policjant ma obowiązek reagować na naruszenie prawa, a do takiego z pewnością należy, np. zatrzymanie samochodu za znakiem "zakaz zatrzymywania się". Gdyby tego nie zrobił pewnie podniósłby się raban, że strażnicy chodzą i nic nie widzą, nie mówiąc już o odpowiedzialności dyscyplinarnej, na jaką by się naraził. A fakt, że wystawiają tyle mandatów za złe parkowanie świadczy jedynie o głupocie i niezdyscyplinowaniu kierowców, którzy takie wykroczenia popełniają i o skali tegoż zjawiska. Najłatwiej jest jednak obwinić strażnika czy policjanta, że wykonują swoją pracę. Co sprawdzania koncesji na targowiskach wystarczy przejść się w czwartek na targowisko żeby zobaczyć, że to też robią. Nie wspomnę już o akcji "Pies", która, przynajmniej na moim osiedlu jest przeprowadzana co jakiś czas i przynosi wymierne rezultaty. A denerwują, owszem ale tych, dla których przestrzegania prawa jest tylko opcją a nie obowiązkiem. Pozdrawiam

 • pracownik grudniowy

  Kilka spraw, po pierwsze w co zamierza inwestować prezydent: "regulacja potoku bielszowickiego, kanalizacja deszczowa, program budownictwa jednorodzinnego i komunalnego". Bardzo ważne sprawy, które są najważniejsze dla miasta (dla niewtajemniczonych, sarkazm). Po drugie "Okazuje się, że kwoty 9 i 11 złotych nie są wystarczające. Obecnie przygotowujemy się do trzeciego przetargu i po jego rozstrzygnięciu będziemy musieli zastanowić się, czy i ewentualnie o ile podnieść opłaty śmieciowe." Brzmi to mniej więcej tak: nie chcieliśmy o tym mówić głośno przed wyborami, bo wywołałoby to spore kontrowersje i dostałabym mniej głosów, a teraz musimy ludziom powiedzieć, że śmieci zdrożeją o 3 zł ale woda potaniała o 60 gr!, doceńcie to". Po trzecie: "Prawo nie pozwala mu łączyć tych dwóch funkcji. Sprawy nie ma, bo z tego co wiem, radny zamierza zrezygnować z funkcji prezesa." Oczywiście tajemnicą poliszynela, po tej wypowiedzi, pozostaję fakt kto wygra przetarg. Niestety to robienie z ludzi debili, przecież wiadomo, że Grupa Toensmeier ma monopol w naszym mieście, a w tej firmie nie pracują idioci żeby nie wykorzystać okazji, bo miasto nie ma wyboru i ze względu na brak konkurencji firma zwiększą ceny. No i ostatnia rzecz, spotkania z mieszkańcami. Pani prezydent zapomniała dodać, że są organizowane tylko przed wyborami i kolejnym referendum. Amen. PS nie popieram żadnej opcji politycznej, a logiczne wybory.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.