Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jeszcze w tym roku powstanie tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina

 • Dodano: 2021-05-12 14:45, aktualizacja: 2021-05-13 09:32

Jeszcze w tym roku powstanie tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina. Właśnie został wybrany jej wykonawca. Wartość inwestycji to prawie 700 tys. zł. Większość tej kwoty stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 


Tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie

Warto przypomnieć, że zadanie to zostało wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok, jednak jedyna oferta zgłoszona w przetargu znacznie przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego i postępowanie zostało unieważnione. Projekt nie został jednak porzucony. Miasto szukało możliwości jego sfinansowania ze środków zewnętrznych. To udało się w 2020 roku.

Pod koniec ubiegłego roku Ruda Śląska otrzymała ponad 19 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki rządowemu wsparciu w mieście zrealizowane zostaną cztery wielkie inwestycje. W tym tężnia solankowa. Oprócz tego będzie to również:

 • przebudowa ul. Wolności w Rudzie Śląskiej,
 • rozbudowa ul. Janasa w Rudzie Śląskiej,
 • wykonanie projektu pod nazwą Ścieżka aktywizacyjna – miejsce aktywnego spędzania czasu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 13 w Bielszowicach.


Tężnia solankowa powstanie jeszcze w tym roku

W marcu bieżącego roku miasto poinformowało o ogłoszeniu nowego przetargu. W środę (12 maja) prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała, że został wybrany wykonawca tej inwestycji. Na realizację zadania firma ma maksymalnie pięć miesięcy, licząc od dnia przekazania terenu budowy. 

- Staramy się na bieżąco realizować wszystkie zadania, które są wybrane przez mieszkańców w drodze budżetu obywatelskiego, jednak w przypadku budowy tężni wystąpiły problemy z ofertami. Proponowane przez wykonawców ceny znacząco przewyższały kosztorys i nasze możliwości finansowe. Na wykonanie przedsięwzięcia udało nam się jednak pozyskać dofinansowanie ze środków rządowych, a różnicę pomiędzy wartością inwestycji a przyznanym wsparciem pokryjemy z budżetu miasta - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • byk

  Wkoncu teznia juz prawie gotowa z lekkim poslizgiem, choc jeszcze podjazdu dla wozków na schodach brak i solarów u góry konstrukcji, pazdziernik minal.

 • czesław

  a skąd ta solanka chory pomysł ------gdzie spalarnia śmieci

 • fafik

  Świetna lokalizacja. Pomysł dobry więc tylko czekać a póki co dychac luftem luftozastępczym

 • karlus ze Hugobergu

  placu na bykowinie je do pietrona kajś na hołdzie wele mijanki abo porcelanki hehe

 • siostra

  Super, a na karmańskim sortownia i spalarnia śmieci, zapraszamy na spacery i relaks pod chmurką.

 • ja

  Mam nadzieję, że patologia jej nie zniszczy. W tym mieście nie opłaca się robić takich inwestycji, zaraz wszystko zdewastują...

 • mokry

  Ciekawe jak to ma byc,we ubraniu czy na golasa,albo bedzie ogłoszenie jak tam bedom parowac ten luft.

 • waldek

  W każdej dzielnicy powinna być taka tężnia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.