Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kariera w urzędzie dzięki studiom podyplomowym?

  • Dodano: 2012-10-15 07:30, aktualizacja: 2012-10-15 09:15

Perspektywa kariery zawodowej w urzędzie wydaje Ci się kusząca? Zastanów się nad studiami podyplomowymi – część uczelni na Śląsku jeszcze rekrutuje.

 

Internet aż huczy od badań i sondaży wskazujących na to, że o pracy w administracji publicznej marzy coraz większy odsetek Polaków (24% wg badań ARC Rynek i Opinia), w tym również duża grupa świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych. Coraz trudniej jest wyróżnić się spośród kandydatów na stanowiska urzędnicze. Do zdobycia atrakcyjnej posady nie wystarczy już wyższe wykształcenie czy znajomość języków obcych. Obecnie coraz większego znaczenia nabiera wiedza specjalistyczna i znajomość najbardziej aktualnej problematyki sektora publicznego.

 

Studia na kierunku z przyszłością?

 

Uczelnie wyższe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom absolwentów i rynku pracy, uruchamiając kierunki studiów dostosowane do obecnych realiów. Przykładem na terenie Górnego Śląska mogą być studia podyplomowe na kierunku Budżetowanie zadaniowe i rachunkowość sektora finansów, które organizowane są przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu we współpracy z firmą QNT Systemy Informatyczne w Zabrzu. Kadrę dydaktyczną studiów stanowią w całości wykładowcy związani z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu oraz eksperci z doświadczeniem praktycznym. Studia mają być odpowiedzią na zapotrzebowanie pracodawców sektora publicznego na pracowników ze znajomością standardów Nowego Zarządzania Publicznego. Co ciekawe, Uniwersytet nie ogranicza się do zagadnień związanych stricte z budżetowaniem zadaniowym, rachunkowością, audytem wewnętrznym, kontrolą zarządczą i controllingiem, ale - dzięki współpracy z przedsiębiorstwem z branży IT - wzbogaca program zajęć o informatyzację sfery finansowo-księgowej urzędu oraz warsztaty komputerowe z obsługi udostępnianej przez Ministerstwo Finansów aplikacji BUZA. Wobec tego zarówno absolwenci poszukujący zatrudnienia w sektorze publicznym, jak i obecni pracownicy urzędów będą mogli wykorzystać nabytą podczas studiów wiedzę w praktyce.

 

Jeśli nie sektor publiczny, to własna działalność gospodarcza

 

Akademia QNT daje słuchaczom dużą przewagę, ale tak naprawdę żaden kierunek studiów podyplomowych nie zagwarantuje zatrudnienia w sektorze publicznym. Dlatego też warto brać pod uwagę takie studia, po których możliwe będzie uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, które zwiększą konkurencyjność nie tylko w staraniach o posadę w administracji publicznej, ale również w sektorze usług. Studia podyplomowe na kierunku z zakresu rachunkowości otwierają drogę do uzyskania certyfikatu księgowego i uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z Ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 1994 r., nr 12, poz. 591, z późn. zm.) do uzyskania uprawnień wystarczy trzyletnia praktyka w księgowości, ukończenie studiów magisterskich lub równorzędnych oraz studiów podyplomowych na uczelni wyższej, która uprawniona jest do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Wobec tego nawet jeśli nie uda się spełnić marzeń o karierze w urzędzie, uzyskane po ukończeniu Akademii QNT uprawnienia zapewnią słuchaczom szeroki wachlarz alternatywnych dróg zawodowego rozwoju.

 

Rekrutacja na kierunek Budżetowanie zadaniowe i rachunkowość sektora finansów nie została jeszcze zakończona i - jak informują organizatorzy - potrwa aż do 31 października. Czas na podjęcie decyzji i wybór najkorzystniejszej ścieżki kariery jeszcze wobec tego nie minął.

 

 

Więcej informacji na temat studiów podyplomowych pod numerem telefonu 32 786 91 08, e-mailem akademia@qnt.pl oraz na stronie: www.akademia.qnt.pl.

 

Uwaga! Organizatorzy studiów przygotowali niespodziankę dla Użytkowników portalu RudaSlaska.com.pljeśli na podaniu o przyjęcie na studia podacie nazwę portalu, możecie liczyć na 10% rabatu i niestandardowe, bardzo dogodne warunki płatności!

Komentarze (7)    dodaj »

  • Andrzej

    Mam nadzieję, że w temacie nie ma mowy o urzędzie w RŚL tylko w innym mieście. W naszym jest stanowczo za dużo pracowników, więc nie może być też przyjmowania nowych.

  • marta

    ta...składałam dokumenty do działu związanego z Ochroną Środowiska, byłam miesiąc przed terminem obrony mgr inż... i co? uzyskałam informację, że skoro jeszcze nie jestem magistrem nie ma tam dla mnie miejsca :) ale samych LIC. na tabliczka w urzędzie mamy :) BRAWO:) przepiękna Polska obłuda:)

  • Zosia

    Dokładnie. W naszym Urzędzie nic się nie dzieje. Był jeden nabór , ale dwa dni przed zakończeniem Dziedzicowa się ROZMYSLIŁA. Kolejna rzecz- w Urzędzie Miasta powinny pracować osoby , które mają wykształcenie ekonomiczne lub administracyjne. Pytam się ile osób pracujących w naszym Urzędzie ma odpowiednie wykształcenie ? Za to się powinni zabrać !!! Osoby po studiach nie potrafią znaleźć pracy bo Wujki , Ciotki , Córeczki itd grzeją d.......i narzekają wiecznie.

  • Maja

    (do:Anka)Zapewne jeśli dobrze się przyjrzeć to aktualnie w naszych rudzkich Urzędach są osoby zatrudnione bez świadectwa dojrzałości tzw. pół inteligenci po ukończonych w latach 90-tych Liceach Zawodowych :) i mają niezłe zarobki i stabilność zatrudnienia, a władze sprawujące nadzór kompletnie nie zwracają na to uwagi i te osoby nie muszą nawet uzupełnić wykształcenia. To dopiero można nazwać szczęsciem... oby w końcu się to zmieniło !!!

  • anka

    jak sie ciocie albo wujka w urzędzie to i bez studiów sie obejdze ;d taka prawda... niestety

  • Maja

    ...bardzo trafne spostrzeżenie :)

  • Maja

    ...studia zapewnią pracę zwłaszcza w naszym rudzkim urzędzie :) :) :) Powodzenia w zdobywaniu wiedzy, jednocześnie proszę zwrócić uwagę ilu jest magistrów administracji publicznej aktualnie zarejestrowanych w PUP :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.