Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kaucja za butelki PET i puszki? W Polsce się nie opłaca...

  • Dodano: 2018-03-31 23:30

Rząd cały czas analizuje możliwości wprowadzenie kaucji za aluminiowe puszki i butelki PET. Co rusz pojawiają się jednak różne zdania na temat opłacalności.

W Anglii wkrótce ma ruszyć program zachęcający do zwrotów butelek i puszek po napojach. Ich ceny zawierać będą kaucję, którą można będzie odzyskać, przywożąc puste opakowania do zwrotu - podaje portal MojaWyspa, skupiający Polonię w UK.

A w Polsce? Jeszcze kilka miesięcy temu media donosiły, że trwają prace nad specjalnym raportem, który ma pokazać takie możliwości w Polsce. Przeprowadziła go Delloite i okazało się, że to dla nas zbyt drogie...


Podobno koszty wprowadzenie i utrzymania systemu są zbyt wysokie, niewspółmierne do korzyści. Przynajmniej tych finansowych.


Pytanie jednak, jakim cudem podobne systemy działają m.in. w Niemczech czy Szwecji i są opłacalne (czasem zajmuje się tym osobna firma, która czerpie z tego, rzecz oczywista, zyski). I czy aby napewno powinniśmy brać pod uwagę jedynie względy finansowe.

Gdyby butelki PET czy skupy puszek po piwie (inne niż skupy złomu), funkcjonowały przy części marketów, a kaucje oscylowały na poziomie choćby kilku groszy od produktu, spora część z nich nie lądowałaby w krzakach. Niektórzy "zbieracze" już teraz zajmują się selektywną zbiórką butelek PET i zwożą je na skupy. Ekologia również jest ważna. 


Niestety, wytworzenie nowych butelek czy puszek jest często procesem tak tanim, że ustalenie efektywnej kaucji, która zachęci do oddawania, a i nie narazi sklepów czy producentów na straty, jest trudne. Na skupach surowców wtórnych kilogram aluminium to raptem kilka złotych. Plastik jest jeszcze tańszy... Nikomu zaś nie będzie się chciało nosić ich do sklepu, gdy otrzymają za 0,5 lub 1 grosz.


Co ciekawe, problem opakowań zwrotnych zaczyna również coraz mocniej doskwierać rynkowi piwnemu. Coraz częściej browary, w tym także te dość duże, decydują się na butelki bezzwrotne, ponieważ wytworzenie i zakup nowych, okazuje się tańczy, niż opracowanie sieci punktów skupu i dostaw, a także aparatury czyszczącej.


Czy nie lepiej byłoby uregulować także tę kwestię? Wprowadzając na przykład kilka rozmiarów i kształtów butelek, tak aby wszystkie browar mogły z nich korzystać? Według niektórych szacunków w samej tylko Polsce w są miliony butelek, które można by odzyskać. Już od roku duże browary liczą zyski spowodowane wzrostem liczby zwrotów. Wszystko dzięki kaucji wyższej o 15 groszy.

Komentarze (26)    dodaj »

  • Paweł

    w Polsce opłaca się zbierać puszki aluminiowe i mieć podpisaną umowę, np. z CP Recycling, który takie puszki od nas skupuje

  • Darek

    Psy kierują się instynktem a człowiek niby rozumem.Pies nie nasra pod siebie a człowiek pozwalając psu [...] gdzie popadnie tak naprawdę sra pod siebie bo tam gdzie z tym psem wychodzi to jest jego rewir i w końcu wdepnie w to [...]o swego psa.

  • Zenobiusz

    "Już od roku duże browary liczą zyski spowodowane wzrostem liczby zwrotów. Wszystko dzięki kaucji wyższej o 15 groszy." Ktoś coś wie gdzie można sprzedać butelki nie mając paragonu do tego 15 groszy drożej?

  • K. Chmielewski

    To, niestety, wada, że sklepy nie przyjmują bez paragonu. Niemniej, zawsze można wymienić butelki przy zakupie kolejnego piwa lub, po prostu, zachować paragon.

  • Iks

    Kaufland na Wirku przyjmuje butelki bez paragonu. Problem rozwiązany...

  • Zenobiusz

    15 groszy drożej niż kupujesz?

  • orzegowianin

    Właśnie to było fajne w Niemczech, że te butelki PET (szkło czy puszki też ) zbierają, cena jest tak ustawiona, że szklana butelka jest tańsza od PET. U nas jak zwykle odwrotnie. W szkle mamy napoje "permium" reszta w PET. A butelka PET to nic innego jak przetworzone opony, olej napędowy, zresztą już parę razy zdarzyło mi się że zwykła woda w butelce PET po otwarciu za jakiś czas zaczęła śmierdzieć! Najgorsze to, że te butelki PET leżą gdzie popadnie! Jestem z orzegowa i budują tu ten rynek, a kilka metrów dalej przy Hlonda jest skwer gdzie mamy śmietnik na trawie oczywiście pełno butelek czy pudełek PET!!! Ale nam bardziej od tych butelek przeszkadza kupa od psa bo śmierdzi, bo wdepnę, bo fuj!!! Ta kupa za tydzień, dwa zniknie a opakowanie PET może tam leżeć 100 lat no ale nie śmierdzi!!!

  • observer

    orzegowianin, wytłumacz mi, dlaczego przeszkadzają ci działania w kierunku zmiany mentalności właścicieli psów? Naprawdę nie możesz pojąć że "walka" z psimi kupami, nie przeszkadza w niczym żeby dbać i walczyć o ogólną czystość w swoim otoczeniu? Jeśli przestaniemy uczulać pisać o psich kupach, to te inne śmieci automatycznie znikną? Jedni piszą i walczą o czystość po pieskach, a ty chłopie walcz o czystość od innych śmieci i ...będzie dobrze;))

  • orzegowianin

    Szczerze observer bardziej od psich kup wkurzaja mnie wszędzie rozjechane trawniki przez kilkunastoletnie szroty!!! Ale widać dla Ciebie to widok porządny. I po raz któryś napiszę: kupa psa zniknie butelka PET czy rozjechany trawnik to widok powszechny! Widać Tobie to nie przeszkadza :)

  • Zenobiusz

    Gdzie wyczytałeś te głupoty, że butelki pet robi się z opony czy z oleju napędowego?

  • orzegowianin

    Oj mało wiesz Zebobiuszu, myślałeś, że PET z czego powstaje? Polecam taki dokument "wojna o wodę" dostało się koncernom pesico i neste (pewnie zamawiala Coca cola) ale właśnie w tym programie pokazali jeden z afrykańskich krajów i jak tam przeważają opony i ropę naftową na butelki PET! Pokazali też różnice w wodzie z kranu i z butelki z PET. Tragedia

  • Zenobiusz

    Oj mało wiesz orzegowianinie. Butelki robi się z ropy naftowej a nie z oleju napędowego czy z gumy. To po pierwsze. I w sumie wystarczy bo i tak więcej nie zrozumiesz. Poli(tereftalan etylenu), PET (C10H8O4)n termoplastyczny polimer z grupy poliestrów stosowany na dużą skalę do produkcji włókien syntetycznych i butelek do napojów bezalkoholowych. Resztę proponuję doczytać w wikipedii. Tak przy okazji ropa naftowa to nie to samo co olej napędowy. :D

  • orzegowianka

    kolejny mądrala - wikipedysta :)

  • Iks

    Nie bój się encyklopedii. Encyklopedie nie gryzą. Spróbuj kiedyś...

  • orzegowianin

    Na Wikipedii?! to Ty daleko zajdziesz!!! Rządzisz Zenobiuszu!!!

  • Zenobiusz

    Możesz też poczytać papierową encyklopedię, a nie opowiadać bzdury, że butelki plastikowe robi się z gumy i oleju napędowego.

  • orzegowianka

    a z czego? z uśmiechów, kwiatków i dobrych chęci?

  • Frantz

    Pani Żurek, pani tak z mężem nawzajem się lajkujecie? Dzięki temu lepiej się czujecie?

  • Iks

    Tworzywa sztuczne (opony, olej napędowy ORAZ butelki) robi się z pochodnych ROPY NAFTOWEJ...

  • Zenobiusz

    Na pewno nie z twoich głupich komentarzy orzegowianko.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również