Przed nami trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kierunek GZM. Tym razem na uczestników festiwalu czeka 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Impreza odbędzie się w ostatni weekend czerwca – 28, 29 i 30. Zapisy na poszczególne wydarzenia już ruszyły.
Kierunek GZM już w ostatni weekend czerwca
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób.
- To także nasz sposób na świętowanie 7. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM. - GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem – dodaje Karolczak.
To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę.
- Turystyka lokalna do ciągle rosnący trend – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM. – Tego nauczyła nas pandemia, ale nie tylko ona, że aby doświadczyć czegoś wyjątkowego, wcale nie trzeba jechać daleko. Kiedy do lokalności dodamy walor edukacji przez zabawę (edutaiment), mamy gotowy przepis na udaną imprezę, o którą ludzie pytają przez cały rok. Tak jest w przypadku Kierunku GZM – dodaje Kosmala.
Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl
Na piechotę, rowerem i... balonem
W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi poświęcimy architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.
Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet... balonem i windą paciorkową.
Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Uczestnicy wycieczek będą mogli poznać lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.
Odkryj niezwykłe miejsca i inspirujące historie
Razem z przewodnikami uczestnicy imprezy będą mieli okazję odwiedzić wiele miejsc na co dzień niedostępnych m.in.: nową siedzibę Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowy budynek Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który niegdyś był rezydencją Oskara Schoena. Swoje podwoje otworzą dla zwiedząjacych takż Polskie Radio Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki, w którym będzie okazja, by zajrzeć m.in do skarbca. W Zabrzu wycieczki odbędą się w zabrzańskiej katedrze industrialu oraz fabryce organów.
- W tym roku zapraszamy na dwa wydarzenia specjalne. Do Pyskowic, gdzie czekają m.in. joga na świeżym powietrzu, loty balonem oraz spływy kajakowe Dramą oraz, w sobotni wieczór, do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, na Metrodisco - przekonują organizatorzy wydarzenia.
W Katowicach trzy unikalne wydarzenia zorganizuje Akademia Sztuk Pięknych. Największe miasto i stolicę GZM będzie można poznać takżeż pod kątem neonów. W Bytomiu wycieczkowicze z aparatami fotograficznymi odwiedzą wyjątkowe podwórka, w Tychach zachwycią się modernistyczną architekturą. Tarnowskie Góry zachęcą natomiast do poznania swojego dziedzictwa uwiecznionego na wyjątkowej filiżance.
GZM to nie tylko wspaniałe zabytki i ciekawe historie, ale również zieleń. W Bieruniu czekają tajemnicze hałdy i stawy paciorkowe, w Bobrownikach poszukiwania bobrów, a w Radzionkowie – murawy kserotermiczne.
To tylko niektóre ze 180. propozycji czekających w tym roku na uczestników festiwalu. Pełny program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.
Jakie atrakcje przygotowane zostaną w Rudzie Śląskiej?
Jak już wspominaliśmy, uczestnicy wydarzenia, w ciągu ostatniego weekendu czerwca będą mogli zobaczyć najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej. Na terenie naszego miast odbędzie się 5 wycieczek. Poznajcie dokładny program wydarzeń:
Spacer śladami Karola Goduli po Rudzie. Historia van Helsinga ówczesnych czasów, którą powinien sfilmować Netflix
Karol Godula był postacią realną i magiczną zarazem. Jego kariera uczy i rozbudza wyobraźnię. Jako self-made man, pracowity i ambitny przedsiębiorca jest uosobieniem śląskiego D.N.A. Jednak jemu podobnych w Rudzie było kilku. Talentem menedżerskim z pewnością dorównał mu Franz Pieler, również zarządca ballestremowskich zakładów. Wycieczka będzie wiodła śladami obu z nich –bo choć dzieliło ich 50 lat, to łączyło wiele, ale gdyby nie Godula to i historia Pielera mogła by potoczyć się zupełnie inaczej. Na trasie wycieczki zaprezentujemy miejsca związane z nimi i kolejnymi hrabiami z rodu Ballestrem. Będą to obiekty przemysłu, architektury mieszkalnej, usługowej, sakralnej oraz małej architektury. Nie zabraknie elementów przyrodniczych.
- Termin: 29.06.2024
- Godzina startu: 16:00
- Trasa: Zamek Rudzki, dom Karola Goduli, krzyż morowy, piekarok, kościół Matki Bożej Różańcowej, osiedla Staszica/Kościelna, ul. Mickiewicza/Wolności, ul. Ballestremów, szyb Franciszek
- Miejsce startu: Zamek Rudzki
- Przewodnik: Adam Kowalski – Przewodnik z Stowarzyszenia TuRuda, które od ponad roku prowadzi wycieczki po terenie dzielnicy Ruda. Interpretator dziedzictwa, kulturoznawca.
- Informacje dodatkowe: Trasa dostępna dla wszystkich.
- Rezerwacja: Zapisy mailowo pod adresem: redakcja@slazag.pl
Ikarusem do zabytków techniki
Wyjątkowa wycieczka zabytkowym Ikarusem po miastach i gminach GZM. Wyruszymy z Katowic, dotrzemy Zabrza.
- Miejsce: Na trasie przejazdu lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się następujące miejsca warte odwiedzenia:
- Katowice: Dworzec PKP, Rynek, Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek, Park Alojzego Budnioka.
- Chorzów: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie, Park Śląski, Górnośląski Park Etnograficzny, Rynek, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
- Świętochłowice: Zespół Parkowo Leśny
- Ruda Śląska: Stacja Biblioteka, Osiedle Kaufhaus, Plac Jana Pawła II, Góra Antonia, Hałda Pocynkowa Huty Hugo
- Zabrze: Sztolnia Królowa Luiza, Zabytkowa Kopalnia Guido, Miejski Ogród Botaniczny, Dworzec PKP.
- Termin: 29.06.2024
- Godzina startu:
- 08:45
- 10:00
- 11:15
- 12:30
- 13:45
- 15:00
- 16:15
- 17:30
- Trasa: Katowice Sądowa – Zabrze Goethego przez Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską
- Miejsce startu:
- Odjazdy z Katowic w kierunku Zabrza: 8:45, 10.00, 11:15, 12:30, 13:45, 15:00, 16:15, 17:30.
- Godziny odjazdu z Zabrza w kierunku Katowic: 10:41, 11:56, 13:11, 14:26, 15:41, 16:56, 18:11, 19:26.
- Informacje dodatkowe: Czas przejazdu: 1.5 godziny.
Sobota z ognikiem. Praca strażaka od kuchni
Zwiedzanie nowej siedziby PSP w Rudzie Śląskiej, niedostępnej na co dzień, bezpośrednie zapoznanie się z pracą strażaków. Budynek strażnicy został oddany do użytku z początkiem br. Na parterze budynku znajduje się m.in. hala garażowa na osiemnaście pojazdów, Stanowisko Kierowania KM PSP, stanowisko do mycia pojazdów, stanowisko naprawcze, stacja obsługi ODO, sala operacyjna i sala edukacyjna OGNIK. Natomiast na pierwszym piętrze zlokalizowane są pomieszczenia dla kierownictwa i pracowników Komendy Miejskiej PSP i Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Uczestnicy wycieczki zajrzą do sali edukacyjnej „Ognik”, będą mieli możliwość przymiarki pokazowego ubrania strażaka oraz założenia sprzętu straży pożarnej, a także możliwość obejrzenia z bliska wozów bojowych oraz ich wyposażenia służącego nie tylko do gaszenia pożarów, ale także do niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych.
- Termin: 29.06.2024
- Godzina startu:
- 10:00
- 12:00
- 14:00
- Trasa: Trasa zwiedzania strażnicy zaczynać się będzie od oprowadzenia uczestników po poszczególnych segmentach budynku z omówieniem funkcji poszczególnych pomieszczeń w zależności od przeznaczenia. Następnie odbędzie się w 3 turach po 20 osób wizyta w Sali Edukacyjnej Ognik. W trakcie gdy jedna grupa będzie w Sali Edukacyjnej to pozostali uczestnicy wezmą udział w pokazie sprzętu pożarniczego.
- Miejsce startu: Teren przed siedzibą PSP w Rudzie Śląskiej, ul. ul. Piotra Niedurnego 4, 41-710 Ruda Śląska
- Przewodnik: Strażak PSP
- Rezerwacja: Zapisy pod numerem telefonu 32 244 90 46 do dnia 27 czerwca 2024 r. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy.
Jadymy z tym koksym. Gra miejska w koksowni Orzegów
Gra miejska stanowiąca formę zabawy grupowej osadzona w przestrzeni historycznej Koksowni „Orzegów” założonej w 1903 r. Obszar ten został całkowicie zrewitalizowany w 2021 r. Uczestnicy gry będą mogli poznać to miejsce w interesujący sposób – rozwiązując przygotowane zadania i wykonując ćwiczenia sprawnościowe. Gra pozwoli również na przekazanie uczestnikom wiedzy na temat historii obiektu i zasad funkcjonowania koksowni.
- Miejsce:Dawniej prężnie działająca Koksownia „Orzegów”, po której pozostał otwarty dla zwiedzających budynek wieży węglowej, zbiornik smoły i baterie pieców koksowniczych, a dziś miejsce rekreacji i odpoczynku składające się m.in. z placu zabaw, górki saneczkowej oraz tarasu widokowego.
- Termin: 30.06.2024
- Godzina startu: 14:30
- Miejsce startu: Teren Koksowni Orzegów Park, ul. Kardynała Augusta Hlonda 52, 41-712 Ruda Śląska, Stanowisko informacyjne
- Przewodnik: Gra prowadzona będzie przez animatorów, obsługujących poszczególne punkty zadaniowe.
- Informacje dodatkowe: Gra przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi, grup znajomych, przyjaciół itp. W skład każdej z grup musi wchodzić co najmniej 1 osoba pełnoletnia. Ze względu na zadania sprawnościowe, nie wszystkie punkty zadaniowe dostępne będą dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
- Rezerwacja: Maksymalnie w grze będzie mogło wziąć udział 30 drużyn składających się z od 2 do 5 osób, obowiązywać będą wcześniejsze zapisy internetowe, w przypadku wolnych miejsc w dniu gry można będzie zapisać się na miejscu. Zapisy drogą elektroniczną: gra@ruda-sl.pl do dnia 28 czerwca 2024 r. W zgłoszeniu należy podać nazwę drużyny, ilość osób w drużynie oraz ilość osób poniżej 16 roku życia.
Ołów, węgiel, żelazo – Rudzka Kuźnica
Centralnym obiektem wycieczki jest obszar kolonii robotniczej Rudahammer wybudowanej dla pracowników zakładów Ballestremów. Jednakże historia tej przestrzeni wywiedziona będzie z historii najdawniejszej, osadzonej w krajobrazie, bogactwie naturalnym i dziejach lokalnego przemysłu. Fenomen tego miejsca polega na tym, że jako mikro przestrzeń jest węzłem splatającym wielkie narracje i liczne konteksty. To miejsce, które na zasadzie pars pro toto opowiedzieć może historię całego przemysłowego Górnego Śląska, a co za tym idzie fenomenu Metropolii.
- Miejsce: Fragmenty doliny rzeki Bytomki, dawna piaskownia, pejzaże śląskiego krajobrazu kulturowego, pozostałości po dawnych szybach, park szpitalny nieistniejącego szpitala Spółki Brackiej, kolonia robotnicza, pozostałości infrastruktury dawnej granicy z roku 1922.
- Termin: 29.06.2024
- Godzina startu: 12:00
- Trasa: Dawny piekarok przy ul. Potokowej, szyb Piaskowy oraz dawna piaskownia, nasyp kolei piaskowej, park szpitalny i staw Szkopka, pomniki przyrody, kolonia robotnicza i folwark, dawna granica, pozostałości karczmy Karlinera.
- Miejsce startu: Kapliczka (dawny piekarok) przy ulicy Potokowej.
- Przewodnik: Przewodnicy z Stowarzyszenia TuRuda, które od ponad roku prowadzi wycieczki po terenie dzielnicy Ruda. Wśród nich znajdują się interpretatorzy dziedzictwa, historycy, kulturoznawcy.
- Informacje dodatkowe: Trasa w dużej mierze terenowa, część miejsc niedostępna dla osób z ograniczoną mobilnością. W przypadku rowerów i wózków dziecięcych konieczność przenosek i prowadzenia.