Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Klient wyczuje, że na czymś się nie znamy... - Adam Szczyrba

  • Dodano: 2013-05-22 13:30, aktualizacja: 2015-10-01 13:49

Rozmawiamy z Adamem Szczyrbą, właścicielem sklepu amazonia24.pl, zajmującym się sprzedażą sprzętu do akwarystyki roślinnej.

Czym zajmuje się sklep amazonia24.pl?

Sklep amazonia24 zajmuje się akwarystyką. Główny nacisk kładziemy jednak na akwarystykę roślinną, choć nie rezygnujemy  z innych odmian tego hobby. Naszych klientów zaopatrujemy w kompletny sprzęt,  służymy im radą oraz pomocą. Pomagamy także rozwiać wszelkie wątpliwości odnoszące się do zakresu naszej działalności.
 
 
Proszę w takim razie nakreślić różnice pomiędzy akwarystyka roślinną a tą "klasyczną".
Różnica polega na tym, że akwarium roślinne dostosowuje się biorąc pod uwagę rośliny w nim umieszczone. Ryby są często jedynie dodatkiem do takiego akwarium. Schodzą one troszeczkę na drugi plan. Celem planowania takiego akwarium jest stworzenie czegoś na podobieństwo podwodnego ogrodu. Ważne jest, aby oddać naturalny stan całego biotopu, dbając o kolorystykę roślin, stosowanie odpowiednich nawozów oraz naświetlenie. 
 
 
Rozumiem, że decyzja o podjęciu takiej działalności była wynikiem pasji.
Oczywiście. Akwarystyką interesowałem się od najmłodszych lat. Natomiast do jej roślinnej odmiany przekonał mnie widok gotowego akwarium. Trudno wyobrazić sobie to uczucie. Można obcować z naturą w zaciszu własnego domu. Natomiast świadomość, że samemu stworzyło się takie dzieło, daje niepomierną satysfakcję.
 
 
Co w takim razie jest potrzebne do stworzenia takiego dzieła, i co z tego można znaleźć na stronie amazona24.pl?
W naszym sklepie klient może kupić dosłownie wszystko. W ofercie mamy oczywiście akwaria (na wymiar), oświetlenie, pokrywy, lampy, ogrzewanie, podłoża i całą resztę potrzebnego asortymentu.
 
 
A jeżeli chodzi o przygotowanie artystycznej aranżacji takiego akwarium?
Tym także się zajmujemy. Oczywiście na każdym etapie projektowania akwarium, klient zawsze ma jakieś sugestie, dlatego za każdym razem staramy się sprostać jego wymaganiom. Bywa oczywiście i tak, że dostajemy wolną rękę. Trzeba jednak wiedzieć, że akwarium roślinne można zaaranżować na wiele sposobów. Od takiego, które po prostu rośnie i ujmuje pewnego rodzaju chaosem, po takie w którym nic nie jest przypadkowe.
 
 
A dlaczego zdecydował się Pan na nazwę amazonia.24.pl?
Amazonia dlatego, że generalnie cała nasza działalność opiera się o rośliny tropikalne, takie z Ameryki Południowej. Nie ukrywam, że długo rozważałem wybór odpowiedniej nazwy. W końcu jednak uznałem, że idealnie odwzorowuje ona to, czym się zajmujemy.
 
 
Jaki jest zasięg działalności sklepu amazonia24.pl?
Oczywiście sklep internetowy ma zasięg ogólnopolski. Natomiast jeżeli chodzi o dojazd do klienta, to wygodniej  jest nam działać na obszarze całego Śląska. Mamy również salon akwarystyczny w Rudzie Śląskiej. Zapraszamy do niego zainteresowanych, nie tylko dlatego, aby coś kupili, ale i aby wymienić się doświadczeniami akwarystycznymi.
 
 
Proszę powiedzieć, czy obecnie można funkcjonować bez dobrze stworzonego sklepu internetowego?
Szczerze powiem, że w dzisiejszych czasach trudno jest poruszać się na rynku bez dobrego sklepu internetowego. Bardzo wielu moich klientów robi zakupy przy pomocy tego medium. Nie wolno jednak zapominać, że taka forma sprzedaży musi się cechować dużym zaopatrzeniem w produkty różnego rodzaju. Strona internetowa musi być ciekawa graficznie, przejrzysta i bogata w opisy. Warto aby miała ona ciekawe poradniki zachęcające klienta do zakupu. Mogę śmiało powiedzieć, że 50 procent moich klientów stacjonarnych, trafia do mnie dzięki witrynie internetowej.
 
 
Proszę scharakteryzować swoich klientów.
Klientów mamy bardzo różnych. Od młodych ludzi, stawiających swoje pierwsze kroki w akwarystyce, po osoby bardzo świadome dokonywanych wyborów i podejmowanych decyzji. Muszę przyznać, że bardzo zaskoczyło mnie to jak wiele osób interesuje się akwarystyką. Mogę także powiedzieć, że dawniej wystarczyło mieć rybki, żwirek i akwarium. Natomiast teraz klienci chcą czegoś więcej. Chcą mieć pięknie wykończone akwarium, przy którym warto usiąść i odpocząć. 
 
 
Jak wyglądają kwestie cenowe? Przypuśćmy, że chcemy założyć akwarium ze średniej półki.
Take akwarium może mieć pojemność około 300 litrów. Jest to rozmiar dla bardzo przyzwoitych roślin, pozwalających na stworzenie ciekawej aranżacji. Całkowity koszt stworzenia takiego akwarium wynosi około 3 do 4 tysięcy złotych.  Oczywiście nie ma problemu aby założyć dużo mniejsze akwarium za 500 złotych, a nawet i 100.
 
 
A czy jest jakiś określony czas żywotności takiego akwarium?
Raczej nie. Jeżeli dba się o swoje akwarium, to służy ono na bardzo długi czas. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja roślin i ich przycinanie.
 
 
Jakie uczucia towarzyszyły decyzji o rozpoczęciu takiej działalności na terenie Rudy Śląskiej?
Od dziecka mieszkam w Rudzie Śląskiej, więc jestem z tym miastem bardzo związany. Zdaję sobie sprawę, że w okolicy są podobne sklepy, niemniej jednak, moim zamysłem było stworzenie miejsca profesjonalnego, takiego do którego można przyjść, napić się kawy i porozmawiać o akwarystyce. W naszym sklepie można spędzić cały dzień, i nikt z nas nie patrzy na klienta jak na worek z pieniędzmi. Taki był mój zamysł.
 
 
Czy Ruda Śląska jest miastem sprzyjającym rozwojowi inicjatyw biznesowych?
Osobiście uważam, że tak. Ruda Śląska jest dobrze usytuowana względem komunikacji. Bliskość drogi średnicowej, czy autostrady z pewnością pomaga klientom w dotarciu do poszczególnych firm. Ponadto ceny czynszów jeszcze nie są tak odstraszające, jak w miastach sąsiadujących.
 
 
Co można zmienić w mieście, aby ułatwić funkcjonowanie firm?
Z własnego doświadczenia wiem, że jest problem z reklamami. A dokładniej z powierzchnią i samymi billboardami. Często brakuje po prostu miejsca, lub ceny są bardzo odstraszające. Dla nowych przedsiębiorców jest to często problem, gdyż jak wiadomo, to reklama jest dźwignią handlu.
 
 
Co może Pan podpowiedzieć osobom planującym uruchomienie własnego interesu?
Jeżeli ma się dobry pomysł, plan i odpowiednią ilość nagromadzonych środków, to nie warto się zastanawiać. Nie ukrywam, że sam miałem wiele obaw, ale teraz wiem, że robić w życiu to, co się kocha, jest czymś fantastycznym. Jeśli praca jest nasza pasją, to możemy być pewni, że nie poczujemy nigdy zmęczenia. 
 
 
Pańska recepta na udany biznes?
Robić to na czym się naprawdę znamy. Klient z kilometra wyczuje, że na czymś się nie znamy, a wtedy po prostu go utracimy.
 
 
Dziękuję za rozmowę.
 
 
Informacje o sklepie:
 
ul. Norwida 8
41-700 Ruda Śląska
tel. 32 771 69 69
tel. kom. 794 304 844
e-mail: info@amazonia24.pl