Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kochłowicka "Przystań" uratowana? Miasto podpisało porozumienie z Lasami Państwowymi!

 • Dodano: 2021-03-18 10:30, aktualizacja: 2021-03-18 15:23

Kochłowicka "Przystań" kiedyś tętniła życiem, stanowiła popularne miejsce odpoczynku i rekreacji, a dziś straszy. Wielu mieszkańców Rudy Śląskiej zadaje sobie pytanie, czy ośrodek odzyska swój dawny blask? Wszystko wskazuje na to, że tak! Dziś przedstawiciele miasta i Nadleśnictwa Katowice podpisały porozumienie w sprawie przekazania budynków dawnego ośrodka Lasom Państwowym. 

- Dziś w siedzibie Nadleśnictwa Katowice podpisałem z nadleśniczym Stanisławem Jeziorańskim porozumienie w sprawie przekazania tamtejszych budynków Lasom Państwowym. W ten sposób po wielu latach rozwiązaliśmy "węzeł gordyjski", który uniemożliwiał remont ośrodka - napisał wiceprezydent Mejer.


Kochłowicka "Przystań" - niewykorzystany potencjał

"Przystań" kiedyś znajdowała się we władaniu KWK Nowy Wirek. W latach 70. to miejsce tętniło życiem. Organizowano tam wypady dla pracowników i imprezy, wybudowano basen i kawiarnię. Wokół stawu można było przysiąść na ławkach, znalazło się także miejsce zabaw dla dzieci.

Miasto Ruda Śląska przejęło "Przystań" w 1999 roku. Jednak teren, na którym są wybudowane budynki, pozostał w rękach Lasów Państwowych. Jak poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer, to uniemożliwiało remont ośrodka. 

W czerwcu 2019 roku mieszkańcy z radością przyjęli wiadomość, że podczas przetargu wyłoniono nowego dzierżawcę tego obiektu. Niestety, osoba, która wygrała przetarg, ostatecznie nie podpisała umowy dzierżawy. Pod koniec października 2019 roku Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, działając w imieniu Skarbu Państwa Nadleśnictwa Katowice, wezwał Miasto Ruda Śląska do usunięcia z gruntów ośrodka posadowionych tam obiektów budowlanych i towarzyszącej im infrastruktury technicznej. Od tamtego czasu miasto próbowało dojść do porozumienia w tej sprawie z Nadleśnictwem Katowice. 

Kwestia przyszłości "Przystani" została poruszona, podczas grudniowej sesji Rady Miasta przez radnego Rafała Wypiora. W odpowiedzi wiceprezydent Krzysztof Mejer uchylił rąbka tajemnicy i wyjaśnił, że podjęte zostały już pewne działania mające na celu reorganizację funkcjonowania obiektu. 

- Chcę państwa poinformować, że tutaj nastąpił przełom. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Lasami Państwowymi. Dokładnie z nadleśniczym w Katowicach. Podjęliśmy decyzję o przekazaniu naszych nakładów inwestycyjnych – ośrodka Przystań Lasom Państwowym. To ułatwi wyłonienie późniejszego dzierżawcy tych obiektów, które tam się znajdują. Innymi słowy, przekazujemy nasz majątek, który się tam znajduje, czyli obiekty po ośrodku Lasom Państwowym i one będą tym zarządzać, będą właścicielem i będą mogły znaleźć dzierżawcę. Czekamy na odpowiedź Lasów Państwowych w tej kwestii – mówił podczas XLII sesji Rady Miasta (29 grudnia 2020 roku) wiceprezydent Mejer. 


"Przystań" uratowana? Miasto i Nadleśnictwo Katowice podpisały porozumienie

W czwartek, 18 marca, wiceprezydent Mejer za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że miasto i Nadleśnictwo Katowice podpisały porozumienie w sprawie przekazania budynków dawnego ośrodka Lasom Państwowym. 

- Dziś w siedzibie Nadleśnictwa Katowice podpisałem z nadleśniczym Stanisławem Jeziorańskim porozumienie w sprawie przekazania tamtejszych budynków Lasom Państwowym. W ten sposób po wielu latach rozwiązaliśmy "węzeł gordyjski", który uniemożliwiał remont ośrodka. [...] Teraz Nadleśnictwo Katowice wydzierżawi go podmiotowi, który zadeklaruje jego remont. Niebawem mieszkańcy Rudy Śląskiej będą z niego mogli ponownie korzystać - poinformował Krzysztof Mejer

Przystań uratowana? Miasto podpisało porozumienie z Lasami Państwowymi!

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

 • mario

  i znowu bedzie piwi po 5 zeta

 • inspirator

  Myślę że pomysły w starym stylu (patrz Borówka na Halembie) już się nie sprawdzą, ale gustowny parking, ławeczki a do tego piwomat ... To by sie sprawdziło :)

 • Kris

  Czym tu sie chwalic poprostu problem niby wladz Rudy Sl rozwiazany.Do nich najlepiej wszystko sprzedac lub oddac a Rudzian maja w [...]ie ale to juz koncowka tyj pseudo wladzy a pani prezydent nich rzadzi bytomiem bo stamtad pochodzi a nie truje zycie rudzianom

 • boluś

  KŁOPOT Z GŁOWY " I POŁNY SUKCES PIJAROWY ! Gratulacje dlo Pinokia i Wypiórka za 'zaoranie' "PRZYSTANI"??? MIESZKAŃCY WOM NIY ZAPOMNOM OSIOŁnieńć !

 • Katowiczanka

  No i to już koniec Przystani bo Lasy Państwowe mają już plan co do tego miejsca...Niestety nie będzie już dostępne dla wszystkich

 • Mr hepik

  Znasz jakis kawałek lasu państwowego w Polsce,który jest niedostępny dla obywateli?Pie.dolenie.

 • Anka

  Na fejsie podziękowaniom, radości i twierdzeniom że jest wielu zainteresowanych nie ma końca - a wyjdzie jak zwykle, patrz: Radoszowy.

 • Pracownik marcowy

  Miasto nic nie uratowało, a pozbyło się problemu. Lasy Państwowe, jak to Lasy Państwowe, kompletnie nic nie zrobią w tym temacie, bo nie mają w tym interesu, a co najwyżej wyburzą obiekt i pozostawią teren pusty. LP dbają o swoich pracowników, a nie turystów, klientów czy ludzi. Do tego żaden przedsiębiorca przy zdrowych zmysłach nie zainwestuje w rozpadający się obiekt lub nie będzie dla kogoś (dla LP) budował czegoś nowego. To tak naprawdę już koniec przystani.

 • leśnik

  komunistyczna budowla dla miejskiej biedoty

 • fajerberga

  Czytamy uważnie: "Teraz Nadleśnictwo Katowice wydzierżawi go podmiotowi, który zadeklaruje jego remont." A jeśli taki podmiot się nie pojawi, to NK w celu redukcji kosztów puści buldożery i zrówna to to z ziemią :-) więc daleki byłbym od hurrraoptymizmu... Artykuł informuje jedynie o tym, ze miasto pozbyło się kłopotu.

 • Klj

  Panie prezydencie Pan jak zwykle triumf oglasza. Niech Pan zajmie się Haldą Góra Antonia. Brud śmieci rozbite butelki po libacjach alkoholowych pod okiem kamer. Pytam się gdzie straż miejska kontrole tylko w samochodach tylki wożą. W tych kwadratach tam dopiero się dzieje dzieci tam sobie libacje urządzają . Nigdy strażników miejskich tu nie widziałam po co przecież kamery są. Pandemią a tam [...]iarz bez masek palą piją. Brawo państwo z dykty

 • pracownik marcowy

  No proszę, jakich zdolnych wodzów mamy... Aleksander Macedoński musiał ciąć, a ten rozwiązał...

 • Czyyyyyyyyyyyyyy

  Pytanie w ankiecie piękne :D Czy ;)

 • ZORG

  Bardzo dobra wiadomość! Wiadomo, że ten obiekt lata świetności ma już za sobą. No, ale wystarczy jakiś remont, mądre zagospodarowanie terenu wokół i będzie dobrze :-) Przez ostatnie lata byłem tam częstym gościem. Po spacerze czy przejażdżce rowerowej można było odpocząć, wypić jakiś sok lub piwko i wyruszyć dalej. W okresie od pierwszych cieplejszych, wiosennych dni do połowy jesieni można było korzystać z tego miejsca. Pozdrowienia dla wszystkich bywalców kochłowickiej "Przystani" ;-)

 • Adam W

  Super najważniejsze że coś się ruszyło w tej sprawie, jak nic nie robiono w sprawie Przystani to źle , a jak podjęto jakieś działanie to też nie dobrze. Dla mnie i wielu mieszkańców Rudy Śląskiej to miejsce jest bardzo ważne dlatego Poczekajmy i zobaczymy

 • cap

  Olej sprawę na 30 lat, przerzuć na innych bo to gorący kartofel. Dziw się, że ludzie nie są idiotami i dobrze wiedzą o co chodzi.

 • gordon

  Szkoda kasy. Zrównać z ziemią i oddać zwierzętom.

 • Tata

  Zrównać i oddać matce naturze , świetność tego obiektu zamarła wraz z likwidacją kopalni Nowy Wirek , skończył się złoty wiek dla tego typu obiektów wypoczynkowych .

 • edi

  no i pięknie Obajtek wyremotuje a Aduś przyjedzie na stypa do pałacu ja zamkną ostatnio gruba a wy coś cie kanapki pod grubą od niego dostali teraz mo do wos niespodzianka po wyndce bydziecie się mogli na przystani ryba chycić na łobiot

 • sznor

  Yno jak bydzie jako tusto a zdrowo to ino do Adriana a chopcy z gruby sie weznom za to klapsznita z bajlagom i bydom sie uśmiychali pod wonsym. Uszy sie bydom czenśli a i kożdy z nich do łapa na pożeganie Adrianowi i bydzie godołjaki to je ważny bo mu ryba doł na łobiot.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.